Здоров’я печінки: міфи та факти. Консультує гастроентеролог

Так само як і нехтування візитами до лікарів, надмірна «турбота» про орган, побудована на хибних уявленнях, може завдати серйозної шкоди – роз’яснює гастроентеролог.

Міф № 1. Печінку можна «почистити»

Ні, це неправда. Печінка є своєрідним щитом, який захищає організм від впливу різних негативних чинників та виконує дуже багато інших важливих функцій Але вона не є фільтром, що накопичує токсини, розповідає гастроентеролог Павло Ковальчук.

Кожна клітина печінки – це така собі фабрика, де за одну хвилину відбувається 20 мільйонів хімічних реакцій. Тут зберігаються та переробляються поживні речовини. Зокрема глюкоза перетворюється на глікоген, а коли організму необхідна енергетична підтримка, йде зворотний процес. Синтезуються амінокислоти, білки. Серед них альбумін, що відповідає за нормальну циркуляцію крові.

Одна із найважливіших функцій – детоксикація. Після проходження їжі через шлунково-кишковий тракт печінка розпізнає, знешкоджує та виводить усі небезпечні речовини. Допомагають їй у цьому нирки, що фільтрують і виводять частину зайвого через сечу, решта ж виходить з екскрементами. У печінці жодних токсинів не залишається й, відповідно, немає чого чистити. А для того, щоб печінка працювала як слід, треба насамперед нормалізувати усі її функції.

Міф № 2. «Очищення» печінки – безпечна процедура

Це абсолютно оманлива думка. Наслідки таких експериментів можуть бути плачевними. Серед небезпек – тромбоз судин печінки, розвиток жирової хвороби, переродження хронічного гепатиту у цироз. Ще одним великим лихом може стати гостра печінкова недостатність. Тут медики не завжди матимуть змогу зарадити пацієнтові.

Міф № 3. Врятує голодування

Насправді суворе голодування може мати негативні наслідки для всього організму. Порушується синтез гормонів, а мозок, через недоотримання поживних речовин, починає гірше працювати. Окрім того, якщо між прийомами їжі великі часові проміжки, виникають збої у роботі жовчного міхура. Жовч назбирується, стає густішою, але організм не має куди її витратити. Як наслідок, ймовірне утворення жовчного каміння. А ще, коли людина тривалий час голодує, організм починає сигналізувати про небезпеку і вже наступні порції страв перетворює на жирові запаси.

Міф № 4. Той, хто не зазирає до чарки, – у повній безпеці

Насправді ворогів у печінки багато. Звісно, алкоголь, а точніше, зловживання ним – серед найбільших загроз. Коли йдеться про незначну дозу спиртних напоїв, то печінка чудово справляється. Якщо ж споживання алкоголю є систематичним, продукти, які утворюються при його розпаді, починають порушувати роботу клітин печінки, зокрема жировий обмін. Утворюються так звані ліниві гепатоцити, наповнені жиром. Коли їх багато, печінка стає вразливою до різноманітних вірусів та інфекцій, а в подальшому до розвитку небезпечних недуг, серед яких цироз.

Та, окрім спиртного, значної шкоди завдають кислотоутворювальні продукти – консервація з маринадами, гострі, кислі страви, а також продукти, що містять барвники та консерванти.

Міф № 5. БАДи та вітаміни – безпечні

Вживання будь-яких аптечних препаратів має бути обґрунтованим. Спочатку варто проконсультуватися з лікарем, який після обстеження порадить, чи потрібні певні дієтичні добавки та вітаміни, чи ні. Препарати обов’язково мають бути сертифіковані, а ефективність доведена у лікарській практиці. В кращому разі неперевірені препарати не матимуть позитивного впливу, в гіршому – завдадуть шкоди. Особливо уважними до використання медикаментів варто бути людям, які вже мають захворюваннях печінки.

 

Міф № 6. Каміння з жовчного міхура можна вивести народними методами

Це неможливо. Жовчні протоки дуже маленькі, тож камінці вийти самостійно не можуть. Внаслідок прийому олії з лимонним соком чи іншими рідинами виникає пронос, і в результаті такої «терапії» виходять назовні хіба що калові камінці. Однак зважаючи на те, яке велике навантаження при цьому лягає на печінку та жовчний, розглядати подібні маніпуляції як спосіб очищення кишківника не слід. До того ж, це небезпечно, бо може спровокувати гостру хірургічну патологію, якщо камінці почнуть рухатися.

Міф № 7. Коли печінка не турбує, то й до лікаря не треба

Це не зовсім правильно. Печінка не має нервових рецепторів, тож людину може нічого не турбувати доти, доки орган не збільшиться до певного розміру, або не виникне серйозних патологій. Аби уникнути неприємностей, варто раз на рік робити УЗД печінки, за потреби лікар може призначити аналіз крові та печінкові проби.

Консультація є обов’язковою, якщо:

  • виникли неприємні больові відчуття в правому підребер’ї;
  • турбує слабкість, втомлюваність;
  • є гіркота в роті;
  • змінилися колір шкіри чи очей.

Вчасне виявлення проблеми, застосування сучасних ефективних терапевтичних засобів допоможуть подолати небезпечні захворювання. У складніших випадках, зокрема, якщо є каміння у жовчному міхурі та протоках, на допомогу прийдуть професійні хірурги.

«Друзі» печінки: правильне харчування, здоровий спосіб життя, щеплення проти гепатиту В. А також – дотримання санітарно-гігієнічних норм у стоматологічних та манікюрних кабінетах.

Джерело

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook