Дефіцит заліза в організмі – небезпечний стан, який з часом може призвести до порушення функцій органів та систем, розвитку патологій і захворювань, зокрема, залізодефіцитної анемії. Майже 25% населення Землі має анемію, зокрема, кожна друга дитина дошкільного віку і третина жінок у світі має анемію. Глобальна поширеність анемії серед дітей шкільного віку становить 25%, серед чоловіків – 13%, а серед людей літнього віку – 24%. Поставити точний діагноз може тільки лікар після обстеження та аналізів. Однак є низка симптомів, які можуть вказувати на те, що в організмі бракує заліза.
Причини дефіциту заліза
Дефіцит заліза виникає у випадках надмірної втрати заліза або коли потреба в ньому перевищує надходження.
Дефіцит заліза може бути зумовленим фізіологічними потребами організму дітей та підлітків в період росту та жінок в період вагітності. З організму чоловіків та жінок (не в період менструації) виводиться, приблизно, 1 мг заліза на добу. Організм жінок в період менструації додатково втрачає в середньому ще 1 мг заліза на добу.
Потреба у залізі швидко зростає в підлітковому віці, коли збільшується об’єм крові та суха маса тіла, що у дівчат ускладнюється початком менструації, а у жінок в період вагітності – збільшенням маси еритроцитів в організмі матері та процесом еритропоезу плода. Вагітність обумовлює додаткову потребу в залізі, приблизно 1000 мг за весь період вагітності. При грудному вигодовуванні із організму виводиться 1 мг заліза на добу.
Крововтрата є найчастішою причиною дефіциту заліза у дорослих. Втрата кожного мілілітра крові (при рівні гемоглобіну 150 г/л) призводить до втрати, приблизно, 0,5 мг заліза. Кровотечі з шлунково-кишкового тракту є найчастішою причиною у жінок в період постменопаузи та чоловіків.
У жінок дітородного віку втрата крові під час менструації часто викликає анемію, у них часто виявляють і ураження шлунково-кишкового тракту. Порушення абсорбції заліза можуть бути викликані патологією слизової оболонки кишківника. Колонізація Helicobacter pylori також часто асоціюється із анемією, сприяє погіршенню захоплення заліза та збільшенню його втрати.
- Чого боїться анемія?
Чим небезпечна нестача заліза в організмі
Залізодефіцитна анемія у дітей асоціюється із порушенням когнітивного розвитку дітей дошкільного віку, зі зниженням продуктивності праці, когнітивними та поведінковими розладами у дорослих. Описаний значний вплив залізодефіцитної анемії на материнську хворобливість і смертність, розвиток плода та новонародженого, результати вагітності. Анемія під час вагітності підвищує ризик відшарування плаценти, передчасних пологів, народження дитини з низькою масою тіла.
У дітей, що страждають на анемію, уповільнюється психомоторний розвиток та погіршуються функціональні характеристики; до того ж, у них спостерігається погіршення координації мовних та моторних навиків. Виражений дефіцит заліза може викликати істотні порушення центральної нервової системи, навіть при відсутності анемії. Найбільш вразливі до такого порушення діти в період від 9 до 18 місяців життя.
Наслідки анемії для жінок є колосальними, оскільки дана патологія несприятливо впливає не лише на їх працездатність, але й на репродуктивну здатність. У жінок дефіцит заліза спостерігається частіше ніж у чоловіків, внаслідок втрати заліза під час менструації та задоволення потреби в залізі плода: в період вагітності потреба жінки в залізі зростає вдвічі порівняно із віковою нормою для жінок. Відповідно до проведеної оцінки, близько 20% від усіх випадків смертей матерів обумовлені анемією; до того ж анемія є частковою причиною 50% від усіх випадків материнської смертності.
Симптоми дефіциту заліза
На нестачу заліза можуть вказувати такі ознаки:
- загальна слабкість;
- головний біль та запаморочення;
- втрата волосся;
- знижена температура тіла;
- сухість та блідий колір шкіри;
- задишка та відчуття нестачі повітря;
- швидка втома під час фізичних навантажень;
- прискорене серцебиття;
- преднепритомний стан.
Якщо у вас є якийсь із цих симптомів, не варто займатися самолікуванням! Пам’ятайте, що такі симптоми можуть бути зумовлені й іншими процесами, які відбуваються в організмі. Остаточний діагноз може поставити тільки лікар! Будь-які вітаміни і мінеральні комплекси є ліками, і їх слід приймати лише за призначенням лікаря! Він врахує ваші індивідуальні потреби, взаємодію з іншими препаратами, рекомендує необхідну дозу.
В яких продуктах багато заліза
Якщо ви підозрюєте, що маєте дефіцит заліза, варто переглянути свій раціон і збільшити вживання продуктів, які містять багато заліза. Важливим показником заліза в продуктах харчування є не його кількість, а біодоступність, засвоюваність. Так, у рослинних продуктах міститься негемове залізо, яке має знижену біодоступність (низьку всмоктуваність). Натомість продукти тваринного походження містять гемоване залізо, яке всмоктується організмом.
Продукти, які містять багато заліза у доступній формі:
- яловичина,
- баранина,
- печінка,
- риба,
- куряче м’ясо,
- сир.
Негемове залізо (яке міститься в рослинних продуктах) гірше засвоюється при одночасному вживанні з бобовими і зерновими продуктами, чаєм та кальцієм. Натомість одночасне вживання продуктів, які є джерелом заліза в негемовій формі, з аскорбіновою кислотою сприяє засвоєнню заліза.
Також людям із дефіцитом заліза в організмі варто дотримуватися рекомендацій щодо харчування:
- Збалансовано харчуватися. У щоденний раціон мають входити продукти із вмістом заліза (наприклад, м’ясо).
- Не захоплюватися чаєм, кавою, молоком.
- Не діагностувати і не лікувати анемію самостійно: при перших підозрах треба звернутися до лікаря.