Здоров'я та краса Консультація лікаря

Загартовування для організму – як тренування для м’язів

«Трохи переохолодився – відразу захворів!» – такі скарги доводиться чути все частіше. Причому скаржаться люди, які завжди мають при собі теплу кофтинку, намагаються уникати протягів та контакту з хворими. Проблема – у їхній надмірній обачності. Імунітет слід зміцнювати так само, як м’язи. Чи завжди корисно обливатися крижаною водою, розповідає лікар.

Загартовування – це передусім послідовне уміле тренування, а ще профілактика захворювань і зміцнення організму. Загартовування знижує кількість простудних захворювань у п’ять разів. Однак у такий спосіб не лікуються хвороби, а лише попереджаються. Як правильно загартовуватися, розповідає хірург Андрій Полетавкін.

В основі загартовування водою (обтирання, обливання, душ, купання) лежить поєднання різних за інтенсивністю температурних, механічних і хімічних подразників, які діють на рецептори шкіри.

Водні процедури суттєво змінюють хімічну й фізичну терморегуляцію організму, підвищують обмін речовин, стимулюють діяльність центральної нервової системи. Звуження й розширення кровоносних судин – це своєрідна гімнастика судин, яка тренує шкіру, змушує її краще пристосовуватись до зміни температури навколишнього середовища.

З чого почати?

Температура води на початку загартовування повинна бути такою, щоб людина могла переносити її спокійно, а температура повітря – не нижче +18°С.

Рекомендується починати з обтирання 1-2 хв мокрою губкою або рушником, потім обливатись спочатку теплою водою, а тоді вже кімнатної температури, а потім прохолодною (+15°С).

Більш інтенсивним загартовуванням є душ. Спочатку його приймають із температурою води +30-35°С, знижують її щоденно на 1-2°С, доводячи поступово до +15°С.

Дуже корисним є контрастний душ, тобто періодичні зміни гарячої й холодної води, які повторюють 5-6 разів. Душ використовують не лише для загартовування, але і для профілактики судинних захворювань.

Що це дає?

Холодні (+20°С і нижче) або прохолодні (+21-33°С) водні процедури збуджують центральну нервову систему, підвищують силу і сповільнюють частоту серцевих скорочень, підвищують артеріальний тиск, стимулюють обмін речовин і енергії, підвищують тонус поперечносмугастих і гладеньких м’язів.

Теплі водні процедури (+36-37°С) діють заспокійливо, сприяють сну, знижують артеріальний тиск, розслаблюють м’язи, стимулюють функції шлунково-кишкового тракту й печінки.

Своєрідним методом загартовування є обтирання снігом верхньої половини тулуба, але це потрібно робити лише після тривалого загартовування холодною водою. Спочатку ця процедура проводиться у приміщенні протягом 2 хв, а пізніше на відкритому повітрі.

Від розтирання снігом можна перейти до моржування. Купання в дуже холодній воді збуджує нервову системи і, таким чином, діє на весь організм, можна проводити 2-3 рази на тиждень. Тривалість купання в крижаній воді першої зими не повинно перевищувати 20 с, у другу – 40-50 с, у третю – 1 хв.

Для загартовування рекомендується, крім загальних, застосовувати також і місцеві водні процедури (обмивання ніг, полоскання горла холодною водою). Спочатку використовують воду при температурі +26-28°С, поступово температуру знижують і доводять її до +10- 12°С.

Простудилися? В крижану воду зась

Хвороб, при яких купання в ополонці протипоказане, безліч. Вам напевно заборонять купатися в ополонці, якщо у вас є проблеми з серцем або судинами, адже під час крижаного купання підвищується артеріальний тиск. При будь-яких захворюваннях центральної нервової системи теж не можна «моржувати» – різкий холод може спровокувати порушення свідомості або втрату координації. Жінкам при вагітності або годуванні грудьми рекомендують також уникати екстремального переохолодження. До загартовування дітей потрібно підходити особливо обережно.

До речі, протипоказань до обтирання або обливання прохолодною водою набагато менше, вони підуть на користь багатьом. Не можна починати загартовування, якщо простудилися. Категорично заборонено купатися в ополонці людям, які вживали алкоголь, він розширює судини і дає уявне відчуття теплоти, потім можна отримати сильне переохолодження.

Не загартовуйтесь на голодний шлунок

Загальне переохолодження організму – стан, коли на поверхню тіла людини впливає сильний холод, при цьому температура тіла опускається нижче 35 градусів за Цельсієм. При тривалому впливі низької температури тканини замерзають, відбувається пригнічення або повне згасання функцій організму. Варто відзначити, що обмороження і переохолодження є спорідненими поняттями, але розрізняються за типом впливу на людину. Критичним вважається зниження температури тіла до 25 градусів – може настати смерть. Причини переохолодження бувають самими різноманітними.

Найчастіше переохолодження відбувається, якщо людина голодна, втомлена, травмована, перебуває у стані алкогольного сп’яніння, травмована, якщо це дитина або людина поважного віку.

Поганий, незручний, вологий одяг і важкі погодні умови підсилюють негативні ефекти загального переохолодження тіла. Варто відзначити, що переохолодження настає швидше за все, якщо людина знаходиться в холодній воді. При температурі води близько 0 градусів нетренований організм здатний протриматися не довше, ніж годину.

Початкові симптоми переохолодження: посиніння губ, холодний шкірний покрив, задишка, збудження, блідість, озноб, швидке серцебиття, гусяча шкіра. Якщо не надати людині своєчасну допомогу, проявляються такі симптоми як втома, загальна слабкість, скутість, сонливість, апатія, втрата свідомості, зупинка серця.

При переохолодженні постраждалому неодмінно слід надати медичну допомогу. Важливо відзначити, що навіть незначне загальне переохолодження послаблює організм, порушує функції судин головного мозку, провокує респіраторні захворювання, в тому числі запалення легень з ускладненнями.

Купання в ополонці – це величезний стрес для будь-якого організму. Навіть здорова людина може захворіти після цього. У будь-якому випадку слід розуміти, що це ризик, і купатися потрібно у спеціально облаштованих місцях, де поруч лікарі, місця обігріву та гарячі напоями. Врешті-решт пам’ятайте, що найкращий спосіб вийти з неприємної ситуації – це до неї не потрапляти. Тому перед тим, як почати загартовування, обов’язково проконсультуйтеся з лікарем.

За матеріалами

Дата публікації: 04.12.2019 img Поділитися