Жінки часто думають, що біль під час менструації – не привід для хвилювання. Насправді це перший сигнал про те, що треба терміново звернутися до гінеколога. Адже біль під час місячних, який часом не вдається втамувати навіть сильними знеболювальними, – один з можливих симптомів дуже поширеного і серйозного захворювання – ендометріозу. Ця хвороба робить життя жінки нестерпним і дуже часто спричиняє непліддя. Як виявити і перемогти ворога всередині свого організму, розповідає Вадим ПЕТРОВСЬКИЙ, хірург, гінеколог-репродуктолог.
– Розкажіть, будь ласка, що таке ендометріоз?
– Це доброякісне розростання поза межами матки ендометрію – тканини, яка в нормі є тільки всередині матки. Ендометріоз поводиться в організмі жінки за законами злоякісної пухлини. Він може поширитися по організму шляхом кровоносного русла або лімфатичної системи. Вогнища захворювання розташовуються, як правило, у тазу жінки, у репродуктивних органах (яйниках, позаду матки тощо), але можуть бути будь-де. Коли у жінки менструація, уражені тканини також секретують менструальну кров. Це призводить до запалення навколишніх тканин. Організм намагається затампонувати, закрити ці ділянки. У результаті цього анатомія органів жіночого тазу змінюється і виникають симптоми захворювання.
Ендометріоз – хитра болячка, що поводиться як дуже жорстокий ворог. Діє в жіночому організмі як шпигун: збочує систему розпізнавання «свій-чужий». Організм починає знищувати все, що пов’язане з ендометрієм, діє як на вогнища хвороби, так і на здорові тканини. Ендометріоз змінює імунну систему таким чином, що її клітини-кілери починають атакувати власні яйцеклітини та ембріони, що призводить до непліддя.
– Які симптоми цього захворювання?
– Ендометріоз маскується під 160 різноманітних захворювань, починаючи від приступу апендициту і закінчуючи хворобою Крона (захворюванням товстого кишківника). Тому, як правило, жінка з ендометріозом обходить десятки спеціалістів, які не можуть поставити діагноз. Найчастішісимптоми захворювання – болючі менструації, біль під час статевого життя і непліддя. Часто єдиним симптомом є непліддя, причину якого не можуть знайти лікарі. Багато жінок навіть не здогадуються, що хворі.
Підступність ендометріозу у тому, що його складно виявити. На початкових стадіях хвороби не видно ні на УЗД, ні на МРТ, ні на КТ. Можна побачити лише під час діагностичної лапороскопії. На цю операцію не кожна жінка хоче йти лише заради того, щоб підтвердити або спростувати діагноз. Діагностувати ендометріоз за допомогою приладів можна лише на ІІІ–ІV стадії захворювання, коли у жінки є ендометріозна кіста або вузли.
– Звідки береться це захворювання в організмі жінки?
– Однозначної відповіді немає. Науковці дослідили, що ендометріоз найчастіше з’являється у жінок, які перенесли аборти, кесарські розтини, будь-які маніпуляції з маткою. Велике значення має генетичний фактор. Інколи захворювання з’являється без явних на те причин. Ендометріоз буває і в новонароджених дівчаток. Поширення хвороби пов’язують з хронічним стресом, низькою якістю життя, з надмірною кількістю у крові жіночих статевих гормонів естрогенів тощо. Оскільки достеменно не відомо, звідки береться ендометріоз, то й профілактики цього захворювання немає.
– Чим ця хвороба небезпечна?
– Уявіть, що кожна менструація хворої супроводжується таким болем, що їй доводиться приймати дуже багато знеболювального. Цей жах повторюється щомісяця. Окрім того, хвора не може повноцінно насолоджуватися сексуальним життям, тому що відчуває біль під час статевого акту. Від цього страждає і жінка, і її чоловік. Чи не найголовніша проблема – це непліддя. Загалом ендометріоз діє в організмі як повноцінний рак. Якщо його не лікувати, він починає руйнувати тканини у місці, де інфільтрувався. Це тканини яйників, маткових труб, матки, сечового міхура, прямої кишки і кишківника.
– У чому суть лікування ендометріозу?
– На сьогодні золотим стандартом є поєднання хірургічного лікування (видалення вогнищ ендометріозу) з наступним терапевтичним (застосування медикаментів, які попереджують поширення захворювання).
Ендометріоз і вагітність стоять на різних полюсах, але якщо жінка все-таки завагітніє, на певний час (10–20 років) захворювання залишає її у спокої. Тому молодих жінок з ендометріозом, які звертаються у клініки репродуктивного здоров’я, відразу скеровують на штучне запліднення. Вони вагітніють, відтак наступає менопауза (менструальна кров перестає виділятися), і ендометріоз відступає. Другу-третю дитину вони народжують без проблем.
– Наскільки добре ендометріоз піддається лікуванню? Які шанси у жінки одужати і завагітніти?
– Лікування ендометріозу надзвичайно складне. Навіть у золотих руках геніального лікаря кількість рецидивів становить 40%, тобто майже до половини пацієнток захворювання повертається знову. Кожна п’ята жінка, яка має діагноз ендометріоз, на жаль, ніколи не стане мамою. Єдиний варіант у такому разі – сурогатне материнство. Але що раніше виявити ендометріоз і швидше почати лікування, то кращі прогнози щодо одужання або часткової ремісії. А це дає жінці шанс стати матір’ю і жити повноцінно.