Любителі яскравих і екзотичних орхідей знають, що ці рослини належать до епіфітів. Це означає, що у своєму природному середовищі вони ростуть зовсім не на землі, а на стовбурах дерев, корчах, пнях, гірських скелястих виступах. Їхні товсті повітряні корені як губка вбирають воду з навколишнього середовища. Вологу вони беруть із туманів, ранкової роси, а також теплих тропічних злив. М’ясисті листки і стебла здатні тривалий час утримувати і зберігати вологу у своїх тканинах, тому епіфітам посуха не страшна. Але не все так просто!
Звичайна садові, нехай навіть найродючіша і якісна земля орхідеям абсолютно не підходить, тому що поживні речовини вони отримують ззовні – з повітря. При цьому в фотосинтезі беруть участь всі частини рослини, включаючи і кореневу систему. Субстрат потрібен орхідеям для закріплення коріння у горщику і створення оптимального рівня вологості навколо рослини. Тому він повинен добре пропускати світло, а також великі об’єми повітря. Тож зрозуміло, що звичайний грунт для цього не підходить.
Неправильний вибір субстрату може призвести до трагічних і сумних наслідків. У ньому може розвинутися цвіль, яка з часом перейде на стебло і листя. Пліснява, викликана сприятливими для нього умовами, найчастіше розвивається через підвищену вологість. Така проблема утворюється, коли субстрат не встигає повністю висихати між поливами.
Активні гнильні процеси серйозно порушують повноцінний розвиток епіфітів і можуть навіть спровокувати загибель рослини. Про цвітіння доведеться забути зовсім. В хорошому ґрунті вода не застоюється, але його компоненти довго залишаються вологими. Пересихання ніжних коренів теж відбуватися не повинно, тому як це вкрай згубно позначається на загальному стані тропічної культури.
Занадто важкі фрагменти, які є в неграмотно підібраному субстраті, притискають тендітні і ніжні повітряні корені орхідеї, не дозволяючи їй нормально живитися. Дрібні і пилоподібні частки з часом злежуються, приводять до ущільнення ґрунту. При відсутності захисту від механічних пошкоджень, прямих сонячних променів, а також перепадів температури, орхідея поступово зачахне.
Шкідливі мошки і інші комахи частенько заважають жити домашнім орхідеям, висадженим в неправильний ґрунт. Хвороботворні бактерії та віруси теж не сплять, підстерігаючи тропічних красунь, ослаблених несприятливими умовами утримання.
Якщо ґрунт підібраний неправильно, розчарування в будь-якому випадку не уникнути, оскільки насолодитися пишним і яскравим цвітінням не вдасться. Не кажучи вже про можливі фінансові витрати, пов’язані з втратою рослини і придбанням нової. Щоб не допустити виникнення такої ситуації, слід заздалегідь придбайте відповідний субстрат для орхідей.
Також субстрат можна зробити власноруч. Для цього потрібні такі компоненти: висушений мох-сфагнум, соснова кора, висушене коріння папороті, деревне вугілля, подрібнена шкаралупа кокосового або волоських горіхів. Субстрати можна змішувати на свій розсуд, тому що у кожного в квартирі свій мікроклімат (температурний режим, вологість повітря). Для створення субстрату переважно використовують соснову кору середньої фракції 1,5-2 см, змішану з деревним вугіллям, додавши трохи нарізаного сфагнуму і коріння папороті. Вважається, що така суміш є найбільш живильною і природною.