При виготовленні пам’ятників зазвичай використовують натуральні матеріали з міцною структурою. Природний камінь добре протистоїть впливу навколишнього середовища: опадам, сонячному світлу, перепадам температури. Він стійкий до забруднень і майже не поглинає вологу.
- Базальт – дуже популярний матеріал для виготовлення пам’ятників. Камінь має темно сірий колір, але може бути чорним або різних відтінків зеленого та коричневого. Дуже міцний, але, попри це, добре піддається поліруванню та гравіруванню.
- Граніт – це одна з найміцніших порід. Камінь дуже затребуваний для виготовлення пам’ятників. Залежно від умов формування та виду домішок, може мати сірий, червоний, зелений колір. Буває дрібно- і крупнозернистий. Україна славиться покладами граніту, камінь із різних родовищ добре вирізняється.
Види граніту, який добувають в Україні
- Габро – окремий особливий підвид граніту, один із найпопулярніших матеріалів для виготовлення пам’ятників через його декоративні якості та технічні характеристики. Родовищ габро на території України досить багато. Камінь має чорний колір, іноді чорно-зелений, може бути із вкрапленнями. Дуже різниться ціною.
- Покостівський граніт – найбільш універсальний серед кольорових гранітів. Видобувають його в кар’єрах Житомирської області. Від села Покостівка походить і назва каменю. Світло-сіре забарвлення із темними структурними мінеральними вкрапленнями – впізнаваний «портрет» граніту з Покостівського родовища. Порода залягає пластами, що дозволяють добувати унікальні монолітні блоки. Для цього каменю характерні висока щільність, міцність і вологостійкість. Найгарніший сірий граніт України підходить для виготовлення найрізноманітніших виробів завдяки легкості в обробці та стійкості до атмосферних впливів.
- Лезниківський граніт – найтвердіший і відповідно найскладніший в обробці з усіх видів граніту. Добувають цей середньозернистий камінь насиченого червоного та рожево-червоного кольору тільки в селі Лезники (Володарсько-Волинський район Житомирської області).
- Граніт капустянський – натуральний крупнозернистий камінь червоно-чорного кольору. Видобувають його в кар’єрах Капустинського родовища у селі Кам’яний Міст Новоукраїнського району Кіровоградської області. Капустянський граніт має стабільний колір, що дозволяє широко використовувати його як у зовнішній обробці, так і в дизайні інтер’єрів.