Лівші бувають різні
На питання, хто такий лівша, більшість людей упевнено відповідають: це людина, що пише лівою рукою. Однак «ліворукість» може проявлятися інакше. В «праворукої» людини ведучими бувають ліве око, ліве вухо, ліва нога. За оцінками американських учених, «ліворукі» становлять приблизно 10% населення. Насправді «ліворукість» зустрічається набагато частіше, просто ми бачимо тільки руки. Яка нога є провідною, важливо лише для спортсменів. Яке вухо провідне, неважливо навіть для професійних музикантів.
Існує кілька видів ліворукості, принципово різних за своїм походженням. Розрізняють природну, генетично успадковану лівшість і ліворукість. Перше означає, що головну роль у роботі мозку перебирає на себе права півкуля (у правші – ліва), і це відповідає певному типу роботи нервової системи і головного мозку.
Права півкуля відповідає за зорову пам’ять, невербальні образи, сприйняття музики. Ліва півкуля – за вербальну пам’ять, мову, читання й письмо, складні довільні рухи.
«Ліворука» дитина скоріше скористається інтуїцією там, де «праворука» викличе на допомогу досвід і логіку. Існує гіпотеза, що лівші комфортніше, ніж правші, займати позицію лідера.
Сьогодні вже відомо, що люди з більш розвиненою лівою півкулею (правші) більш схильні до логічного мислення, точних наук, узагальнення. Люди з більш розвиненим правим півкулею мозку (наші лівші) – більш творчі, більш емоційні. У них сильніше розвинена уява, відповідно, і підходити до питання навчання такої дитини треба більше творчо.
Що робити, якщо дитина лівша
Не слід переучувати дитину-лівшу. Ведучу руку не можна змінювати на власний розсуд: будь-яке втручання в роботу мозку призводить до непередбачуваних наслідків. Часто в ліворуких дітей, яких завзято переучували, розвиваються невротичні реакції та неврози. Ознаками цих небажаних явищ можуть бути: розлади сну й апетиту, головний біль, страхи, заїкування, дратівливість, підвищена збудливість. Дитина постійно почуватиметься не в своїй тарілці, що згодом пошириться на інші сфери життя.
Завдання батьків – допомогти дитині почуватися комфортно. Ми зібрали кілька порад для батьків, яких зростають ліворукі діти.
- Визначити провідну руку доцільно в 4—4,5 року й не змінювати її, навіть якщо якість письма й малювання не вельми задовольнятиме вас.
- Нагадуйте про те, яка рука – права, а яка – ліва. Так дитині буде простіше зорієнтуватися. Для цього, наприклад, можна одягнути на ліву руку браслет або годинник.
- Не загострюйте увагу на тому, що дитина – лівша. Тоді вона буде впевненіше почуватися серед однолітків.
- Обов’язково попередьте вихователя, вчителя або тренера, що дитина шульга. Попросіть посадити дитину зліва за партою, щоб їй не заважала права рука сусіда.
- Правильно облаштуйте робоче місце. Поставте лампу та розмістіть світло з правого боку, навчіть правильно сидіти за робочим столом, правильно тримати ручку, розташовувати зошит.
- Під час навчання письма використовуйте «Прописи для ліворуких дітей». Пам’ятайте, методику безвідривного письма ні в якому разі не слід застосовувати під час навчання ліворуких дітей.
- Розвивайте моторику обох рук. Музичні інструменти, гра м’ячем, рукоділля допоможуть у цьому.
- Допомагайте дитині у писанні. Дитина-лівша може мати певні складнощі: може не дописати рядок, писати дзеркально. При читанні ліворукі діти можуть почати робити це з середини речення. Тому особливу увагу потрібно приділити виробленню звички читати і писати зліва-направо. Звертайте увагу дитини на те, що саме так робити правильно.
Post Views: 25