Як зупинити кровотечу при пораненні. Зараз це має знати кожен

Як зупинити кровотечу, як накласти джгут і турнікет, як розпізнати внутрішню кровотечу - зараз ц має знати кожен, щоб у разі поранення врятувати життя собі або близьким.

Раною називають будь-яке порушення цілісності шкірних і слизових оболонок організму людини. Найчастіше ушкоджуються м’язи, кістки, внутрішні органи.

Головне завдання першої допомоги при пораненні – це зупинити кровотечу. Рану потрібно закрити, а травмовану частину тіла знерухомити.

Зупинити втрату крові – найважливіше завдання при значній кровотечі. І робити це треба в першу чергу!

Як правильно робити ін’єкції? Це має знати і вміти кожен!

Як зупинити різні види кровотечі

Залежно від виду кровотечі її по-різному зупиняють:

  1. Капілярна кровотеча, коли кров повільно сочиться з пошкоджених судин, зупиняється накладанням тиснучої пов’язки.
  2. Венозна кровотеча, коли із рани витікає безперервно струмінь темно-червоної крові. Щоб її зупинити, потрібно підняти вище пошкоджену частину тіла і накласти тугу тиснучу пов’язки. Якщо пошкоджені великі вени, кровотечу треба зупинити накладанням джгута.
  3. Артеріальна кровотеча – найбільш небезпечна – коли з рани витікає яскраво-червона кров. Щоб її зупинити, треба пальцем притиснути артерію до прилягаючої кістки і накласти джгут або закрутку (турнікет). Кровотеча із малих артерій може бути зупинена накладанням тиснучої пов’язки: на рану накладають декілька шарів стерильної марлі
    або бинта, потім шар вати, і все це щільно перебинтовують.

При кровотечах із ран голови притискують скроневу артерію попереду вуха, на рівні брови.

Кровотечу із плечової артерії можна зупинити вдавлюванням тугого валика із вати у підпахову впадину.

Кровотечу із ран на нозі зупиняють шляхом притискування стегнової артерії всередині пахового згину.

Сильну артеріальну кровотечу із ран на кінцівках зупиняють також накладанням вище рани джгута або закрутки (турнікета).

Як правильно накладати джгут

Найнадійніший спосіб зупинити артеріальну і сильну венозну кровотечу – накласти джгут або закрутку (турнікет). Матеріалом для джгута може бути гумова трубка, хустка, носова хустинка, краватка та ін. Джгут чи закрутку накладають на кінцівки, а також стегно чи плече вище місця поранення. Під нього підкладають якусь тканину – одяг, рушник та ін.

Якщо джгут або турнікет накладено правильно, кров перестає текти, кінцівка стає блідою, холодною, пульс не відчувається.

Необхідно наголосити, що джгут або турнікет накладається не більше, ніж на 1,5-2 години, а у холодний час не більше, як на 1 годину, інакше може виникнути омертвіння кінцівки. Час накладання джгута або закрутки обов’язково повинен бути записаний. Записати час можна на папірці і підкласти його під джгут, на самій пов’язці або просто маркером на лобі людини.

Якщо з моменту накладання джгута або закрутки пройшло більш як 1-2 години, то необхідно послабити джгут – до появи рожевого кольору кінцівки і відновлення чутливості. Робити це треба повільно, щоб у випадку відновлення кровотечі потік крові не виштовхнув кров’яний згусток, який утворився у рані.

Транспортувати хворих із зупиненою кровотечею необхідно обережно, без поштовхів і різких рухів, щоб не викликати повторну кровотечу.

Щоб захистити рану від інфікування, на неї треба накласти пов’язку. Прикладати вату до рани не можна – тільки марлю! Пов’язка також сприяє зупинці кровотечі.

Як розпізнати внутрішню кровотечу

При ударах, здавлюванні, падінні можуть виникнути внутрішні кровотечі. Кров при цьому не витікає назовні, а накопичується всередині. Але це не менш небезпечно. Внутрішню кровотечу потрібно вміти розпізнати. Її ознаками яких є:

  • головокружіння,
  • слабкість,
  • блідість шкіри,
  • іноді втрата свідомості.

До прибуття медичного працівника рекомендується підняти кінцівки потерпілого, щоб збільшити приплив крові до мозку і створити абсолютний спокій, на забите місце накласти пов’язку, змочену в холодній воді, або лід.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook