СКЛАДІТЬ ПРОЕКТ ДІЛЯНКИ. Ретельно подумайте, які і де рослини садитимете, полічіть, скільки їх потрібно. Довідайтеся їхні характеристики, вимоги до ґрунту, вологи, світла, тепла.
НЕ ПОСПІШАЙТЕ. Пам’ятайте приказку: поспішиш – людей насмішиш. Дуже часто люди витрачають купу грошей на саджанці, які потім зовсім не підходять їхнім ділянкам або погано ростуть у нашому кліматі. Рослини пропадають, а люди засмучуються. А можна було не витрачатися!
ПОЧНІТЬ ІЗ САДУ. Насамперед посадіть скелет ділянки: дерева і кущі, заплануйте, де буде сад. Якщо ви не збираєтеся продавати фрукти, то для сім’ї з чотирьох-п’яти осіб вистачить посадити три яблуні (рання, середня і пізня), дві груші (рання і пізня), два абрикоси, дві сливи, дві вишні, три кущі смородини, кущ порічок, два кущі аґрусу. Аби не витрачати зайвих грошей, купуйте саджанці тільки у перевірених розплідниках.
ЛІСОВА ГАЛЯВИНА – ЕКОНОМ-ВАРІАНТ. Якщо подвір’я невелике, садити великі дерева не треба, обирайте невисокі форми. Рослин, які відіграватимуть роль вертикалі і будуть центром композиції, має бути одна-дві. Так, на обійсті можна облаштувати невеличку лісову галявину, посадивши горобину, клен, березу та ялину. Якщо їх регулярно обрізати, можна зупинити зростання і надати необхідної форми. Недорогі саджанці можна купити у лісництвах, взяти у сусідів або ж просто викопати самосів у лісі.
І НА ТУЯХ МОЖНА ЗАОЩАДИТИ. Туї – дороге задоволення, тим паче густий живий паркан по периметру ділянки. Т ай з естетичної точки зору суцільна однотонна стіна довкола дому – це перебір. Якщо все-таки не уявляєте свого обійстя без туй, посадіть їх, скажімо, біля входу на подвір’я, на парадному боці дому. Аби заощадити, купуйте невеличкі саджанці.
Не варто відмовлятися від ідеї обгородити ділянку живим парканом. Це красиво, зручно і мікроклімат поліпшує. Обираючи рослини, врахуйте, що більшість листяних кущів дешевша, ніж хвойних. Багато з них добре живцюються і швидко ростуть. Підійдуе вейгела, кизильник, гортензія, форзиція, дерен білий, бересклет. Можна обплести паркан невибагливим багаторічним дівочим виноградом, в’юнкою квасолею, або посадити по периметру соняшники, мальви. Саджанці бузку, шипшини і жасмину можна попросити у сусідів. Один або група кущів, що красиво цвітуть, матимуть чудовий вигляд на газоні, у зоні відпочинку, поряд з альтанкою.
НА ДОРІЖКАХ – АКЦЕНТ. Коли вони красиві, уся ділянка виглядає охайною і доглянутою. Якщо ваші стежки вимощені битою плиткою, викиньте її. Дорогу бруківку можете не купувати – вистеліть доріжки саморобною плиткою з бетону із вкрапленнями кольорової гальки або барвників. А стежка зі звичайного каміння може обійтися взагалі безоплатно. Причому зробити таку доріжку під силу навіть жінці.
ГАЗОН – ЦЕ НЕ ПРИМХА. Він прикрашає ділянку, підкреслює красу декоративних рослин. Газон можна посіяти власноруч – це досить просто. Важливо – постійно за ним доглядати.
STOP, ЕКЗОТИ! Не купуйте для квітників рослин, про які нічого не знаєте. Це можуть бути гроші викинуті на вітер. Заощадити можна, сформувавши клумбу з багаторічників. Між ними слід посадити однорічники, які дають багато насіння. Збирайте його, висівайте – і матимете красивий квітник задарма.
РОКАРІЙ ЕКОНОМ-КЛАСУ. Облаштувавши на обійсті рокарій або невеличкий японський сад, не прогадаєте. Це стильно, а витрати – мінімальні. Потрібні великі камені, галька, мох, кілька хвойників і багато ґрунтопокривних рослин. Таку композицію можна розмістити на північному боці ділянки, у тіні. А красивий вигляд вона матиме впродовж усього року.
ДЕКОР ДЛЯ САДУ ВЛАСНОРУЧ. Це можуть бути горщики, фігурки, декоративні парканчики, садові меблі, малі архітектурні форми. Виготовити їх під силу кожному, а майстер-класи ми регулярно публікуємо у нашому виданні.
ЕКОНОМТЕ НА ХІМІЇ. Замість добрив використовуйте компост, трав’яні настої.
ДРУЖІТЬ ІЗ СУСІДАМИ. Краще не випрошуйте у них рослини, а обмінюйтеся або пригощайте пиріжками, шашликами, запрошуйте на чай і так далі. Тоді сусіди-садівники-квітникарі самі залюбки приноситимуть вам саджанці, цибулини, бульби і розсаду.