Чорну смородину та порічки господарі люблять за те, що вони невибагливі і щороку родять. Але це не означає, що смородині взагалі не потрібний догляд. Якщо зовсім занедбати кущі, то знизиться врожайність, ягоди будуть дрібні і кислі. Кущі смородини потребують правильного догляду – тоді і врожаєм будете задоволені!
Де краще посадити смородину?
Смородину краще садити у місці:
- з пухким, добре дренованим ґрунтом з високим вмістом органіки;
- з нейтральною або злегка кислою реакцією ґрунту;
- захищене від холодних північних і східних вітрів;
- можна садити у легкій півтіні під кронами плодових дерев.
Коли садити смородину?
І червону, і чорну смородину краще садити восени протягом вересня і до початку жовтня, за 2-3 тижні до морозів, щоб добре вкоренилася. На зиму коріння слід прикрити мульчею від морозів. Якщо садите навесні, стежте за вологістю ґрунту в прикореневій зоні, регулярно поливайте.
Як, коли і чим підживлювати смородину?
Одна з причин зменшення врожайності смородини та зниження якості ягід – нестача поживних речовин. Кущі, особливо у чорної смородини, швидко ростуть. І після посадки протягом 1-2 сезонів сильно виснажують ґрунт. Без додаткового внесення добрив ягоди стають дрібнішими, кислішими, а самі кущі частіше хворіють.
Смородину потрібно підживлювати двічі:
- Навесні, коли розпускаються бруньки, внести азотні добрива: 20-30 г сечовини на кущ або комплексне добриво з високим вмістом азоту (відповідно до рекомендації виробника).
- Наприкінці серпня чи у вересні внести фосфорно-калійне добриво: суперфосфат 30-40 г або осіннє комплексне добриво.
Під час цвітіння, формування зав’язей, росту ягід знадобляться деякі додаткові елементи живлення:
- запилення квітів – бор, калій;
- утворення зав’язей та налив ягід – цинк, магній, марганець, мідь, фосфор.
Наприкінці травня та у середині липня для підживлення смородини можна використовувати (з розрахунку на 1 кущ) 15-20 г монокалійфосфату або 20-30 г суперфосфату. У цей же період дуже бажано внести під корінь сухі або водорозчинні комплексні добрива з цинком, магнієм, марганцем і міддю та бором, дефіцит яких часто спостерігається у ґрунті при багаторічному вирощуванні смородини.
Як поливати смородину?
Смородина – це досить посухостійка культура, але віддає перевагу помірній вологості. При нестачі вологи ягоди стають дрібними та кислими. Якщо дощів довго немає, то кущі необхідно кілька разів полити. Поливати потрібно нечасто, але рясно – 30-40 л під кожен кущ, щоб глибоко промочити ґрунт. Так само треба полити кущ і восени, у вересні-жовтні, якщо протягом сезону було мало дощів і ґрунт сухий.
Як обрізати смородину?
Одна з основних умов стабільного та щедрого плодоношення смородини – це регулярне обрізання. Особливо, її потребує чорна смородина, яка росте швидко, формуючи кожен сезон до 10-15 однорічних пагонів. Без зовнішнього втручання кущ швидко загущується, частіше уражається хворобами та атакується шкідниками. Старі кущі, що зрослися, сильно втрачають в урожайності, а самі ягоди дрібнішають і стають кислішими.
Обрізання зручніше робити навесні, до початку сокоруху. У цей час простіше визначити, які пагони нормально перезимували, а сам кістяк куща без листя добре проглядатися. Схеми обрізки чорної смородини і порічки відрізняються, тому що у смородини основними плодоносними гілками є пагони у віці 2-3 років, а у порічки – до 7-8 років.
У правильно сформованих кущів смородини є певна кількість пагонів різного віку:
- у чорної – 4-5 пагонів однорічних, 4-5 дворічних, 3-4 трирічних, 3-4 чотирирічних, 2-3 п’ятирічних (всього 15-20);
- у порічки – по 3-4 пагони кожного віку від 1 до 7 років (всього 20-25).
Щороку найстаріші пагони вирізуються, а їм на зміну залишається найсильніший молодий приріст. У результаті за кілька років кущі повністю оновлюються. Їх потрібно намагатися формувати так, щоб середина крони була максимально відкритою і продувалася. Тому пагони для омолодження бажано залишати на периферії крони.
Боротьба зі шкідниками смородини
Основні шкідники смородини:
- аґрусова вогнівка;
- аґрусова п’ядениця;
- смородинний бруньковий кліщ;
- смородинна скляниця;
- смородинова листова та вічкова галиця.
Дуже часто на кущах смородини можна виявити цілий комплекс шкідників, які пошкоджують і листя, і бруньки, і молоді пагони, і деревину. Викривлені, розтріскані або частково висохлі пагони не можна залишати. Наприклад, молодий приріст, ушкоджений пагоновою попелицею, часто буває дуже коротким, вузлуватим з деформованим листям. Для боротьби з таким широким переліком шкідників найкраще використовувати комплексний засіб проти шкідників для смородини.
Варення-желе зі смородини і порічок: найкращі перевірені рецепти