Додайте сюди ще й шкільне навантаження — потрібно багато читати та писати, і не тільки в школі, а й вдома. Це добре, якщо у батьків чудовий зір, а якщо в родині носять окуляри і дитина за спадковістю отримала схильність до проблем з очима? Як зберегти зір у дітей, радить офтальмолог Наталія Сологуб.
Найпоширеніші порушення зору у дітей
Спазм акомодації — надмірне напруження війчастого м’язу, що не проходить, навіть коли око в цьому не має потреби. Супроводжується напругою зору вдалину, зоровим стомленням при роботі на близькій відстані. Спазм дає стійке посилення заломлюючої здатності очей. Школяр стає дратівливим, швидко втомлюється, скаржиться на головний біль. Тривалість спазму коливається від кількох місяців до кількох років, залежно від загального стану дитини, режиму занять, вчасності діагностики, правильного лікування.
Короткозорість — надбане захворювання, коли через порушення кровопостачання (наприклад, постійній роботі за комп’ютером) відбуваються зміни в очному яблуці, що призводять до його розтягування. У результаті погіршується зір вдалину, який покращується при примружуванні або натисканні на очне яблуко.
Далекозорість — це вроджена особливість будови очного яблука. Перші ознаки появи далекозорості — погіршення зору зблизька, прагнення відсунути текст від себе. У більш виражених пізніх стадіях — пониження зору вдалину, швидка стомлюваність очей, почервоніння і біль, пов’язані із зоровою роботою.
Астигматизм — особливий вид оптичної будови очей. Явище цього природженого чи набутого характеру обумовлене, зазвичай, неправильністю кривизни рогівки. Виражається у зниженні зору як у далечінь, так і поблизу, швидкої втомлюваності очей і хворобливих відчуттів при роботі на близькій відстані.
Косоокість — це таке розміщення очей, при якому зорові осі не сходяться на аналізований предмет. Зовні це проявляється тим, що око відхиляється в ту або іншу сторону. Розвивається косоокість внаслідок порушення узгодженої роботи м’язів ока. При цьому працює тільки одне здорове око. Косе око практично не діє, що поступово веде до стійкого зниження зору.
Правильне робоче місце
Кращим методом профілактики зниження гостроти зору серед школярів вважається правильне оформлення робочого місця в комплексі з тренуванням і відпочинком. Робоче місце учня — це його парта в школі, вдома — стіл, за якими він робить домашнє завдання, підібрані відповідно до його зросту, що забезпечить правильне положення тіла та відстань до очей від зошита або підручника (не менше 30 см).
Крім того, потрібно навчити дитину правильно сидіти: глибоко на стільці, попереково-крижовою частиною тіла опираючись на спинку, тримаючи рівно корпус, злегка нахиляючись вперед; ноги повинні бути зігнуті в кульшовому та колінному суглобах під прямим кутом, лікті — лежати на столі, стопами опиратися на підлогу. Робоче місце школяра має бути добре освітленим. На перервах та після закінчення занять учням рекомендується активний відпочинок на свіжому повітрі, не можна зразу кидатися робити уроки або дивитися телевізор.
Більшість батьків звертаються до лікарів лише тоді, коли дитина застудилася, та мало хто зважає на ознаки, пов’язані з першими проблемами із зором — сухість, сльозотечу, дискомфорт, біль в очах.
Щоб у дитини був хороший зір
Школяреві потрібно забезпечити нормальні умови навчання та фізичну активність, періодично цікавитися, чи не стала дитина гірше бачити.
Всі діти кожні 30-45 хв. повинні робити 10-15-хвилинні перерви, під час яких слід побігати, подивитися у вікно на предмети, розміщені вдалині. Тривалість безперервного читання залежить від віку: у 1-3 класах — 10-15 хв., у 4-7 класах — 25-30 хв., для учнів 8-10 класів — 45 хв.
Шкідливо читати лежачи, у транспорті. Для дітей рекомендується такі норми при роботі з комп’ютером (не більше чотирьох разів на тиждень): у шість років можна працювати 10-12 хв.; у 7-8 років — 15 хв., 9-10 хв. — 20 хв.
Дітям 3-4 років можна дивитися телепередачі, що тривають не більше 15 хв. 2-3 рази на тиждень, дошкільнятам — не більше 30 хв., молодшим школярам — не більше години на день; учням середніх класів — 1,5 год., старших класів — 2 години, але не щодня.
Телевізор бажано дивитися у помірно освітленій кімнаті на відстані 4-5 метрів від екрану. Він повинен бути розміщений на рівні очей. Після перегляду телепередач, як і після будь-якої зорової роботи, очам потрібний відпочинок.
Слід забезпечити достатню фізичну активність дитини (прогулянки, заняття спортом) та тривалість сну. Раціон дитини повинен бути збагачений продуктами, які є корисними для очей: молочні продукти, риба, багато фруктів та овочів (зокрема чорниця, морква, журавлина, гарбузи, абрикоси, персики, кропива, кульбаба, шпинат, капуста, салат).