Карієс: що це за хвороба і чому з’являється?
Карієсом називається бактеріальне ураження зубних тканин, в результаті якого ці тканини руйнуються. Захворювання може протікати в декілька стадій:
- Поява білої плями. Ця пляма зазвичай ніяк не турбує людину і може тривалий час залишатися в завмерлому стані, ніяк не розвиваючись.
- Пошкодження зубної емалі. На цій стадії цілісність емалі зуба порушується, і при попаданні на нього холодних або гарячих страв з’являються неприємні відчуття.
- Ураження дентину. Якщо каріозна порожнина дісталася до дентину, то на кожен контакт з холодом або цукром зуб буде відгукуватися гострим болем.
- Запалення пульпи. На цій стадії зуб болить, навіть якщо його не турбувати, протягом деякого часу після початку сильного болю може розвинутися флюс.
Ураження зубів карієсом найчастіше відбувається через неправильне харчування. Справа в тому, що на поверхні людських зубів живуть бактерії, які виділяють кислоту, що роз’їдає зубні тканини. Кількість цих мікроорганізмів залежить від умов, в яких їм доводиться існувати. Якщо їм не вистачає живлення, вони не розмножуються. Коли ж вони отримують достатньо їжі, колонії починають рости. Кількість бактерій збільшується і в тому випадку, якщо їм ніщо не заважає успішно розмножуватися.
Причинами, що викликають карієс, можуть бути:
- Неправильний догляд за зубами, погане очищення, нехтування гігієнічними процедурами по очищенню порожнини рота.
- Наявність захворювань, які послаблюють кісткову систему людини, в тому числі і зубів. До таких хвороб відносять цингу, остеохондроз, діабет, рахіт, діатез.
- Зниження імунітету.
Практично будь-яка сучасна людина впевнена в тому, що каріозну порожнину може вилікувати тільки стоматолог. Однак, як вдалося з’ясувати, карієс можна лікувати без свердління і пломб. Виявляється, зуби, так само, як і інші тканини нашого організму, здатні самостійно відновлюватися. Американський стоматолог Вестон А. Прайс займався вивченням питання, як лікувати карієс в домашніх умовах, на протязі багатьох років. Він зробив дивовижні висновки: досить скорегувати харчування, і пошкоджені зуби відновляться. На основі своїх спостережень і досліджень доктор Прайс створив цілу систему харчування для лікування карієсу. Познайомитися з нею буде корисно кожному, хто страждає від «поганих» зубів.
Як лікувати глибокий карієс в домашніх умовах
Оскільки карієс є бактеріальним пошкодженням, позбутися від нього можна за допомогою народних засобів, що мають антисептичні властивості. Таких рецептів у народі чимало. Але найбільш дієвими ліками від карієсу визнані такі домашні препарати:
Прополіс – найсильніший природний антибіотик. Полоскання водним розчином спиртової настоянки прополісу допоможе прибрати запалення і біль в зубі навіть при абсцесі. Жування прополісу також дозволяє зупинити розвиток карієсу. Якщо зуб розболівся, можна взяти шматочок жувального прополісу, зліпити з нього корж і прикласти до ясен.
Шавлія – чудовий природний антибіотик. Його настій також використовують для полоскань, компресів, внутрішнього прийому. Щоб вилікувати карієс з допомогою шавлії в домашніх умовах, потрібно кожен день полоскати нею рот протягом декількох тижнів.
Аїр – домашні ліки від карієсу і хвороб ясен, до яких колись частенько зверталися наші предки. Народна медицина рекомендує щодня жувати коріння лепехи, щоб позбутися від карієсу. Але оскільки ця рослина росте в заболочених місцях, а не в міських парках і сквериках, то знайти її свіжий корінь важко. Зате в кожній аптеці можна купити сушений аїр, який можна заварювати, настоювати і застосовувати для полоскань.
Часник – хороший антисептик. Побороти карієс в домашніх умовах з його допомогою можна, звернувшись до кількох рецептів. Найпростіший з них передбачає прикладання до хворих зубів очищеного і розрізаного зубчика. Можна також полоскати рот часниковою настоянкою. Щоб її приготувати, потрібно взяти 5 великих головок часнику, очистити і подрібнити зубчики. Кашку необхідно перекласти в скляну ємність і поставити в прохолодне місце на 2 дні. Після цього з маси потрібно віджати сік, змішати його з половиною літра охолодженої кип’яченої води, поставити настоюватися ще на 3 дні. Такі домашні ліки від карієсу застосовують для полоскання зубів і для аплікацій на хворі ясна.
М’ята. Свіжі листочки рослини рекомендується жувати при карієсі. Цей засіб добрий тим, що виростити м’яту цілком реально в домашніх умовах: у горщику на підвіконні.
Суміш йодованої солі з подрібненим на кашку буряком. Для домашнього лікування карієсу потрібно прикладати цю суміш, зав’язану в марлевий мішечок, до хворого місця на півгодини.
Суміш звіробою, ромашки і календули – відмінні ліки, які допоможуть швидко вилікувати карієс в домашніх умовах. Трави для суміші беруться у співвідношенні 1:1:1. Три столові ложки сировини слід заварити 400 мл окропу і настояти годину під кришкою. Готовим засобом полоскати рот після їжі.
Для більшості сучасних людей інформація про те, що в домашніх умовах можна не тільки усунути зубний біль, але і повністю вилікувати карієс, напевно стане новиною. Але це цілком реально. Лікувати в домашніх умовах не можна тільки такі зуби, які вже сильно піддалися руйнівним процесам. Їх, зрозуміло, зможе відновити або видалити тільки стоматолог. Щоб прибрати з зуба темні плями і невеликі порожнини, потрібно просто підтримати його природні захисні сили з допомогою правильного харчування та гігієни.