Як відрізнити COVID-19 від алергії, грипу, застуди чи астми

На перший погляд, схожі симптоми COVID-19, грипу, застуди та алергії насправді мають відмінності.  Ми підкажемо, як їх відрізняти.

Проблеми з диханням, озноб, лихоманка, нежить, кашель, головний біль, втрата смаку та запаху — симптоми, які можуть говорити про COVID-19. Але також і про грип, застуду, сезонну алергію, і навіть про астму. Як же відрізнити одне від одного та правильно надати собі першу допомогу? Відповідаємо.

На перший погляд, схожі симптоми COVID-19, грипу, застуди та алергії насправді мають відмінності.

Основними симптомами COVID-19 є висока температура, втома, кашель і задишка. Алергія має більш хронічні симптоми та завжди супроводжується чханням, хрипами та кашлем. Для грипу характерні симптоми, подібні до COVID-19, наприклад лихоманка та біль у тілі, але зазвичай грип не викликає задишки.

Якщо у вас нежить або сверблять очі, це не обов’язково означає, що у вас COVID-19. Але якщо ви кашляєте, швидко втомлюєтеся, відчуваєте задишку, а от смаку чи запахів не відчуваєте, імовірність того, що ви захворіли на COVID-19, підвищується. Крім того, це також може бути сезонний грип.

Трошки складно, так? Це нічого! Автори “Бережи себе” зробили таблицю, за допомогою якої буде легше розібратися. Її також можна зберегти на телефон.

Симптоми COVID-19 Застуда Грип Сезонна алергія Астма
Тривалість симптомів 7-25 днів Менш як 14 днів 7-14 днів Декілька тижнів Може початися швидко або тривати годинами чи довше
Кашель Зазвичай (сухий) Зазвичай (помірний) Зазвичай (часто сухий) Іноді Зазвичай
Хрипи Ніколи Ніколи* Ніколи* Ніколи* Зазвичай
Біль у м’язах Зазвичай Іноді Зазвичай Ніколи Ніколи
Головний біль Зазвичай Рідко Зазвичай Іноді Рідко
Стискання/біль у грудях Іноді Ніколи* Ніколи* Ніколи* Зазвичай
Задишка (або труднощі з диханням) Зазвичай Ніколи* Ніколи* Ніколи* Зазвичай
Прискорене дихання Рідко Ніколи* Ніколи* Ніколи* Зазвичай
Втома Зазвичай Іноді Зазвичай Іноді Іноді
Чхання Рідко Іноді Рідко Зазвичай Ніколи**
Свербіж у носіочах, роті або внутрішньому вусі Ніколи Ніколи Ніколи Зазвичай Ніколи**
Біль у горлі Зазвичай Зазвичай Зазвичай Рідко Ніколи**
Нежить (або закладеність носа) Зазвичай Зазвичай Зазвичай Зазвичай Ніколи**
Лихоманка Зазвичай Іноді Зазвичай (але не завжди) Ніколи Ніколи
Діарея Інколи Іноді Іноді (частіше у дітей) Ніколи Ніколи
Нудота або блювання Інколи Ніколи Іноді (частіше у дітей) Ніколи Ніколи
Втрата запаху або смаку Зазвичай (часто без нежитю або закладеності носа) Іноді (особливо з закладеним носом) Рідко Іноді Ніколи

* Сезонні алергії, застуди та грип можуть спровокувати астму, яка може призвести до задишки, стискання/болю в грудях і прискореного дихання.
** Якщо у вас алергічна астма, ви можете мати симптоми сезонної алергії та астми одночасно.

Гіпертонія і ковід: що варто знати про ліки від тиску

Як захиститися від COVID-19, застуди та грипу?

По-перше, потрібно пройти курс вакцинації від COVID-19 й обов’язково оновлювати щеплення кожні пів року. По-друге, щороку варто проходити щеплення від грипу. По-третє, треба дотримуватися таких базових правил безпеки:

  • → Уникайте тісного контакту (в межах 2-ох метрів) з усіма, хто хворіє або має підозрілі симптоми.
  • → Дотримуйтеся дистанції з іншими (приблизно 2 метри), коли ви перебуваєте в закритих громадських місцях (особливо, якщо ви не пройшли повного курсу вакцинації).
  • → Носіть захисну маску для обличчя в закритих громадських місцях, якщо ви перебуваєте в приміщенні з великою кількістю людей із COVID-19 (наприклад, у лікарні), незалежно, вакциновані ви чи ні.
  • → Часто мийте руки з милом протягом принаймні 20 секунд або використовуйте дезінфікувальний засіб для рук на спиртовій основі, що містить не менше 60% спирту.
  • → Уникайте багатолюдних закритих приміщень.
  • → Прикривайте рот і ніс ліктем або серветкою під час кашлю чи чхання.
  • → Не торкайтеся своїх очей, носа та рота.
  • → Щоденно очищуйте та дезінфікуйте поверхні, яких ви постійно торкаєтеся (дверні ручки, вимикачі світла тощо).

А як можна запобігти алергії?

Найкращий спосіб запобігти сезонній алергії — уникати відомих вам тригерів. Якщо у вас алергія на пилок, залишайтеся в приміщенні з закритими вікнами та дверима, коли вміст пилку в повітрі високий. Також вдома можна встановлювати системи для очищення повітря.

Також правильне застосування маски для обличчя може забезпечити певний захист від сезонної алергії. Маски можуть захистити від більших частинок пилку, однак дрібніші частинки все одно зможуть проникнути через маску. Також важливо прати маску після кожного використання, оскільки вона може містити частинки пилку.

Якщо ви вважаєте, що у вас можуть бути ознаки COVID-19 чи інших захворювань, зверніться до свого лікаря/ки. Пам’ятайте, що дотримання профілактичних заходів допоможе вам зберегти здоров’я.

Авторка – Марія Мелдовська

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook