Гіпертонія і ковід: що варто знати про ліки від тиску

Чи впливає підвищений тиск на перебіг коронавірусу? Чи правда, що прийом популярних ліків проти гіпертонії може погіршити хворобу? Відповідь дає лікар.

На запитання про ковід і гіпертензію відповідає лікарка-кардіолог Наталія Масікова для Район.Медицина.

– Чи впливає підвищений тиск на перебіг коронавірусної хвороби? Чи належать люди з артеріальною гіпертензією до групи ризику щодо важкого перебігу COVID-19?

– До групи ризику належать передовсім пацієнти старші 65 років, ті, які мають важку неконтрольовану гіпертензію  з її ускладненнями, такими як серцева недостатність, перенесений інфаркт міокарда, інсульт. Крім того, в групі ризику люди з  артеріальною гіпертензією  та супутніми захворюваннями інших органів, наприклад легень.

– Що треба знати пацієнтам з артеріальною гіпертензією про COVID-19? 

– Про коронавірус треба знати, що це є інфекція, яка поширюється повітряно-краплинним шляхом. Тому раджу всім (не лише пацієнтам з гіпертонічною хворобою) дотримуватися соціального дистанціювання, часто мити  руки з милом протягом не менше 20 секунд, носити маску в громадських місцях та місцях можливого скупчення людей.

Якщо ви використовуєте антисептики, то вони мають бути обов’язково спиртовмісні (саме такі руйнують вірус), наносити на руки їх необхідно в достатньому об’ємі (2-3 мілілітри), обробляти руки не менше 20 секунд.

– Чи правда, що прийом популярних ліків від гіпертонії може погіршити прогноз при коронавірусі?

– На початку пандемії деякі лікарі висували гіпотезу, що прийом певних препаратів для зниження тиску погіршує перебіг коронавірусної хвороби,  оскільки ці ліки впливають на ті ж клітини,  що й вірус SARS-CoV-2. Йшлося про сартани (валсартан, лосартан, ірбесартан, азилсартан) та інгібітори АПФ або так звані прили (еналаприл, лізиноприл, раміприл та ін.). Були припущення щодо відміни цих препаратів у пацієнтів групи ризики.

Проте ці ліки є фактично базовими у лікуванні осіб із захворюваннями серця. Їх відміна може мати катастрофічні наслідки, сприяючи смерті від серцево-судинних захворювань. Тому було проаналізовано перебіг коронавірусної хвороби в багатьох тисяч пацієнтів, в тому числі й тих, які померли.

Станом на травень 2020 року є інформація про те, що сартани ніяк не впливають на смертність при коронавірусній хворобі, а інгібітори АПФ навіть полегшують її перебіг.  Це лише підтверджує, що скасовувати прийом ліків, які належать до цих груп на період пандемії не варто.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook