Умань Софіївський парк

Як українська Анжеліка отримала у подарунок Софіївський парк

В дитинстві її продала рідна матір на турецькому базарі, а згодом вона стала однією з найбагатших і найкрасивіших своєї епохи. Чоловік подарував їй цілий парк в Умані, який досі має її ім'я - Софіївський, а вона зрадила його з пасинком і довела до смерті.

Про графиню Софію Потоцьку розповідають різне. Хтось вважає її мудрою і дипломатичною, хтось називає українською Анжелікою або навіть Мата Харі. Достеменно не відомо, чи була вона розпусною і хитрою куртизанкою, шпигункою й авантюристкою, чи розумним гравцем, одного їй не позичати – таланту закохувати в себе чоловіків і впливати на найвидатніших людей свого часу.

Дивовижна доля Софії Потоцької

Гречанка, яку в дитинстві на турецькому базарі продала рідна матір, стала однією з найбагатших і найкрасивіших жінок кінця XVIII – початку XIX століття. Чоловік підніс їй у дарунок цілий парк в Умані, названий на її честь Софіївським, а вона зрадила його з пасинком і довела до смерті.

Її ім’я оточене легендами, і зараз важко сказати, які з відомих фактів біографії Софії Потоцької вигадані, а які реальні. Одне можна стверджувати: з усіх випробувань і негараздів, що випали на її долю, вона примудрялася отримувати користь і вигоду. Графиня Софія Потоцька зводила чоловіків з розуму і змушувала діяти у своїх інтересах.

Вона народилася під Стамбулом у родині збіднілого грецького торговця. їхній будинок згорів, і сім’я розорилася. За легендою, мати продала дочку польському послові. Пізніше він повернувся на батьківщину, Софія вирушила слідом, але в Кам’янці-Подільському, чекаючи дозволу на в’їзд до Польщі, вона познайомилася з сином коменданта фортеці Юзефом Віттом. Майор освідчився їй, зробив пропозицію, і дівчина погодилася на заміжжя не роздумуючи.

Подружжя вирушило в подорож Європою. Під час мандрівки Софію представляли польському королю, австрійському імператору, королю Пруссії, і на всіх вона вміла справити гарне враження. Тим часом польський король заборонив її чоловікові Юзефу покидати фортецю, а вона продовжувала розважатися з впливовими людьми.

На прохання князя Потьомкіна австрійський імператор присвоїв Юзефу генеральське звання і зробив його комендантом Херсона – кажуть, в обмін на право Потьомкіна близько спілкуватися з його дружиною. Князь обдаровував Софію дорогими подарунками, а вона була не тільки його коханкою, а й політичним агентом: за дорученням Катерини вона спілкувалася з дипломатами Стамбула та Польщі. Їй було запропоновано зв’язатися з керівництвом конфедерації в Польщі і схилити його до тісніших відносин з Петербургом. Незабаром відбувся переділ кордонів Польщі, вона втратила свою незалежність.

Поміняла батька на сина

Під час візиту до Варшави Софія познайомилася з графом Станіславом Потоцьким, між ними спалахнув роман. Вони оселилися в Умані, саме в той час і був заснований парк, названий на її честь Софіївським.

У 1798 році плани Софії здійснилися: від її чоловіка вдалося відкупитися, і вона нарешті стала законною дружиною Потоцького. На батьківщині графові не пробачили зради, друзі від нього відвернулися, але найстрашніше його чекало попереду.

Незабаром дружина закрутила роман зі своїм пасинком. Цього граф не зміг пережити – він помер у 63 роки. Юрій Потоцький був азартним гравцем, паливодою та марнотратом. Після смерті графа його маєток на кілька років перетворився на гральний дім. Юрій проциндрив спадщину, охолов до Софії і поїхав. Але він був хворий на туберкульоз і незабаром помер. Софія на той момент сама була важко хвора. Наприкінці свого життя вона почала займатися благодійністю, в Умані жінку оплакували, коли в 1822 році вона померла.

Покохав, одружився і… наказав стратити: любов, яка змінила історію Англії

З архіву газети “Сім’я і дім”

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook