На популярні запитання батьків відповідає педіатр Василь Старомінський.
– Дуже часто від дорослих можна почути, що їхня дитина часто хворіє. Часто, на думку лікаря, – це скільки?
– 4–5 разів на рік дитина повинна перехворіти респіраторним захворюванням. Це норма. Таким чином формується імунітет.
– Що дробити, коли дитина часто хворіє? Щойно вилікували одну застуду, як починається інша…
– Найважливіше забрати причину, зменшити до мінімуму контакти з інфікованими, зміцнювати імунітет за допомогою загартовування, дбати про здорове і повноцінне харчування, дотримуватися режиму дня. Перша профілактика проти вірусів – це зволожити повітря, адже чим воно сухіше, тим дужче подразнюється слизові дихальних шляхів.
А по-друге, потрібно провітрити приміщення, але за умови, що дитина на час провітрювання у ньому не перебуває. Дуже часто, щойно маля занедужає, батьки починають щільно закупорювати вікна і робити в хаті парник. Це велика помилка: приміщення, де перебуває хворий, потрібно навпаки якнайчастіше провітрювати, аби повітря очищалося від інфекцій та вірусів. Ще одна помилка – дозволяти дитині бавитися на підлозі, тим паче коли це дім з дерев’яними вікнами і там є протяги.
Дорослі можуть не помічати рух холодного повітря, але наслідки дадуть про себе знати. Спробуйте намочити ноги і пройтися по кімнаті, де грається ваша малеча, – і ви відразу відчуєте, чи є там протяги. У холодну пору року дітям потрібно бавитися на дивані.
– Не вберегли – дитя застудилося, піднялася температура. Коли її потрібно збивати?
– Температура – не ворог, її не треба боятися. Вона – наш союзник, бо допомагає знищити інфекцію в організмі. Чи потрібно її збивати? Так. Але коли – залежить не від показів термометра, а від стану дитини. Якщо малюк активний, то і за 38,5 °С йому не треба давати жарознижувальне, потрібно дозволити організмові боротися! А коли 37,4 °С, дитина квола – температуру варто збити.
При цьому якщо дитині постійно давати жарознижувальне, щойно стовпчик термометра поповз угору, її імунітет поступово атрофується, як і будь-який орган чи кінцівка, якою тривалий час не користуються. Безумовно, якщо у дитини бувають судоми, підвищення температури допускати неможна.
– Чим іще, окрім ліків, можна збивати температуру?
– Ніхто в Європі температуру до 39 ºС не збиває таблетками, лише фізичними методами: хворого потрібно роздягнути, охолодити, напоїти. Ефективні також розтирання. Зазвичай радять їх робити розведеним з водою оцтом. Я вважаю, найкраще зробити суміш із рівних пропорцій води, 9% оцту і горілки.
Оцет можна замінити соком лимона, розведеним навпіл з водою, але за умови, що у дитини немає алергії. Звісно, такі обтирання не знизять дуже високу температуру до нормальної. Але допоможуть збити її на 0,5–1ºС і можуть у деяких випадках замінити або відтермінувати прийом жарознижуваних препаратів.
Існує ще один спосіб: занурити ноги дитини на 15 с у миску з холодною водою або обгорнути її мокрим простирадлом. При підвищенні температури не забувайте промивати дитині носик, адже слизові будуть підсушені, а від цього може з’явитися подразнення.А найважливіше при температурі – пити достатньо рідини.
– Чим найкраще поїти дитину під час застуди?
– Якщо у дитини температура, байдуже, що вона питиме, аби пила достатньо. Малина, липа, смородина, сушка, ромашка – будь-який напій, який смакуватиме малюку, окрім газованих. З’ясувати, чи дитина п’є достатньо, можна відстеживши, як часто вона ходить в туалет або ж наскільки інтенсивно наповнюється підгузок. Якщо випорожнення сечового міхура відбуваються рідше – пити потрібно більше.
– Як відрізнити температуру «на зуби» від вірусної інфекції?
– Температура «на зуби» ніколи не буває постійною, а може змінюватися кілька разів протягом години. Але у будь-якому разі, якщо у маляти піднялася температура, потрібно, щоб його оглянув лікар.
– Які жарознижувальні краще використовувати для дітей: свічки чи сиропи?
– Свічки дещо повільніше збивають температуру, тому їх краще ставити на ніч. Інколи використання кількох свічок підряд може спричиняти пронос або ж препарат може не засвоюватися повною мірою, коли свічка тане і виходить назовні. Ефективність будь-яких ліків – індивідуальна.