спорт

Як полюбити спорт, якщо ти його ненавидиш?

Є люди, які люблять спорт і отримують від нього задоволення, а є такі, хто після тренування почувається втомленим і роздратованим. Якщо ви належите до другого типу, але хочете змінити це – ця стаття для вас.

Психологиня Ірина Сафроненко пояснює, чому одні люди отримують задоволення від занять спортом, а інші – його ненавидять, і коли доводиться тренуватися – відчувають муку і дискомфорт. Це ж так корисно – займатися спортом. Як же його полюбити? Якщо ви вже не раз пробували привчити себе до спорту через біль, піт, втому та думку “швидше б це закінчилося”, – спробуйте по-іншому.

Люди, які мало рухають, не обов’язково ліниві

Є два типи людей: ті, які люблять спорт, і такі як я, які з дитинства ненавиділи фізкультуру. Перші говорять про те, що спорт приносить їм задоволення. Другі асоціюють активність з негативом: фізичні вправи їх пригнічують, забирають багато сил, нервують – краще полежати чи зайнятися чимось менш активним. Якщо ви належите до другого типу, але хочете змінити це – ця стаття для вас.

Першому типу пощастило. Вони активні, краще почуваються, рідше набирають вагу.

Але не варто засуджувати людей, які мало рухаються. Причина може бути не в лінощах, а в нейропсихології та фізіології. Тому що взяти і відразу полюбити щось, що викликає у тебе стрес, досить важко. Це не питання байдужого ставлення до себе – це питання індивідуальної реакції мозку.

Що зробити для того, щоб привчити себе до спорту?

Людям, яким спорт приносить задоволення, пощастило: їхня ендокринна система виробляє дофамін, ендорфіни, окситоцин, адреналін – завдяки цьому коктейлю під час тренувань покращується настрій та самопочуття. Тобто організм заохочує нас займатися спортом, легше виробити звичку до регулярних тренувань і справді відчувати щастя. Дофамін – гормон, який стимулює відчуття передчуття, його рівень впливає на мотивацію. Людина прагне знову пережити стан, який викликає мікс з адреналіну, дофаміну, окситоцину та ендорфінів, адже це дуже приємний стан, і готовий повторювати те, за що отримує гормональне заохочення.

Іншим пощастило трохи менше. Заняття спортом провокують у них викид кортизолу – гормону стресу. У таких випадках ми тривожимося, нервуємо, наш психічний та фізичний стан помітно погіршується.

Як полюбити спорт, якщо ти його не зносиш

“Просто змусити себе” через силу – сумнівна пропозиція. Тому що ви тільки закріплюєте асоціацію “спорт – це погано”. Виходить, ненависть до спорту – це вирок? Зовсім ні!

Рішення є. Необхідно “перепрограмувати” свій мозок так, щоб організм перестав реагувати на спорт як на стрес, а надалі став заохочувати нас до ендорфінами. Це можливо. Організм повинен отримувати “нагороду”, а не “покарання”, тому насамперед важливо усунути всі негативні стимули. Забирайте все неприємне, що супроводжує фізичну активність.

  1. Не подобається ходити у спортзал? Придивіться до домашніх тренувань або купіть тренажер.
  2. Втрачаєте мотивацію на самоті? Запишіться до клубу або знайдіть спортивний комплекс під відкритим небом, практикуйте заняття спортом у групах.
  3. Не любите бігати чи виконувати силові вправи? Не мучте себе.
  4. Знайдіть той вид спорту, який припаде вам до душі. Йога, танці, тренування в залі, біг, боротьба, стретчинг, спортивні ігри, плавання, батути, кінний спорт, прогулянки, велосипед – зараз є безліч варіантів.

Вам має бути комфортно під час тренувань

Подбайте, щоб вам було комфортно під час тренувань:

  • Температура та наявність/відсутність людей у приміщенні.
  • Взуття, яке не тисне і не натирає.
  • Зручний одяг, який не сковує рух.
  • Доброзичливий тренер.
  • Для когось важливим фактором може виявитися навіть зовнішній вигляд спортивного костюма чи запах у приміщенні для занять – отже, це теж важливо.

Не женіться за результатом

У жодному разі не потрібно спочатку заганяти себе до поту і шаленого пульсу, тобто до втрати комфорту. Так, багато хто говорить, що тренування без поту і втоми – це марнування часу. Просто усвідомте: на даному етапі сенс не в тому, щоб поставити рекорди/схуднути/наростити м’язи (відкладіть це на потім: якщо знайдете задоволення у спорті, результат обов’язково буде!). Ваша мета – припинити пов’язувати тренування зі стресом. Навчитися отримувати задоволення від процесу.

Дуже важливо не пропускати цей етап адаптації, дати можливість звикнути тілу, а мозку перепрограмуватися. Ви самі побачите, що в якийсь момент почнете ходити пішки довше чи швидше, і це буде так само комфортно. Ви з подивом виявите, що фізичні навантаження можуть бути приємними. Як тільки організм почне видавати позитивне гормональне підживлення, спорт поступово увійде у ваше життя.

Авторка – психологиня Ірина Сафроненко

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook