Як обрати дійсно висококваліфікованого спеціаліста, якому можна довіряти, розповідає лікар-хірург, косметолог Ольга Петрук.
– На що варто звернути увагу, щоб знайти фахівця, якому дійсно можна довіритися?
– Насамперед, треба звернути увагу на освіту. На мою думку, людина, яка працює у сфері косметології і, зокрема ін’єкційної, повинна передовсім мати вищу медичну освіту. Але це не має бути, скажімо, лікар-проктолог чи терапевт, який перекваліфікувався і змінив свій профіль на естетичну медицину. До естетичної медицини треба прийти. Неможливо займатися чимось геть іншим, а потім раз – і переключитися на естетику.
Щодо мене, я завжди цікавилася медициною і, зокрема, сферою естетичної медицини. І доки перебувала у декретній відпустці, до мене прийшло усвідомлення того, чим насправді хочу займатися – допомагати жінкам ставати красивішими. Після вагітності, пологів, грудного годування жінка має дещо втомлений вигляд. Їй хочеться приділити собі трішки уваги, щоб виглядати свіжіше. Тоді зрозуміла, що естетична сфера мені близька. Мені це подобається.
– Який, на вашу думку, має бути мінімальний досвід роботи?
– Це має бути принаймні два-три роки постійної практики. Хоча іноді трапляється, що людина має десять років практики, але… Тому варто звертати увагу не тільки на стаж, а й дізнатися відгуки про цього спеціаліста. Та іноді це зовсім непросто.
По-перше, часто люди поспішають і надто зайняті, щоб витрачати час на написання відгуків. Хоча при цьому вони можуть бути дуже задоволені результатом. А по-друге, жінки часто приховують те, що робили косметичні процедури, мовляв, завжди були такими вродливими. Тому найкраще запитувати відгуки та рекомендації у людей з близького оточення.
– Як ви ставитеся до тих спеціалістів, які надають широкий спектр послуг?
– Якщо спеціаліст займається усім підряд і надає дуже широкий спектр послуг, є ризик, що якась із них буде надана менш кваліфіковано.
Набагато краще, якщо у майстра вузька спеціалізація. Себе, до прикладу, я також обмежила, зосередившись на ін’єкційних малоінвазивних процедурах. Я працюю і розвиваюся саме у цьому напрямку і цій сфері.
Зараз естетична медицина розвивається дуже інтенсивно, можна сказати, семимильними кроками. Постійно з’являються нові технології, нові препарати. Тому треба постійно самовдосконалюватися, аби іти в ногу з новаціями. З цієї ж причини не можна розпорошуватися на всі напрямки одразу.
Особисто для мене важливим є той факт, що я не відійшла від медицини і маю постійну хірургічну практику. А це дуже тісно пов’язано з естетикою, адже працюю у сфері естетичної хірургії – беру участь у проведенні пластичних операціях.
– Як з’ясувати, чи дійсно хороші препарати використовує косметолог?
– Вони повинні бути сертифіковані, перевірені часом. Наприклад, для мене важливо, щоб препарати були сертифіковані європейськими країнами та США. Так, у Сполучених Штатах є організація U.S. Food And Drug Administration (FDA). Доки вона не перевірить продукцію, її не допускають на ринок. Якщо продукт має сертифікацію FDA, йому можна довіряти. Я користуюся саме такими препаратами.
– Якою має бути перша консультація? Що обов’язково потрібно розказати спеціалістові?
– Спеціаліст має приділити клієнту достатньо часу, аби більше дізнатися про нього, надати вичерпну інформацію, можливо, у чомусь переконати і, зрештою, просто поспілкуватися, налагодити контакт. Спеціаліст має детально розпитати, які є чи були захворювання, алергічні реакції, врахувати покази і протипокази для проведення процедури, сезон, цикл тощо.
Також треба врахувати, що протягом деякого часу після проведення ін’єкційних процедур можливі певні візуальні прояви, наприклад, синці абощо. Тому не бажано робити такі процедури безпосередньо перед якимись важливими подіями, наприклад, днем народження.
Буває приходить клієнт, який прочитав в інтернеті про якусь процедуру і хоче зробити саме її. Якщо я бачу, що це не буде результативно, я відмовлятиму це робити. Натомість намагатимуся переконати, що краще зробити, що дійсно дасть бажаний ефект.
– На що здатна сучасна ін’єкційна косметологія?
– У деяких випадках ін’єкційна косметологія може бути альтернативою пластичній хірургії. Вона найефективніша тоді, коли вікові зміни тільки почали відбуватися і є невираженими. Ін’єкційна косметологія здатна на багато, якщо звернутися до кваліфікованого фахівця і майстерно провести процедуру.
Я – прихильниця максимальної природності, збереження індивідуальності. При цьому прагну досягнути ефекту доглянутості і свіжості.
– Чи доводилося вам мати справу з жінками, які мали негативний досвід звернення до косметологів?
– Так, такі жінки зверталися до мене. Але слід зауважити, що не завжди спеціаліст винен у тому, що жінка незадоволена результатом. У клієнта можуть бути завищені очікуання, він може «бачити» те, чого насправді немає. В естетичній медицині таке трапляється досить часто.
Хоча з іншого боку, є такі «спеціалісти», яких не можна взагалі допускати до роботи. Отримати сертифікат косметолога можна за два місяці, а пройти курси ще швидше – за два дні! Маючи вищу медичну освіту, я можу сказати, що рівень знань, які дають на таких курсах, надзвичайно низький. Неможливо освоїти, скажімо, ін’єкційну методику без поглиблених знань з анатомії обличчя! А цього неможливо навчитися на дводенних курсах!
Завдяки тому, що маю постійну практику асистування на пластичних операціях, маю достатньо досвіду і знань у цій сфері. І не уявляю, як жінки можуть іти на ін’єкційні процедури до аби-кого, до випадкового спеціаліста. Це просто небезпечно для здоров’я, не кажучи про результат з точки зору естетики.
– Які можуть бути наслідки, якщо жінка отримає послуги у низькокваліфікованого косметолога?
– Синці – це найменша проблема, яка може виникнути після роботи такого «спеціаліста». Обличчя – суцільна небезпечна зона, адже судини на обличчі дуже тісно контактують із судинами головного мозку. І якщо під час процедури щось зробити не так, це може вплинути навіть на роботу мозку. Можна також викликати сліпоту, некроз шкіри тощо. Словом, якщо звертатися до випадкового косметолога є реальний ризик нашкодити своєму здоров’ю. Є спеціальні методики, якими повинен володіти спеціаліст, щоб не нашкодити клієнту і, провівши процедуру, досягнути бажаного результату.
Окрім того, спеціаліст має бути добросовісним. Знаю випадки, коли колють препарат з одного шприца двом людям. І не важливо, замінили голку на нову, стерильну, чи ні. Це неприпустимо! Двом людям з одного шприца колоти не можна! Це категорично заборонено, а в нас так роблять.
Колись я відмовилася це робити навіть мамі з донькою. Раптом у когось із них є якесь небезпечне захворювання, про яке вони навіть не здогадуються? У такому разі треба використовувати стерильні шприци і конектори (вони з’єднують два шприца) і до проведення процедури в присутності клієнта, за попередньої його згоди, треба розділити препарат у два стерильних шприца, на кожному з яких своя стерильна голка. І тільки після цього можна починати працювати з двома людьми.
– Як ви ставитеся до того, що клієнт просить показати документи, які підтверджують кваліфікацію спеціаліста?
– Цілком нормально. Так і має бути! Але врахуйте, що основний документ – це не сертифікат косметолога, а диплом медичного університету, який підтверджує наявність вищої медичної освіти. Принаймні, така освіта має бути у спеціаліста, який займається ін’єкційними методиками. Він повинен мати глибокі знання з анатомії, фізіології та пат-фізіології, а також мати сформоване клінічне мислення. А цього неможливо навчитися ніде, окрім медуніверситету, а відтак інтернатури. Жодні курси таких знань не дають.
Lutsk, Volyns’Ka Oblast’, Ukraine 43010