провина

Як не відчувати провину: рекомендації психолога

Провина – токсичне почуття для будь-якої людини, що регулює стосунки радше маніпуляціями, ніж екологічно. Неможливо маніпулювати людиною, яка проробляє відчуття своєї провини.

Консультує Ірина Юськова, психолог, тренер з розвитку психічного інтелекту

Почуття провини – що це?

Людина рідко проживає одну емоцію в чистому вигляді. Наприклад, відчуття провини часто проживають разом із соромом або страхом (осуду чи покарання). Почуття провини не закладене природою, воно виникло в результаті еволюції, соціалізації людей. Почуття провини в дитинстві (в сім’ї, школі) – є одним із способів регулювання стосунків.

Почуття провини з’являється, коли ми усвідомлюємо, що порушили власні стандарти поведінки або загальнолюдські моральні норми та несемо за це порушення відповідальність.

Але складність в тому, що ці соціальні стандарти ніде не прописані. Вони лише у нас в голові і є наслідком виховання в сім’ї з конкретними правилами і традиціями або іншого накопиченого життєвого досвіду. Тому, відчуваючи провину, людина порушує своє правило, яке для іншої людини може бути навіть невідомим.

Радимо також прочитати: Кожна людина має право говорити “ні”, не відчуваючи за це провини…

Рекомендація № 1. Якомога частіше використовуйте в житті аксіоми емоційного інтелекту:

«Я не несу 100% відповідальності за свої емоції. І не несу жодної відповідальності за емоції, наміри, рішення, почуття та вчинки інших людей».

Інакше кажучи, якщо людина обрала відчуття провину щодо вас, то її нічого не зупинить. Почуття провини має на меті покарання за відхилення, що не відповідає очікуванням.

Рекомендація № 2. Щоб не відчувати провину, недостатньо карати себе внутрішньо, а реально понести відповідальність у разі порушення. Наприклад, за порушення закону – заплатити штраф; за спізнення на зустріч – запропонуйте оплатити колезі/партнеру таксі. Потрібно не загладити вину, а понести відповідальність!

Радимо також прочитати: 

Як пропрацювати почуття провини

Провина – токсичне почуття для будь-якої людини, що регулює стосунки радше маніпуляціями, ніж екологічно. Неможливо маніпулювати людиною, яка проробляє відчуття своєї провини.

Види провини:

  • Раціональна провина : порушили – понесли відповідальність. Наприклад, невдало спланували маршрут і спізнилися на зустріч. Що потрібно робити?
  1. Усвідомте, що завдали шкоди іншій людині. Час на вашу зустріч зменшився і вона пройде непродуктивно.
  2. Візьміть на себе відповідальність за це. Потрібно більш вдало складати маршрути чи виїжджати раніше, адже ви порушуєте кордони іншої людини, затримуючи її на наступну зустріч.
  3. Виправте позицію (результат), наскільки це можливо реально. Запропонуйте людині підвезти на наступну зустріч і дорогою матимете додатково час, аби обговорити ваше питання.
  • Ірраціональна провина – вашої відповідальності тут немає, вами маніпулюють. Наприклад, хороший співробітник повинен працювати у позаробочий час на благо компанії безкоштовно.
  1. Чітко сформулюйте з чим пов’язана вина. Наприклад, ви не працюєте в позаробочий час без оплати за це і водночас адекватно оцінюєте кількість годин на свої власні робочі завдання.
  2. Зрозумійте, що це не ваша зона відповідальності. Цей “стандарт” існує лише в голові того, хто використовує таку нездорову маніпуляцію.
  3. Зрозумійте, що ніякого «відшкодування» тут не може і не повинно бути. Скажіть про це прямо.

Ваше самопрощення, звільнення від почуття провини може принести інші програми, допомагаючи стати кращим колегою, більш важливим іншим, здатним краще слухати інших, бути більш емпатичною людиною тощо. Можливо, ви будете менш егоцентричним і більш зацікавленим в інших, станете менш потрібним в неекологічному розумінні до себе і станете тим, хто віддає.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook