Здоров'я та краса Консультація лікаря

Падайте правильно: як не травмуватися взимку на слизькій дорозі чи сходах

Надворі сніг і мороз, отже, слизько, тому кожен ризикує впасти. Як не на ковзанці, то на сходах. Звісно, краще не падати, але є правила, як падати так, щоб уникнути поганих наслідків.

Правила безпеки або як зменшити ризик падіння

Насамперед треба подбати про підходяще зимове взуття. “Воно має бути на рівній пласкій підошві з рифленням (від підборів жінкам на цей час краще відмовитися)”, – радить травматолог-ортопед Олег Зіньків. Також можна придбати спеціальні гумові насадки на взуття проти ковзання. Наклеювання пластиру проти ковзкості не є ефективним. Як і інші народні методи, як-то змащування підошви клеєм ПВА та вмочування у пісок або натирання картоплиною. Тому краще не псувати взуття.
Але яким би зручним не було ваше взуття і як б чудова у нього не була підошва, обачність на дорозі – це найважливіше. Взимку потрібно ходити, не поспішаючи, твердо ступати відразу на всю стопу і трохи зігнувши ноги в колінах. Така хода знижує ризик падіння і травм.
У жодному разі не поспішайте, краще вийдіть із дому завчасно. Забудьте про музику чи книгу у навушниках і телефон в руках – усе це відволікає і підвищує ризик травмуватися.
При ходьбі по слизькій дорозі не слід високо піднімати ноги, краще ковзати, а людям літнього віку доречно ходити з паличкою, збільшивши кількість точок опори.
Особливо обачними потрібно бути на пішохідних переходах. Під час ожеледиці не переходьте вулицю і не перебігайте дорогу (навіть на «зебрі») перед транспортом. Адже проїжджа частина не менш слизька, ніж тротуар, тому гальмування машини може бути утрудненим, її може занести.

Якщо відчуваєте, що падаєте

Як тільки зрозуміли, що втрачаєте рівновагу, постарайтеся максимально зменшити ступінь потенційної травми. Якщо падіння не уникнути, постарайтеся присісти (тоді зменшиться висота, з якої ви падаєте) і перекотіться на бік (щоб зменшити навантаження).
Поширеною помилкою є рекомендація розслабитися при падінні. Мовляв, п’яні падають і нічого не ламають саме тому. По-перше, це неправда. Частота травм, одержаних у п’яному вигляді, набагато вища, ніж у тверезому. А по-друге, шанс перелому при розслабленому тілі зростає, оскільки вся сила удару доводиться на кістку. У момент падіння, навпаки, потрібно напружити м’язи.
Найголовніше – згрупуватися! Якщо ви падаєте на рівному місці, голову треба втягнути в плечі, лікті притиснути до боків, спину випрямити, ноги злегка зігнути. Найкраще падати на бік, але у жодному випадку не можна приземлятися на випрямлені руки. Багато хто так діє інстинктивно, що і призводить до найпоширенішої травми під час ожеледиці — перелому передпліччя або зап’ястя. Тому, падаючи, потрібно не витягувати долоні і ховати лікті, краще впасти на бік, максимально згрупувавшись і напруживши м’язи.
Якщо ви падаєте на спину — притисніть підборіддя до грудей, а руки розкиньте якнайширше. Якщо ви падаєте зі слизьких сходів, дуже важливо захистити обличчя і голову: постарайтеся прикрити їх руками.
Найнебезпечніше падіння – на проїжджій частині. У такому разі потрібно якомога швидше піднятися і відійти на безпечне місце, якщо встати складно – попросіть про допомогу перехожих або просто відкотіться до узбіччя.

Якщо після падіння відчуваєте сильний біль

Не ігноруйте біль при падінні! Якщо травмували ногу і вона сильно болить, не намагайтеся на неї ступати! Якщо травмували руку, не впирайтеся на неї, підводячись. Краще знерухоміть її підручними засобами: картонкою, сумкою тощо. Покличте перехожих і зателефонуйте на швидку.
Якщо ви повернулися додому, але відчуваєте, що сильно болить місце удару, паморочиться голова, нудить – обов’язково зверніться до лікаря. Що коротшим є час від моменту травмування до надання кваліфікованої медичної допомоги, тим меншими будуть посттравматичні наслідки.
Дата публікації: 21.12.2021 img Поділитися