Діти Сім'я

Як навчитися не зриватися на дітях

Кричите на дітей? Не можете себе контролювати? Постарайтеся зупинити спалах люті. Ось як це зробити…

Злість – одне з природних людських почуттів. Але у вихованні дитини від неї пуття мало. Дитина влаштована так, що до неї просто не доходить те, що говорить їй «злий» дорослий. Вона не засвоїть урок, якщо вчитель буде кричати. Вона не зрозуміє, чого від неї вимагають батьки, якщо вони будуть на взводі. Дитина просто відчує себе несправедливо скривдженою, незрозумілою і нелюбою – запуститься вроджений захисний механізм дитячої психіки. Постарайтеся навчитися розпізнавати перші симптоми злості. Це може бути утруднене дихання, напруга в м’язах, потіння, тремтіння, зміна інтонації і голосу, потреба кричати чи жбурляти предмети…

Нагадайте собі, що дитина вчиться у вас

Згадайте, що ваш гнів лякає дитину і не найкращим чином впливає на відносини. Малюк не чує сенсу ваших слів, але бачить, що ви не володієте собою. Навіть самі правильні слова не їм зрозумілі, і ви покажете поганий приклад. Дитина може зробити наступний висновок: раз дорослі можуть кричати і лаятися – це нормально, і з часом засвоїти цю модель поведінки.

Агресія в материнстві: зрозуміти, підтримати, допомогти | Міні Рівне

Підготуйтеся заздалегідь

Якщо спалахи гніву стали повторюватися все частіше, ні в якому разі не ігноруйте їх. Вони свідчать про те, що вам необхідно подбати про себе. Можливо, вам необхідні додаткові години сну або ваш організм потребує вітамінів? Настрій пов’язаний не тільки з подіями дня, він також залежить від хімічних процесів, що протікають в мозку і в організмі в цілому. У пісній яловичині, мигдалі, м’ясі індички міститься триптофан, який синтезується в серотонін – потужний природний антидепресант. Дієта буде ще ефективніше, якщо скоротити кількість кофеїну і цукру. Трохи поспостерігавши за собою, ви зможете обчислити час доби, коли ви особливо вразливі і потребуєте відпочинку.

Зупиніться

Як тільки ви відчули, що нерви здають – зупиніться! Зробіть паузу, щоб не сказати або не зробити те, про що потім пошкодуєте. Якщо ви говорили – замовкніть (навіть якщо не закінчили речення). Якщо рухалися (наприклад, замахнулися) – замріть. Придумайте спеціальний жест, за допомогою якого ви будете як би «тиснути на гальма» і показувати дитині, що обстановка починає загострюватися. Можна підняти зігнуті руки долонями назовні і як би відсунути від себе злість. Голосно і впевнено скажіть: «Стоп!». Цей сигнал не зупинить небажану поведінку малюка. Сенс дії – заспокоїтися самій. Проте з часом дитина зрозуміє, що після «стоп» -жесту ви будете ігнорувати її поведінку – тоді прийом стане працювати і на неї.

Лікар Комаровський пояснив, чому не можна кричати на дітей - ЗНАЙ ЮА

Поаплодуйте

Якщо ви в такій люті, що «стоп»-жест не рятує, і ви готові відшмагати малюка, спробуйте поплескати в долоні. Порепетуйте заздалегідь: хлопайте швидко і сильно, одночасно скажіть уявному глядачеві «Ух, як я зла!» Увага – цей прийом не працюватиме, якщо ви додасте сарказм! Ніяких кривих усмішок і реплік типу «Молодець, ти довів маму до ручки!» Або «Браво, сьогодні ти перевершив самого себе!» Ваша мета – вивільнити негативні емоції, а не заплутати дитину.

Німе кіно

Спробуйте беззвучно прокричати те, що ви готові сказати вголос. Відкривайте ширше рот, стискайте кулаки і напружуйте м’язи – але не видавайте при цьому ні звуку. Перш ніж застосувати цю перевірену техніку, познайомте з нею дитину в спокійній обстановці – деякі мами володіють такими артистичними здібностями, що в гніві навіть з вимкненим звуком виглядають вельми вражаюче.

Створіть дистанцію

Терміново покиньте місце, де стався інцидент. За допомогою «стоп-жесту» зафіксуйте паузу і дистанціюйтесь від дитини. Покладіть її в ліжечко або відведіть в дитячу. Якщо вона чіпляється за вас і не хоче залишатися одна, підіть самі в спальню або ванну. Якщо це зробити неможливо, поверніться до дитини спиною або схрестіть руки, закрийте очі і спокійно посидіть. Можна надіти навушники і створити власний простір. Таким чином ви покажете дитині, що перебуваєте не в тому стані, щоб продовжувати з нею спілкуватися і отримаєте необхідний перепочинок. Крім того, подасте хороший приклад того, як можна справлятися з гнівом.

Обніміться

Якщо після паузи вам швидко вдалося заспокоїтися, дистанціюватися необов’язково. Підійдіть до дитини і міцно обійміть її. Нічого не говоріть, просто притисніть малюка до себе. Зробіть глибокий вдих і скажіть собі: «Він всього лише маленька дитина. Я з цим справлюся. Це пройде ». Нагадайте собі, що діти швидко ростуть, і дуже скоро ви будете сумувати за такими моментами. Ці обійми не означають, що ви схвалюєте небажану поведінку і готові залишити її без уваги. Вони говорять про те, що ви любите вашого малюка незважаючи ні на що.

Абстрагуйтеся від ситуації

Обов’язково освойте техніку глибокого повільного дихання. Кисень блокує викид адреналіну і сприяє зниженню збудження. Дивіться на щось приємне, що доставляє задоволення (небо, фотографію, дерево) або закрийте очі. Спробуйте порахувати, прочитати вірш чи молитву, вимовити заспокійливу фразу: «Розслабся, все в порядку» або «Господи, допоможи мені». На час відверніться від ситуації, яка вас так засмутила. Вона нікуди не дінеться. Ви трохи заспокоїтеся, прийдете в себе і зможете її проаналізувати спокійно. Іноді п’яти-десяти хвилин виявляється недостатньо. Добре, якщо знайдеться хтось, хто зможе доглянути за дитиною – тоді можна послухати музику, прийняти душ, вийти на пробіжку або подзвонити подрузі (але не обговорюйте з нею виниклу проблему!) Постарайтеся приділити собі стільки часу, скільки потрібно.

2 помилки мам: Крик та вміння ділитися | Перші дитячі книги для ...

Подивіться на проблему з боку

Щоб розібратися, що саме вивело вас із себе, перейдіть всю сцену в голові. Уявіть, що ви експерт, а все, що сталося – епізод з телешоу. Не відволікайтеся на минулі «провини» дитини, не накручуйте себе. Спробуйте сформулювати чітко. «Я розлютилася, бо син утік від мене в магазині». «Я вийшла і себе, тому що діти побилися через іграшку». Іноді після аналізу стає зрозуміло, що ниття в супермаркеті або розкидані іграшки були просто останньою краплею, а перед цим ви занадто довго стримувалися, намагаючись не злитися. Іноді «на холодну голову» вдається визначити справжню суть проблеми і зосередитися на способах її вирішення. А буває, що вам стає ясно, що ви переборщили, проблема була не в дитині, а в вашій втомі (сварці з чоловіком, зламаній машині) і вам слід вибачитися перед дитиною. Іноді варто зізнатися, що зробили помилку і попросити вибачення. Але якщо частина провини лежить і на дитині, скажіть про це. Постарайтеся не читати нотацій і головне – не перекладайте на дитину відповідальність за ваші дії. Вибачення повинні бути лаконічними. Щиро просити вибачення непросто, і цьому ваша дитина може навчитися у вас.

Переверніть сторінку

Ми всі далекі від досконалості, тому не варто вимагати її ні від себе, ні від дітей. Дитина чогось зажадала, ви їй відмовили. Вона була обурена і дала вам це зрозуміти. Ви на час втратили самовладання і підвищили голос. Ситуація не найприємніша, але це не трагедія. Не варто зациклюватися на своїх помилках і небажаній поведінці дитини. Після того, як ви обидва заспокоїлися, залиште неприємний інцидент в минулому і займіться чимось іншим. Діти швидко забувають про неприємності – цьому у них варто повчитися.

Якщо ви накричали на малюка, постарайтеся позбутися від почуття провини. Не існує ідеальних батьків: жодна мама не відчуває себе досить мудрою. Всі батьки час від часу відчувають себе безпорадними, всі колись зриваються і кричать. Вам просто потрібен досвід і більше тренування. Спробуйте відпрацювати деякі навички заздалегідь, і ви відчуєте себе набагато впевненіше. Один з головних – навчитися спокійно говорити дитині «ні».

Джерело

Дата публікації: 24.04.2020 img Поділитися