Коли ми беремо додому пухнастого (або й не дуже) улюбленця, ми можемо завчасно купити йому корм, розпланувати прогулянки, зробити котику чи собачці всі необхідні щеплення. А от те, що у вас або вашої дитини виникне алергія на домашніх тварин, передбачити майже неможливо.
Алергія досить часто проявляється саме в той період, коли тварина вже стала повноправним членом вашої родини й прощання з улюбленцем рівнозначне зраді. У таких випадках ефективність правильної діагностики та індивідуально підібраної терапії стає вирішальним фактором, що забезпечить гармонійне співіснування з улюбленцем.
Людям, які мають чутливість до слини, шерсті й сечі своїх чотирилапих друзів, важливо підходити до лікування алергії серйозно та під контролем компетентного лікаря. Які кроки для цього потрібно зробити, з’ясуємо разом з медичною експерткою, дитячою лікаркою-алергологинею Марією Кривопустовою.
Симптоми алергії на собак та котів
Симптоми алергії на тварин нагадують застуду або інфекцію. Це можуть бути:
- нежить та чхання;
- задуха;
- хрипи та кашель;
- почервоніння шкіри та висипи;
- кон’юнктивіт.
Важливо також пам’ятати, що навіть коли у вас немає реальної алергії на домашніх тварин, собака або кіт може принести до оселі на лапах та шерсті пилок, плісняву й інші алергени. Тому аби бути впевненим, що саме тварина стала причиною ваших симптомів, краще звернутись до алерголога та пройти всі необхідні обстеження.
Радимо також прочитати: Як зрозуміти, чи є у дитини алергія
Діагностика алергії на тварин
Щоб з’ясувати, чи є у вас алергія на кота чи собаку, лікар призначить шкірний тест або аналіз крові, котрий допоможе виявити наявність у крові специфічних імуноглобулінів E (IgE) до алергенів домашніх тварин.
Найзручнішим у цьому сенсі є тест ALEX — багатокомпонентна молекулярна діагностика алергії. За її допомогою, здавши один аналіз крові, ви можете дізнатися про чутливість не лише до собак та котів, але й інших домашніх і свійських тварин:
- хом’ячків,
- морських свинок,
- мишей,
- коней,
- корів,
- кіз,
- свиней,
- овець.
А також — до алергенів інших груп. Це і пилок рослин, і харчові алергени, й алергени грибів, отрути комах та кліщів домашнього пилу.
Всього їх у тесті ALEX 295, і це — 99,9 % алергенів, відомих у світі. Серед них 25 алергенних молекул домашніх та свійських тварин. Зокрема, 5 – алергени котів, 7 – собачі, один з яких за будовою схожий на алерген кота.
Радимо також прочитати: Алергія на фрукти, тварин, ліки, синтетику, – правда від алерголога
Чи можна вилікувати алергію на домашніх тварин?
«Чому так важливо знати молекули алергенів, до яких чутлива людина з алергією?» — спитаєте ви. Відповімо: для правильного підбору лікування. У тому числі алергенної імунотерапії (АІТ), яка здатна пригнічувати відповідь імунної системи організму на окремі молекулярні алергени. Як правило, пацієнт почувається краще вже з початком такого лікування. А тому на його тлі не потрібно виселяти з домівки чотирилапого улюбленця. Таким чином застосування імунотерапії може розв’язати проблему алергії до тварин.
А поки ви очікуєте на АІТ, лікар може порекомендувати прийняти й інші препарати для полегшення алергічних симптомів, насамперед таблетки проти алергії. Зазвичай під ними мають на увазі антигістамінні ліки.
Утім, у вигляді таблеток від алергії на котів тепер доступна і вже згадана вище алергенна імунотерапія. Її, як і антигістамінні таблетки від алергії на шерсть, має підібрати лікар.
Інші засоби, що можуть стати симптоматичною терапією алергії на тварин, включають:
- кортикостероїдні назальні спреї;
- краплі до носа – деконгестанти;
- протизастійні засоби (також приймаються у вигляді назального спрею);
- модифікатори лейкотрієнів.
Останні блокують дію деяких хімічних речовин, що їх виділяє імунна система при алергічному запаленні. Призначаються ці ліки лише тоді, коли назальні спреї з кортикостероїдами або антигістамінні препарати пацієнтові не підходять.
Отже:
Універсальним засобом від алергії на кішок, собак, морських свинок, інших тваринок, а також їжу, пилок, плісняву та ще масу алергенів, котрі існують у світі, є таблетки та інші препарати, що прибирають симптоми.
А фактично єдиним способом, що дозволить позбутися алергії на тварин, є алергенна імунотерапія. Якщо ви точно знаєте, що маєте алергію на домашнього улюбленця, — це саме той варіант, котрий допоможе усунути її надовго або назавжди.
Суть методу полягає у введенні незначних доз алергену, аж доки організм до нього не звикне й не припинить реагувати. Препарат вводиться за допомогою ін’єкцій або сублінгвально у вигляді помічних таблеток від алергії на собак чи котів. Поступово доза буде підвищуватись, й через 3-5 років ви зможете сміливо цілувати свого чотирилапого друга.
Авторка – Олександра Сапон