Як із виставки: як доглядати за котом. Поради експертів

Який вигляд матиме ваш кіт і яким буде його здоров’я, залежить від того, чим ви його годуєте, якими вітамінами та іншими корисними речовинами збагачуєте раціон.

Порадами діляться власники котів, які постійно беруть участь у виставках, а також експерти із догляду за домашніми улюбленцями. 

“Я вже 10 років беру участь у виставках, – ділиться Галина Дудченко, власниця розплідника мейн-кунів і господиня кішки Юні. Головні критерії для участі – здоров’я тварини і бездоганний зовнішній вигляд.”

Іншими словами, кігті повинні бути підстрижені, вуха – чисті, шерсть – розчесана і доглянута. У професійному середовищі це називається грумінг. Підготовку тварини до виставки слід розпочинати завчасно.

“Ми розуміємо, що вдома кіт виглядає дещо по-іншому. До виставки потрібно, по-перше, привести до ладу шерсть тварини. Наприклад, повністю чорні і повністю білі коти вимагають більш ретельного догляду. Буває, що їхня шерсть набуває бурого або жовтого відтінку. Виправляти це краще за допомогою правильного раціону, а не відтінкових шампунів “, – радить Галина Дудченко.

“Напевно, ви часто бачили, як шерсть у чорного кота ніби вигоряє – набуває нехарактерного рудувато-бурого відтінку. Це означає, що в організмі не вистачає таких амінокислот, як фенілаланіну і тирозину, а також міді.

Для підтримки краси і здоров’я шкіри та шерсті дуже важливі незамінні жирні кислоти омега-3 і омега-6. Ці речовини впливають на блиск шерсті і мають протизапальний ефект “, – пояснює Юлія Романишина, експерт Royal Canin.
Ще один важливий фактор зразкового зовнішнього вигляду вихованця – здорові зуби.

“Згідно зі статистикою, близько 70% котів страждають на захворювання зубів і ротової порожнини. Правильний підбір раціону може допомогти попередити розвиток багатьох небажаних змін. Наприклад, сухі крокети при розгризанні діють як механічне очищення.

Також у раціонах є спеціальні компоненти, які зв’язують кальцій у слині – один з винуватців виникнення зубного каменю. Звичайно, це не заміна професійному чищенню, але є хорошою профілактикою деяких захворювань ротової порожнини. Коти, які їдять тільки вологий корм, схильні до більш високого ризику виникнення зубного нальоту і каменю “, – розповідає Юлія Романишина.

Перша в світі професійна виставка котів пройшла у Лондоні 13 липня 1871 року. Організував її художник Гаррісон Вейр. У заході взяли участь 170 котячих 25 різних порід. Серед них номінувався навіть «вуличний» шотландець без однієї кінцівки.

Виставка привернула увагу авторитетних газет The Times, The Daily Telegraph, Morning Post, Illustrated London News, які розмістили звіти про захід на перших шпальтах поряд з новинами про політику і світське життя.

Системи виставок котів умовно поділяють на три типи – європейську, американську і британську. Кожна з них має власний спосіб суддівства, практики отримання титулу і форми членства.

Так, “британці” оцінюють котів, які сидять у спеціальних виставкових клітках в залі. При цьому експертиза проходить письмово, без власників тварин.

“Американці” натомість проводять так звані ринги – суддівство котів проходить в групах однієї породи і одного типу забарвлення. Тварин описують усно й у присутності всіх бажаючих.

А ось “європейці” судять кожного кота окремо, його господарі можуть бути присутніми на експертизі тільки як виключення. Ця система відома своїм найбільш лояльним ставленням до нових порід. Незважаючи на ці відмінності, є один фактор, який об’єднує всі три системи: кожна виставка котів – це своєрідний конкурс краси.

“По-перше, кіт повинен бути здоровим, красивим і чистим. По-друге, повинен відповідати стандартам тієї породи, до якої належить: велике або мале тіло, рівень його вгодованості, розміри і форма голови. Важливі навіть розріз і колір очей – великі круглі, мигдалеподібні, відкритті, ясні або блискучі.

Бувають і різні очі – наприклад, одне блакитне, а друге жовте. Для певних забарвлень – наприклад для білих котів – це є нормою “, – пояснює Тетяна Бойко, експерт міжнародної категорії FIFe, президент фелінологічного союзу України.

Для кожної породи визначений свій стандарт шерсті. У “британців” – коротка, «набита» і густа. А у бурманских або сіамських порід – шерсть коротка, щільно прилягає до тіла, з характерним відблиском. Важливо і забарвлення.

У “бенгалів”, наприклад, слід звертати увагу на характерні плями-розетки. Вони можуть бути в формі невеликих цяток – як у леопардів, або замкнутими – схожі на око; чітко окресленими, контрастними або розпливчастими.

Якщо у кота є мармурове забарвлення, то на плечах він повинен бути у вигляді метелика, по боках – у вигляді замкнутих кіл і на спині – у вигляді смуг. Не залишають судді без уваги і хвіст. Наприклад, у “британців” він повинен бути коротким і товстим, у “сіама” – довгим, у мейн-куна – довгим і добре опушеним.

“На зовнішній вигляд кота дуже впливає раціон. Коли я говорю, що потрібно любити тварину, то я маю на увазі також правильне харчування. У вихованця завжди повинен бути доступ до свіжої води і підібраний корм відповідно до породи і віку”, – розповідає Тетяна Бойко.

Ветеринари кажуть: дзеркало здоров’я котів – їхня шкіра і шерсть. Остання на 90% складається з білка. Його дефіцит може призвести до більш швидкого випадання волосся, уповільнення росту або до ламкості. Причин нестачі білка кілька: хвороба травної системи, незбалансована домашня їжа або ж неякісні готові раціони.

Також на здоров’ї шкіри і шерсті тварини позначаються порушення так званого шкіряного бар’єру. Він регулює процес випаровування вологи організмом тварини. Якщо вологи виділяється занадто багато – на шкірі можуть з’явитися мікротріщини і як наслідок – запальні процеси й алергії.

“Тому раціон кота обов’язково повинен містити, наприклад, вітаміни групи В і амінокислоту гліцерин. Дослідженнями доведено, що вони покращують бар’єрну функцію шкіри і не дають їй втрачати зайву вологу. Також вітамін А має велике значення. Він стимулює регенерацію шкіри, регулює роботу сальних залоз, попереджає сухість. “- акцентує Юлія Романишина.

При цьому не варто забувати, що надмірне збагачення раціону вітаміном А загрожує розвитком гіпервітамінозу. Як наслідок, вихованець може втратити здатність нормально пересуватися і доглядати за своєю шерстю . Тому експерти рекомендують використовувати вже готові високоякісні корми, які містять збалансований склад корисних речовин, необхідних котам різних порід і вікових груп.

Про зв’язок правильного харчування зі здоров’ям і зовнішнім виглядом кота необхідно пам’ятати в першу чергу, якщо ви хочете, щоб він виглядав і відчував себе на всі 100%. Точно, як з виставки!

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook