як і коли обрізати і вкривати квіти на зиму

Як і коли обрізати та вкривати багаторічні квіти на зиму

Не всі квіти потрібно обрізати та укривати на зиму. Але якщо цього не зробити, деякі види, можуть загинути. Інші - будуть потерпати від хвороб і шкідників. Головне питання: як і коли треба обрізати рослини восени?

Кожен, хто має квітник чи композиції з декоративними рослинами біля дому або на дачі, з приходом холодів задумується, як і коли обрізати квіти на зиму, коли і чим вкривати багаторічні рослини, щоб вони не померзли взимку. Ми підкажемо, які рослини якої підготовки перед зимою потребують.

Не спішіть з укриттям та обрізанням

Обрізати рослини потрібно своєчасно. І поспішати з цим не варто. Надто раннє обрізання квітів може порушити їхній обмін речовин, і рослина погано підготується до зимівлі і може загинути.

Не забувайте, що все зрізане і зів’яле листя треба прибрати з квітника й утилізувати, щоб воно не стало джерелом хвороб і середовищем для розмноження шкідників.

Якщо укрити квіти надто рано, вони можуть запріти під укриттям, від цього захворіти або й навіть загинути. Обрізати та утеплити рослини потрібно до початку стабільних мінусових температур, коли починаються заморозки. Можна укривати поступово.

Як і коли обрізати астильбу

Астильбу слід обрізати після того, як її стебла і листя почорніє. А це стається після початку приморозків. Тоді всі стебла потрібно зрізати на рівні ґрунту. Кореневище слід замульчувати торфом, хвоєю, компостом тощо шаром близько 5 см. Кущі, яким понад 5 років і щойно посаджені, більш чутливі до морозів, тому їх треба “вкутати” тепліше (шаром 10 см).

Коли і як обрізати гортензію

Від того, як ви обріжете гортензію, залежить, як вона цвістиме у наступному сезоні. Потрібно вирізати всі пагони, що загущують кущ, мертві і хворі, а слабкі – вкоротити. На основних гілках треба залишити по 1-3 пари бруньок. Якщо у вас крупнолиста гортензія, обрізайте її не сильно. Видаляти треба пагони, які відцвіли, старі (яким понад 5 років), хворі і ті, що слабкі і загущують кущ.

Як і коли обрізати іриси на зиму

Іриси слід обрізати наприкінці жовтня – у листопаді, перед першими заморозками. Обрізати треба на висоті 10-15 см від ґрунту. Усе зів’яле листя згребти, щоб воно не стало джерелом хвороб і шкідників.

Укривати на зиму всі іриси немає потреби, тільки найбільш делікатні – цибулинні голландські, японські та іспанські сорти, а також високорослі. Робити це треба не раніше, як у другій половині листопада.

Як і коли обрізати клематиси на зиму

Від того, як добре ви обріжете клематис, залежить, як він цвістиме наступного року. А як саме треба обрізати – залежить від того, на яких пагонах відбувається цвітіння.

  • Якщо клематис цвіте на торішніх пагонах, треба обрізати тільки верхівки (вкоротити на 20 см, приблизно до висоти опори), а також видалити слабкі, хворі і ті стебла, які загущують кущ.
  • Якщо ваш клематис цвіте двічі за сезон, то його квіти формуються і на торішніх, і на цьогорічних пагонах. Такі треба вкорочувати наполовину. Раз на 5 років можна обрізати зовсім, до рівня ґрунту.
  • Якщо квіти утворюються на цьогорічних пагонах, кущ треба обрізати на висоті 20 см.

Як обрізати лаванду на зиму

Якщо хочете, щоб лаванда залишалася привабливою, її на зиму треба обов’язково обрізати. Це допоможе сповільнити старіння куща. Після того, як вона відцвіте, треба обрізати стебла на 2-3 см вище здерев’янілих гілок. Ґрунт навколо куща замульчувати компостом, хвоєю або корою.

Коли і як обрізати лілейники та лілії

Лілейники слід обрізати під корінь, коли зав’яне листя. На квітнику обов’язково згребти рослинні рештки. Укривати тільки якщо передбачаються сильні морози, але тільки повітропроникним матеріалом.

Лілії слід обрізати, коли відімре листя, на висоті 15 см. Цибулини трубчастих, американських та східних лілій на зиму треба викопувати. Інші сорти потрібно мульчувати тільки у тому разі, якщо зима безсніжна і є сильні морози.

Коли і як обрізати півонії на зиму

Півонії слід обрізати перед морозами. Якщо це зробити раніше, можуть не стигнути сформуватися квіткові бруньки і кущ наступного року не зацвіте. Коли листя зів’яне, пагони слід обрізати на висоті 5 см. Зрізи треба присипати попелом (приблизно 1 скл. на 1 кущ).

Коли обрізати троянди на зиму

Троянди треба обов’язково обрізати восени. Це підвищить стійкість до морозів, кущ буде краще освітлюватися і провітрюватися, тож виникатиме менше грибкових захворювань. Троянди не можна обрізати надто рано – до початку нічних заморозків, бо це може ослабити рослину. Обрізання слід здійснювати, коли почнуться стійкі холоди.

Видалити треба такі пагони:

  • сухі,
  • пошкоджені,
  • невизрілі,
  • які загущують кущ,
  • здерев’янілі (яким понад 3 роки),
  • суцвіття і бутони.

Обрізати треба на висоті 0,5 см над брунькою злегка навскіс. Навколо обов’язково згребти і прибрати опале листя. На одному кущі треба залишати 4-5 здорових пагонів.

Плетисті троянди треба обрізати лише злегка: видалити невизрілі пагони, старі і хворі стебла. Далі пригнути гілки до землі і вкрити (мішковиною, хвоєю тощо).

Як обрізати хосту на зиму

Багато господарів залишає хости на зиму з листям, а обрізає його тільки навесні, щоб кущі краще перезимували. Обрізати чи ні – питання неоднозначне. Адже листя може стати джерелом грибкової інфекції. Загалом, якщо листя повністю зів’яло, його варто обрізати на рівні ґрунту. Але якщо ви цього не зробили – засмучуйтеся, це зачекає до весни.

 

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook