Поранитися може кожен, навіть не виходячи з дому. Тому важливо знати, як правильно обробляти та дезінфікувати рани, що робити після надання першої допомоги і за яких симптомів слід негайно звернутися до лікаря.
Якщо у вас невелика рана і немає критичної кровотечі, вам стануть у пригоді поради, опубліковані на “Бережи себе”:
- Порада №1: гігієна понад усе. Перш за все, дуже важливо не занести в рану інфекцію. Тому перед тим як безпосередньо допомагати з пораненням, вимийте руки з милом або використовуйте санітайзер з вмістом спирту не менше 70%. Звичайно, якщо ми кажемо про критичні поранення, то може бути й не до цього. Але якщо ситуація дозволяє потурбуватись про гігієну – не варто цим нехтувати.
- Порада №2: зупиніть кровотечу. Для цього варто натиснути на рану, використовуючи чистий бинт. Якщо під рукою немає бинта, подумайте, може у вас є стерильна запакована прокладка або памперс? Потрібно прикласти щось абсолютно чисте та таке, що добре поглинає рідину. Якщо кровотеча сильна, зупиніть її, натиснувши на рану, допоки не знайдете можливості використати кровоспинний джгут, турнікет чи пов’язку, що стискує.
- Порада №3: промийте рану. Потримайте рану під чистою проточною водою хоча б 5 хвилин. Можна обробити милом ділянку біля поранення, але не всередині поранення. Якщо ви бачите, що в поранені є чужорідні предмети – скло, шматок дерева тощо – краще звернутись до медика якомога швидше.
- Колота, різана, вогнепальна: як обробити рану
Виконуючи перев’язки у наступні дні, обробляйте ділянку навколо рани з використанням одного з таких препаратів:
- хлоргексидин біглюконат,
- повідон-йод,
- 70% розчин етанолу.
У МОЗ наголошують, що антисептик не повинен потрапляти у саму рану. Це дуже важливо, адже ви можете власноруч спровокувати хімічний опік. Також можна пийняти знеболювальне, якщо у цьому є потреба.
Що робити після обробки рани
Не варто використовувати мазі з антибіотиками без призначення лікаря. Якщо ви бачите, що рана глибока – обов’язково зверніться до лікаря, після того, як надали першу домедичну допомогу.
Вам можуть порадити носити деякий час пов’язку та регулярно її змінювати, щоб тримати вашу рану в чистоті. Змінювати пов’язку необхідно хоча б один раз на день, а краще – орієнтуватися на власну ситуацію: міняти її, коли вона стає брудною та вологою.
Якщо ви не щеплені від правця або давно не робили ревакцинацію, яка необхідна кожні десять років, обов’язково повідомте про це лікаря — можливо, вам потрібно щепитись, щоб захистити себе.
- Чим обробляти рани при опіках: правда і міфи. Це має знати кожен!
Зверніться до лікаря, якщо побачили такі симптоми
За певних симптомів потрібно негайно звернутися до лікаря. Це може бути ознаками інфекції:
- почервоніння;
- рана відчувається гарячою;
- присутній набряк;
- погіршується біль.
Авторка – Наталія Бушковська