малина

Як доглядати за малиною восени: обрізання, підживлення, обприскування

Восени важливо правильно підготувати малину до наступного сезону: обрізати, підживити, обробити проти хвороб і шкідників. Що, як і коли робити — у публікації.

Осіння обробка малини після збирання врожаю не менш важлива, ніж весняна чи літня. Звичайно, до зими кількість шкідників поступово зменшується, і хвороби не такі помітні. Але саме в цьому ховається небезпека. Господарі часто  легковажать з профілактичною обробкою проти шкідників та хвороб. А наступної весни з’являються проблеми! Тому важливо обробити кущі малини восени!

Коли обробляти кущі малини восени?

Обприскують кущі малини, як правило, після обрізання. Тому спершу потрібно видалити старі, хворі пагони або слабкий молодий приріст з великою кількістю шкідників. Коли крона зменшиться, буде кращий доступ до окремих гілок. Та й провітрюватися кущ буде краще.

Звичайну малину, як правило, обрізають відразу після плодоношення – у серпні, а ремонтантну ближче до зими – наприкінці вересня чи навіть у жовтні.

Після обрізки можна розпочинати профілактичне обприскування проти хвороб і шкідників.

обрізання малини

Як і коли обрізати малину?

У звичайної малини плодоносять пагони другого року, то видаляють ті, які відплодоносили, а з молодого приросту залишають не більше 8-10 найсильніших. Бажано, щоб вони в кроні куща були рівномірно розташовані і не заважали один одному.

Обрізування ремонтантної малини часто залежить від кліматичних умов місцевості. Вона здатна плодоносити у дві хвилі і на молодих, і на старих пагонах. Часто кущі йдуть під сніг та мороз із зеленими ягодами або навіть квітами. Тому більшість садівників прагне отримувати один, але багатий урожай, а не два, але слабкі. А тому пізно восени кущі повністю вирізають.

Щоб отримати один великий урожай ремонтантної малини, потрібно пізно восени повністю вирізати кущі.
Наступного року до кінця літа при кардинальному обрізанні починає плодоносити лише молодий приріст.

На півдні ремонтантна малина обрізається, як і звичайна – спочатку видаляються торішні пагони після плодоношення, а потім приріст цього року проріджується перед зимівлею.

Не забудьте підживити малину

Підживлення дає можливість кущам запастися поживними речовинами та підготуватися до зимівлі. Звісно, перед холодами, та й наприкінці літа, добрива потрібно використовувати “осінні”, які містять калій та фосфор.

Для осіннього підживлення використовують добрива у гранулах, які у потрібній кількості вносять на кожен квадратний метр ягідника і заглиблюють у розпушений ґрунт у міжряддях чи пристовбурових колах.

Чим обробити малину восени?

Вибираючи препарати для осінньої обробки малини, слід орієнтуватися на шкідників і хвороби, з якими найчастіше маєте справу.

Найпростіше, звичайно, обробити ремонтантну малину, що вирощується в один урожай. Після повної обрізки потрібно лише замінити мульчу та пролити ґрунт фунгіцидами. Із кущами, у яких на зиму залишається надземна частина, дещо складніше.

Від хвороб

Найчастіше малина уражається хворобами грибкового походження, спори яких здатні тривалий час зберігатися як на корі або в опалому листі, так і в ґрунті:

  • пурпурова плямистість,
  • іржа,
  • вертицильоз,
  • антракноз,
  • сіра гниль.

Причому багато з цих хвороб активно поширюються саме наприкінці сезону, коли підвищується вологість ґрунту та повітря, знижується сонячна активність, а нічні температури знижуються.

Щоб не мати серйозних проблем у поточному та майбутньому сезонах використовують старі перевірені засоби:

  • бордоську суміш (3%);
  • мідний чи залізний купорос (3%).

Також підходять інші фунгіцидні препарати. Готовими робочими розчинами поливають не тільки (і не стільки) самі кущі, а й обов’язково ґрунт у пристовбурових колах.

Від шкідників

У вересні проводять завершальні профілактичні інсектоакарицидні обробки. Вони дозволяють позбутися шкідників, які зимують на кущах:

  • галиць;
  • малинового жука;
  • малинової брунькової молі;
  • листовіток;
  • попелиці;
  • квіткоїда;
  • павутинного кліща;
  • малинової мухи.

Оскільки багато шкідників менш активні або навіть сховалися перед холодами в тріщинах кори, обприскування має бути суцільним, максимально густим. Пропустите якість ділянки – там зимуватимуть шкідники.

Для обробки восени потрібно вибрати день зі стійкою сухою погодою.

Малина невибаглива, але навіть їй потрібно восени присвятити хоча б кілька днів, щоб потім мати гарний урожай. І захист її від хвороб та шкідників – це запорука успіху.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook