У всіх бувають ситуації, коли не знаєш, чого хочеш. Це може бути пов’язане з вигорянням, зміною цінностей, депресією та стосуватися різних сфер життя: кар’єри, стосунків, хобі або навіть повсякденних рішень. Якщо ви відчуваєте, що загубилися і не знаєте, як рухатися далі, не хвилюйтеся, таке буває. Ось покрокова інструкція, яка допоможе розібратися з вашими бажаннями та цілями.
Крок 1: Зупиніться та подумайте
Виберіть тихе місце, де вас ніхто не потурбує, і постарайтеся максимально зосередитись на своїх почуттях та думках. Поставте собі кілька запитань:
- Що приносить мені радість та задоволення?
- Які моменти в житті я запам’ятав найбільше і чому?
- Чи маю мрії чи бажання, про які я давно говорю, але не дію?
Напишіть свої думки. Це допоможе вам побачити, що дійсно важливе для вас.
Крок 2: Подумайте про свої цінності
Несвідомо ми спираємося на те, що для нас є цінним. І дуже важливо, щоб ваші цілі відповідали цінностям, має бути внутрішній відгук, інакше можна скільки завгодно ставити собі цілі, але так нічого й не робити. Бо може відбуватись конфлікт: треба і хочу.
Поставте собі питання, які можуть допомогти:
- Що для мене найважливіше: сім’я, кар’єра, здоров’я, свобода, творчість?
- Які якості я ціную в інших людях?
- Які мої ідеали життя?
Запишіть свої 5-10 основних цінностей. Це стане вам орієнтиром.
Крок 3: Експериментуйте
Іноді, щоб зрозуміти, що ви хочете, потрібно спробувати щось нове. Запишіться на курс, читайте нові книги, спілкуйтеся з людьми, займайтеся спортом або спробуйте нове хобі. Не бійтеся йти в нове, пробувати, помилятися – ви для цього й народилися. Це допоможе відкрити захоплення та інтереси, про які ви раніше не замислювалися.
Крок 4: Слухайте себе та свої почуття
Зверніть увагу на те, як ви почуваєтеся, коли замислюєтеся про певні цілі або бажання. Це може бути корисним у виборі між кількома варіантами. Якщо ідея викликає у вас радість та наснагу, можливо, це і є те, чого ви хочете.
Крок 5: Ставте конкретну мету
Коли визначилися з бажаннями, спробуйте сформулювати їх у вигляді конкретних цілей. Тож ви переходите на наступний рівень. Використовуйте метод встановлення цілей SMART:
- S (Конкретність) – ваша мета має бути чіткою.
- M (Вимірність) – ви повинні розуміти, як виміряти успіх.
- A (Досяжність) — мета має бути реалістичною.
- R (Значність) – переконайтеся, що ціль дійсно важлива для вас.
- T (Терміни) — вкажіть часові рамки для досягнення мети.
Наприклад: замість “я хочу більше грошей” сформулюйте “я хочу підвищити свій дохід на 20% за цей квартал”.
Радимо також прочитати: Як досягнути цілі: відповіді на головні запитання
Крок 6: Стежте за прогресом
Записуйте досягнення та результати. Це допоможе вам бачити, як ви змінюєтеся та розвиваєтеся, а також дасть додаткову мотивацію продовжувати рухатися вперед.
Крок 7: Не бійтеся переглядати свої бажання
Життя змінюється, і з нею змінюються наші бажання та цілі. І це НОРМАЛЬНО! І вчасно це помітити та скоригувати свій рух, замість того, щоб все життя покласти на те, що для вас уже не актуальне, буває дуже сміливе та мудре рішення. Якщо щось вам уже не підходить, просто рухайтеся далі – ставте нові цілі, отримуйте новий досвід.
Це процес, який потребує часу та зусиль. Не поспішайте, дайте собі час на роздуми та експерименти – і у вас обов’язково все вдасться.
Радимо також прочитати: Чарівна пігулка мотивації – де її шукати?
Авторка – психологиня Катерина Сьоміна