Здоров'я та краса Консультація лікаря

“Високий цукор”: як захистити себе від цукрового діабету

Якщо у вас є симптоми цукрового діабету, не сидіть, клавши руки! Ось що треба робити, аби уникнути ускладнень…

Діабет – це хронічне захворювання, при якому підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну або ж організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін. Інсулін – це гормон, який регулює рівень цукру (глюкози) у крові.

В результаті неконтрольованого діабету виникає гіперглікемія (підвищення рівня глюкози в сироватці крові), що призводить до ураження багатьох систем організму, особливо нервів та кровоносних судин.

Основні симптоми

 • надмірне сечовиділення,
 • спрага,
 • постійне відчуття голоду,
 • втрата ваги,
 • стомленість,
 • погіршення зору.

Який буває діабет

Розрізняють три типи діабету

 1. Діабет І типу (або ж інсулінозалежний) – характеризується недостатнім виробленням інсуліну. Причини виникнення недостатньо вивчені, тому запобігти захворюванню практично неможливо.
 2. Діабет ІІ типу (інсулінонезалежний) – виникає через неефективне використання інсуліну організмом. Більшість випадків діабету цього типу пов’язані з надлишком ваги та браком фізичної активності.
 3. Гестаційний діабет – характеризується підвищенням рівня цукру у крові, яке розвивається у жінок під час вагітності. При цьому типі діабету виникає висока ймовірність ускладнень під час вагітності та пологів.

Цукрового діабету 2-го типу можна позбутися на ранніх стадіях, – ендокринолог

Чим небезпечний діабет

Дорослі люди з діабетом мають ризик розвитку інфаркту та інсульту у 2-3 вищий за інших. Загальний ризик смерті серед людей, хворих на діабет, як мінімум вдвічі більший за людей того ж віку, які не хворіють на діабет. 6,2% cмертей у світі пов’язано з діабетом.

Зниження кровотоку через уражені судини в поєднанні з ураженням нервових закінчень значно підвищує ризик виникнення виразок на ногах, їх інфікування та в кінцевому результаті – ампутації.

Ураження сітківки очей – діабетична ретинопатія виникає внаслідок ураження дрібних кровоносних судин та є причиною 1% випадків сліпоти.

Діабет є основною причиною ниркової недостатності.

Поширеність цукрового діабету в Україні збільшилася за останніх 10 років на половину. Майже 3% первинної інвалідності дорослого населення в України є наслідком захворювання на діабет.

Що робити, щоб не допустити діабету

Профілактика діабету ІІ типу полягає у простих заходах з підтримання здорового способу життя:

 • досягнути нормальної ваги тіла та підтримувати її;
 • бути фізично активним та приділяти не менше 150 хвилин на тиждень регулярній фізичній активності;
 • дотримуватись здорового харчування та зменшувати кількість цукру та насичених жирів;
 • утримуватись від тютюнокуріння.

Хвороба, що любить смачно поїсти, або Як харчуватись діабетикам

За матеріалами ВООЗ.

Дата публікації: 22.11.2021 img Поділитися