соцмережі

Віртуальний вплив: як соцмережі впливають на психіку?

Маєте звичку щодня заглядати у соцмережі? А скільки часу ви там проводите? Теж маєте звичку лягати в ліжко з телефоном у руках? Тоді прочитайте, як соцмережі впливають на психіку.

Сьогодні соціальні мережі є дечим більшим, ніж просто майданчиком для спілкування. Вони є інструментами самовираження, освіти й іноді навіть лікування. І те, як соціальні мережі впливають на психіку залишається предметом глибоких досліджень і не втрачає актуальності.

Психологічні ефекти

“Порівняння з іншими” не тільки провокує прагнення бути кращим, а й може породити комплекси неповноцінності. Це особливо актуально для підлітків та молодих людей, які перебувають у фазі формування самооцінки. Клінічні дослідження, проведені в рамках когнітивно-поведінкової терапії, показують зростання тривожності та депресії серед активних користувачів соціальних мереж.

Не показуйте, що у вас під ковдрою! або Чому у соцмережах варто писати менше

Додаткове джерело стресу

Соціальні мережі дають можливість вивільнити свої негативні емоції, висловити обурення. Однак багато хто помічає, що його стрічка у соцмережі перетворилася на нескінченний потік негативу: хотів погортати стрічку, щоб розслабитися, а навпаки, розгнівався, засмутився, обурився – отримав додаткову порцію стресу, настрій погіршився. Результати досліджень показують, що жінки набагато частіше відчувають стрес від перегляду соціальних мереж, ніж чоловіки.

Нічого не буває випадково, навіть підписи до фотографій у соцмережах

Залежність та ізоляція

Залежність від соціальних мереж не завжди є очевидною, особливо коли людина почувається “соціально активною” у віртуальному світі. Однак, втрачаючи реальні людські зв’язки, ми ризикуємо опинитися у пастці соціальної ізоляції.

Когнітивні зміни

Надмірне використання соціальних мереж призводить до погіршення когнітивних функцій. Роботи вчених із Гарварду та Массачусетського технологічного інституту підтверджують, що часта взаємодія з соцмережами зменшує здатність до критичного мислення та аналізу. На нейропсихологічному рівні це пов’язано з перевантаженням префронтальної кори мозку, що надає довгостроковий негативний вплив на ухвалення рішень та планування.

Порушення сну

Дослідження свідчать, що штучне освітлення пригнічує вироблення гормону мелатоніну, який сприяє сну. Найгірше впливає на нього блакитне світло від екранів смартфонів та ноутбуків. Отже, перед сном не варто гортати стрічку соцмереж. Але ж хіба хтось дотримується правила лягати в ліжко без телефона?

Залежність

Залежність від соцмереж можна вважати типом загальної інтернет-залежності, яка є офіційно визнаним розладом психічного здоров’я. Дослідники виявили зв’язок між надмірним користуванням соцмережами і проблемами в стосунках, гіршими результатами в навчанні та меншою участю в реальному спілкуванні.

Як захиститися від негативного впливу соцмереж?

Віртуальний світ – не альтернатива реальності, а її продовження. Тому відповідальна та усвідомлена взаємодія із соціальними мережами безпосередньо впливає на наш психічний стан та якість життя.

Повністю відмовлятися від соцмереж не обов’язково, однак потрібно бути обережними. Варто встановлювати тимчасові ліміти користування соціальними мережами, робити інфо-детокс: на деякий час (кілька днів або тижнів) відмовлятися від використання соцмереж. Усвідомлене використання – перший крок на шляху захисту психічного здоров’я.

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook