Відчуваю апатію і спустошення: як знову захотіти жити

Знайте, що за хмарами є сонце. Воно є, навіть якщо у вашому житті зараз ніч і суцільна темрява. Із темряви є вихід.

Апатія: чому нічого не хочеться?

Нічого не тішить. Нічого не хочеться. Лінь і немає мотивації. Що робити? Є три поширені варіанти, що це може означати:

1. Ви відчуваєте перевантаження: насамперед психологічні емоційні.

І порожнеча та відсутність бажань – ознака втоми. Наслідок затяжної стресової ситуації вдома чи роботі. Або низка стресових подій. І найкраще, що тут можна зробити, – це віддатися лінощам і трохи понудьгувати. Тому що ваш станце сигнал того, що щось негаразд. Що ви страждаєте і не справляєтесь. Що вам потрібен відпочинок, зміни та, ймовірно, підтримка близьких.

Втома і перевтома: як розпізнати і де брати енергію

Важливо вміти іноді від себе нічого не хотіти, нічим себе не мотивувати. Просто лежати і робити «безглузді та неефективні речі»: залипати у телефоні і дивитися фільми. І якщо ви не любити себе таким і ніколи цього не робили – то саме час це зробити.

Можливо, вам знадобиться відпустка та зміна обстановки. Це ваша відповідальність – подбати про себе та своє благополуччя, поки депресія не стала хронічною. (А ваш стан – саме вона – депресія).

І ще поміркуйте на дозвіллі: хто чи що так потужно забирає ваші сили? І що ви можете зробити, щоб стало інакше? Чому не зробили цього досі, що вас зупиняє?

2. Відбулася подія, що травмує: розлучення, розставання, смерть, звільнення, переїзд

І тоді ваша апатія – це природний етап проживання цієї зміни. Сумування через те, що пішло і не повернеться.

Важливо оточити себе теплими та чуйними людьми (іноді й однієї людини цілком вистачає). Тими, хто розділить ваш біль, порожнечу та самотність. І тут теж важливо дати собі час для лінощів і нудьги.

У наш стрімкий час високої ефективності та досягнень є велика спокуса “все швидко полагодити”, зібратися, побачити “світло в кінці тунелю” і перспективи, вистрибнути з болю. Апатія – малоприємна річ, хто ж сперечається. Але як п’ять тисяч років тому, так і зараз, вагітність триває 9 місяців. Якщо ви хочете “народити раніше” — це можливо лише з наслідками.

Ознаки того, що жінка морально виснажена, і її життєві сили на межі

3. Криза сенсу життя: вона подібна до кризи середнього віку, але може спіткати нас у будь-якому віці

Криза – це коли: по-старому – не можу, по-новому – не вмію. Те, що гріло, тішило, надихалося нас раніше, більше не має тієї сили. І запалити штучно це неможливо.

Це складний і важливий період, коли належить зробити ревізію життя:

  • відмовитися від деяких мрій,
  • попрощатися з деякими планами та надіями,
  • прийняти той факт, що якісь події у вашому житті, можливо, вели не туди, куди ви прагнули,
  • учитися відокремлювати свої бажання від нав’язаних ззовні,
  • шукати та відкривати нові інтереси та смисли,
  • знайомиться із собою і т.д.

Знаєте, що за хмарами є сонце

Який би варіант у вас не був, мені важливо вам сказати дві речі: 

  1. Знаєте, що за хмарами є сонце. Навіть якщо зараз у вашому внутрішньому світі ніч – сонце все одно є. Навіть полярна ніч не триває вічно.
  2. Коли ви втрачаєте таке “сонце” із поля зору, важливо щоб поруч був хтось, хто “триматиме всередині” цей образ сонця за вас. Не нав’язуватиме його, не пропонуватиме вам “під різними соусами”. А просто зберігатиме до певного часу цей образ за вас і для вас. Це може бути близька людина (за винятком неповнолітніх дітей — це надто складне для них завдання). І це може бути психолог.

Авторка – психологиня Ліана Ланда

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook