Кардіолог: уся правда про “хороший” і “поганий” холестерин

Ви знали, що холестерин бере участь в утворенні гормонів та обміні вітамінів? Яка кількість холестерину вважається нормою і як часто його треба перевіряти? Яка вага вважається надлишковою?

Існує багато міфів про холестерин і те, як з ним боротися. Аби ви знали правдиву інформацію, детально про холестерин розповідає лікар-кардіолог Наталія МАСІКОВА

 

Що таке холестерин?

Холестерин – це складна жироподібна речовина. Він утворюється в печінці, але значна частина холестерину потрапляє в організм людини з їжею. Найбільше його міститься у продуктах тваринного походження, таких як свинина, яловичина, сало, вершкове масло, сметана, тверді сири, яйця.

Холестерин необхідний в організмі, адже виконує багато функцій, зокрема входить у склад оболонок всіх клітин, бере участь в утворенні гормонів та обміні вітамінів.

Чому високий рівень холестерину є небезпечним?

У крові холестерин сполучається з білками, утворюючи ліпопротеїни і так транспортується до різних клітин і тканин. Ліпопротеїни низької щільності (ЛПНЩ) відкладаються на стінках судин, сприяючи утворенню так званих атеросклеротичних бляшок. Саме тому ЛПНЩ отримали назву «поганого» холестерину.

На противагу їм в крові є ліпопротеїни високої щільності (ЛПВЩ), які діють абсолютно протилежно: очищують стінки судин від надлишку холестерину, транспортуючи його назад у печінку, звідки він виводиться з організму. Тому ЛПВЩ прийнято вважати «хорошим» холестерином.

ЛПВЩ сповільнюють розвиток атеросклерозу і чим їх більше тим краще. Зниження ЛПВЩ навіть при нормальному рівні холестерину призводить до прогресування атеросклерозу.

Чим небезпечний “поганий” холестерин?

Одним із найактуальніших захворювань і найпоширеніших причин смерті у ХХ столітті є атеросклероз. Він розвивається внаслідок відкладання у стінках судин холестерину та формування атеросклеротичних бляшок, які збільшуючись перекривають просвіт судин. Це призводить до порушення постачання киснем різних органів (серця, мозку, нирок та ін.). Інсульт та інфаркт міокарда є грізними ускладненнями атеросклерозу, але, на жаль, часто вони є першими проявами цієї недуги.

 

Який рівень холестерину є нормою?

Такі показники рекомендуються для здорових людей:

  • Загальний холестерин <5,0 ммоль/л;
  • ЛПНЩ < 3,0 ммоль/л;
  • ЛПВЩ > 1,0 ммоль/л у жінок; > 1,2 ммоль/л у чоловіків;
  • Тригліцериди < 1,7 ммоль/л;

Якщо ж ви перенесли інсульт, інфаркт чи маєте інші прояви ішемічної хвороби серця, рівень ЛПНЩ має бути нижчим за 1,8 ммоль/л.

Якщо показники виходять за вказані межі, то ризик розвитку атеросклерозу з усіма його наслідками зростає.

Пам’ятайте, атеросклероз не виникає раптово, він розвивається роками, і навіть якщо ви вважаєте себе абсолютно здоровим, не виключено, що протягом наступних 10 років ви перенесете інфаркт міокарда чи інсульт.


Як зменшити холестерин?

Для того, щоб ефективно боротися з ожирінням та підвищеним рівнем холестерину і його фракцій, слід обрати для себе та родини здорове харчування. Не йдеться про екзотичні заморські чи дороговартісні продукти.

Навчіться або ж візьміть собі за звичку щодня з’їдати 5 порцій овочів та/або фруктів (порція – це та кількість, яка вміщається у ваших долонях). Зведіть до мінімуму тверді (тваринні) жири в раціоні – замініть їх рослинними оліями (соняшниковою, оливковою, гарбузовою, кукурудзяною).

Вживайте менше свинини (в тому числі й сала) та яловичини, більше – телятини, риби, курятини (без шкірки), кролятини, м’яса індика, риби особливо морської (яка містить значну кількість корисних для серця та судин ненасичених жирних омега-3 кислот).

Не їжте жирних масла, сметани, молока, сиру, споживайте ці молочні продукти, а також кисло-молочні вироби з мінімальним вмістом жирів (до 5%).

Обмежте до мінімуму вживання яєць, особливо жовтків. Вживайте мінімум цукру, обмежте до 5 г/добу (приблизно чайна ложка) вживання солі. Не вживайте їжі з фастфудів (гамбургери, картопля фрі, хот-доги тощо). Корисними будуть крупи (гречана, вівсяна, рисова тощо).

Ще одна важлива порада: намагайтесь не заходити до продуктового супермаркету голодним.

Неправильне харчування – це одна з основних причин атеросклеротичної хвороби. Із віком, через куріння, артеріальну гіпертензію, артерії та інші судини втрачають еластичність, тому вони легше уражаються та стають більш податливими до відкладення холестерину та його фракцій.

Хоча б раз на рік (після 35 років) визначайте рівень холестерину крові та його фракцій.

У випадку, якщо у ас є надлишкова маса тіла або ж ожиріння, зокрема й абдомінальне ожиріння, докладіть зусиль, щоб схуднути (скоригуйте харчування та фізичну активність).

Як визначити, чи є у вас надлишкова маса тіла?

Потрібно застосувати формулу визначення індексу маси тіла (ІМТ) – маса тіла (кг)/ріст (см)² (показник повинен становити 18,5-24,9 кг/см²). Абдомінальне ожиріння визначається за окружністю талії: для жінок вона повинна бути меншою, ніж 88 см, для чоловіків – меншою, ніж 102 см.

Пам’ятайте, що абдомінальне ожиріння є ще й важливим фактором ризику цукрового діабету. Ожиріння також часто асоціюється з гіпертонічною хворобою – зменшення маси тіла на 1 кг супроводжується зниженням артеріального тиску на 1 мм рт ст.

Зниження маси тіла на 5–10% призводить до зменшення рівня холестерину, артеріального тиску, загального покращення якості життя.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook