Усе про хрещення: чи може бути хрещеною вагітна, відповідає священник

Хто може бути присутній на хрещенні, чи може бути присутня мама на хрещенні, хто тримає дитинку на хрещенні, скільки коштує обряд хрещення, що робити, якщо один з батьків не хрещений або не православний, читайте у матеріалі.

Коли можна хрестити дітей, чи може бути кумою вагітна та чи можна бути хрещеними батьками “заочно”, відповідає отець Богдан Тимошенко.

Як похрестити дитину?

Для цього першого кроку необхідні бажання і домовленість зі священиком з церкви. А якщо ви ще не почали повноцінного церковного життя і ходите до церкви рідко, то слід знайти той храм, до якого у вас лежала б душа, і того священика, що викликав би у вас довіру й повагу. Далі, у самій церкві треба домовитися особисто або заочно телефоном зв’язатися з тим, хто приймає записи на хрещення.

Коли можна хрестити, який вибрати час для хрестин?

Хрестити можна будь-коли! Не існує ніяких обмежень у часі для здійснення хрещення. Чи то день чи ніч, піст чи не піст, свято чи будні – хрестити можна завжди. Вам лише необхідно домовитися заздалегідь зі священиком про день і час хрещення. Кожна церква, або кожен священик можуть встановлювати свої графіки проведення обряду хрестин.

В який день краще хрестити дитину, або в які дні хрестять дитину?

Для таїнства Хрещення не існує якогось особливо-сприятливого дня. Чи будні, чи вихідні, чи свято – всі дні добрі для хрещень! Хрещення в день іменин (день небесного покровителя в честь котрого називається дитинка), або в день народження, або на велике свято буде таким самим, як і в будень день.

Чи можна хрестити дитину у піст?

Так, у піст хрестити можна. В піст не можна вінчати, бо це весілля (від слова – «веселитися», «веселощі», які серед християн в піст відміняються). На відміну від Вінчання для таїнства Хрещення ніяких обмежень в часі немає. Тож, хрестити можна завжди!

Що потрібно для хрещення немовлят?

Насамперед, присутність самої дитинки, а також присутність хрещених батьків. Необхідно також мати натільний хрестик на ланцюжку або мотузочці для дитинки, крижму (спеціальне біле полотно для хрещення) та ікону Ангела Охоронця (або ж іменну).

Усе інше, про що вас можуть попросити, є лише додатком або даром для церкви (приміром, хлібина чи якісь продукти). Нести дари у церкву є стародавньою традицією віддяки Богові і священику.

Перелік необхідних речей для хрещення.

Необхідні речі, без яких не обійтися, –  це натільний хрестик та крижма. Хрестик на хрестини може бути з будь-якого матеріалу. Бажано, щоб на ньому було зображення розіп’ятого Ісуса Христа. До хрестика потрібний ланцюжок або мотузочку, щоб можна було вдягнути його на дитину. Також, бажано мати ікону Ангела Охоронця, якою благословляється похресник. Зазвичай, усі ці обрядові речі можна придбати в церковній крамничці в якій вони вже і освячені.

Що таке “крижма”, або “крижмо”?

Крижма – це спеціальне прямокутне полотно білого кольору, яким огортається похресник. Вона символізує чистоту людської душі після хрещення. Саме тому вона біла. Для крижми підійде шмат будь-якої білої тканини, рушник або спеціально виготовлений виріб з вишитими хрестами.


Як готуватися до хрещення дитини?

Особливої підготовки для дитини немає. Підготовка для батьків і хрещених батьків полягає в усвідомленні того, що вони збираються зробити, а саме – серйозно і з відповідальністю поставитися до таїнства Хрещення як до духовного народження дитини. Це велика і радісна подія, що має назавжди залишитися в родинній пам’яті.

Де можна хреститися?

Бажано хреститися саме в храмі, а не вдома (окрім випадків, коли дитинка тяжко хвора). В церкві, до громади якої ви належите і яку відвідуєте, у тій і хрестіть дитину. Якщо ви ще не визначилися і не маєте «своєї» церкви, знайдіть такий храм, який припав би вам до душі.

У якій Церкві хреститися?

Головне, якщо ви православні, то й треба хрестити дитину у Православній Церкві, незалежно до якого адміністративного осередку вона належить. Тимчасово в Україні Православна Церква розділена на три гілки: Українську Православну Церкву Київського Патріархату, Українську Православну Церкву Московського Патріархату і Українську Автокефальну Православну Церкву. Усі три Церкви є православними і мають одне коріння, тому об’єднання у єдину і помісну Церву є лише питанням часу і неминучим і всі таїнства здійснені у цих Церквах є дійсними і звершеними Духом Святим. Те, що дві з українських православних Церков не є загальновизнаними у світовому Православ’ї, не робить їх неповноцінними, адже через такий самий невизнаний статус пройшла кожна Церква, яка здобувала свою автокефалію-незалежність (наприклад, Російська Православна Церква після проголошення нею автокефалії і відокремлення від Київської Митрополії у 15 ст. була, близько, 150 років у статусі невизнаною і неканонічною допоки і не отримала визнання). Пам’ятаймо, що й Христа не всі визнавали за свого Бога і далі багато хто не визнає, та від цього Його Божество аж ніяк не принижується.

Чи можна хрестити дитину без згоди чи бажання батьків?

Можна. Якби бажання батьків було обов’язковим для хрещення їхніх дітей то християнство зупинилося б у своєму розвитку і зникло з самого першого століття, адже існував величезний супротив з боку прихильників поганства та багатобожжя. Священик ніколи не відмовить у хрещені дитини, якщо її будь-хто принесе до церкви. Якщо ж ситуація з хрестинами є конфліктною і батьки різної думки з приводу хрестин свого чада та повідомлять про це священику, то отець має прийняти виважене рішення, щоб не нашкодити родинним стосункам.

Що робити, якщо один з батьків не хрещений, або не православний?

За наявності бажання і волі треба дитину хрестити! Віросповідання рідних батьків не має ніякого впливу на охрещення дитини.

Хто може бути хрещеними батьками?

Хрещеними батьками можуть бути повнолітні православні християни, які з відповідальністю і розумінням того, що від них вимагається, беруть на себе такі обов’язки. Адже їхні мета і завдання – виховати свого похресника у вірі і благочесті. Якщо хрещені самі нічого не тямлять у вірі, то й виховати не зможуть. Тому слід рідним батькам з відповідальністю підходити до вибору кумів.

Церква визнає духовно-повнолітніми чоловіків з 14 років, а  жінок з 13. З цього віку можна ставати хрещеними батьками і свідками на таїнстві Вінчання.

Хто не може бути хрещеними батьками, кому не можна бути кумами?

Хрещеними батьками не можуть бути:

  • – рідні батьки;
  • – неповнолітні;
  • – неправославні;
  • – одружена між собою пара, або наречені, які бажають одружитися.

За канонами Православної Церкви хрещені батьки для однієї дитини не можуть бути між собою одруженими, так само, як і майбутнє подружжя, бо кумівство – це духовне споріднення, і шлюб між кумами є «духовним кровозмішанням».

Хто з рідних можуть стати хрещеними батьками?

Хрещеними батьками для дитини можуть стати будь-які кровні родичі, окрім рідних батьків, тобто – дідусь, бабуся, дядько, тітка, брат або ж сестра у будь-якому ступені родичання. Але таке практикується вкрай рідко.

Чи можна стати хрещеними батьками “заочно”?

Ні, не можна, або дуже не бажано, адже хрещені батьки під час хрещення виконують не формальну функцію, а відповідають перед Богом за маленьку, ще несвідому, дитину. За несвідому дитину вони відрікаються від диявола, погоджуються з’єднатися з Богом-Христом і сповідають православну віру. Заочно це зробити неможливо. Винятком можуть бути такі обставини, які фізично не дозволили якомусь з кумів, які дуже хотіли бути хрещеними і готувалися до цього, явитися на обряд хрестин (наприклад, хвороба або скасування запланованого авіа-рейсу). Тоді, на розсуд священика, можна записати відсутнього кума або куму у свідоцтві про Хрещення з проханням, щоб вони принесли дитинку на Причастя, що і стане свідченням їхньої волі бути духовними батьками для дитинки.

Скільки має бути хрещених батьків?

В Стародавній Церкві для одного похресника був один хрещений батько чи одна хрещена мама. Для чоловічої статі – тато, для жіночої – мати. Це пояснюється виключно практичною стороною обряду, адже до V-го століття хрестилися, як правило, у дорослому віці і, щоб не соромитися нагого тіла, хрещені були однієї статі з похресником. Після впровадження загальноприйнятої практики хрестити дітей з самого малечку хрещених батьків стало двоє, а через декілька століть, інколи, почали брати у хрещені кілька пар кумів. Церква з цим явищем намагалася боротися, та зусилля були марними, і двоє хрещених батьків – тато і мама стали нормою. Зараз Церква не забороняє брати у хрещені й кілька пар батьків.

Хто має купувати хрестик, крижму, ікону та віддячуватися за проведення обряду?

Це питання належить не до церковного регулювання, а до народних традицій. І, хоча народні традиції можуть відрізнятися в залежності від регіону проживання, та все ж існує найросповсюдженіша традиція, коли про хрестик турбується хрещений тато, а про крижму – хрещена мама, буває, що хрещена купує всі необхідні речі, а хрещений віддячується пожертвою. Якщо ж станеться навпаки, або ж рідні батьки самі про все потурбуються – це ніяк не вплине на хрещення дитини.

Чи можна відмовитися від пропозиції стати хрещеним?

Можна і треба, якщо ви відчуваєте, що не зможете допомогти рідним батькам у релігійному вихованні дитини. Кожний хрещений несе перед Богом відповідальність за свого похресника, тож і вибір – ставати чи не ставати хрещеним – має бути усвідомленим і добровільним.
В деяких регіонах України існує народний звичай не відмовлятися від запрошення бути хрещеним, буцімто це є «відхрещування від Христа». Це звичайні народні забобони, які не мають ніякого стосунку до Церкви.

Чи можна вагітній жінці бути хрещеною мамою?

Можна. Для вагітних жінок немає жодних обмежень в церковному житті.

Як обирати ім’я для дитини?

За церковною традицією ім’я має бути православне, тобто таке, що є у святцях (переліку святих) Православної Церкви. У такому випадку новоохрещений хреститься ім’ям уже чинного святого, який стає його небесним покровителем. Раніше вибір імені був за священиком, який керувався єдиним правилом – у який день дитина народилася, ім’ям святого, який вшановується того дня, вона і називається. Сьогодні це правило демократизувалося, і право вибору імені залишається за рідними батьками.
Інколи батьки називають своїх дітей не православними іменами. У такому випадку слід обрати інше, православне, ім’я, яким будуть хрестити. Для цього краще слугуватися таким правилом: брати ім’я того святого, пам’ять якого припадає на день народження дитини (можна відхилятися від дати народження плюс-мінус 2-3 дні, бо не щодня дні є дні пам’яті святих). Якщо вам складно самостійно це визначити, порадьтеся зі священиком.

Чи можна хрестити дитину подвійним іменем?

Ні, в Православній Церкві не можна. Ім’я при хрещенні дається одне.

Чи можна хрестити під іншим іменем?

Хрестити під іншим іменем, відмінним від того, яким дитина записана у документах, можливо, але небажано. З практики видно, що часто рідні забувають, під яким другим іменем вони хрестили своїх немовлят. У такому випадку дитина виростає і, не знаючи імені, яким вона була хрещена, у духовно-церковному житті, послуговується не своїм ім’ям – це не є правильно.
Існує твердження, що друге ім’я, яке залишилося в таємниці від усіх, допомагає вберегтися від злих дій різних ворожок, відьом і просто поганих людей, бо вони, нібито, не знаючи істинного імені, нічого поганого не зможуть зробити людині. Це лише народне повір’я. Християнові не треба ховатися, щоб отримати захист від злого ока, а слід шукати захист у Бога і отримувати його через побожне християнське життя, піклування про свою душу, сповідь, причастя та участь у богослужіннях.
Батьки, які все ж таки вирішили хрестити свою дитину під іншим іменем, мають пам’ятати про те, що молитися за свою дитину вони повинні за тим іменем, яким хрестили. Це також стосується будь-якого згадування вашої дитини у церкві й поза церквою: приватна молитва, записки за здоров’я, сповідь, причастя, вінчання.

Як вдягатися на хрещення?

На хрещення слід вдягати дитинку у святкове вбрання, адже це буде днем її духовного народження (бажано у світлий одяг). В церквах України практикується хрещення, як через повне або часткове занурення так і через обливання. Тому в останньому випадку дитинку слід одягати в одяг з вільним доступом до грудей, ручок і стоп (вдягайте не колготки, а штанці/платтячка з шкарпетками). Ці частини тіла будуть помазані оливою освячення і Святим Миром.
Дорослим, які будуть присутніми на таїнстві, також слід вдягатися у святкову урочисту одежу. За традицією жінки покривають свої голови хустками і вдягаються по-жіночому, тобто у спідниці або сукні. До речі, урочистим і святковим одягом для кожного українця є вишиванка.

Чи існує різниця між хрещенням через обливання водою або через занурення?

Ні, не існує. Це питання стосується традиції. Хрестить людину Дух Святий, а вода є лише зовнішнім проявом цієї дії. Тому не існує різниці, яким чином цей зовнішній прояв був здійснений – чи за допомогою кількох краплин води, чи через занурення всього тіла у воду. В Україні традиція хрещення через обливання є давньою, і її дотримуються у більшості церков на теренах нашої країни.

Скільки часу триває хрещення?

Обряд Таїнства Хрещення триває 30-40 хвилин.

Хрестять дітей кількох разом чи індивідуально?

В одному обряді хрещення можна хрестити або одну дитинку, або багатьох одночасно.
В нашій церкві усі хрещення є індивідуальними, тобто ваша дитинка буде хреститися одна. Якщо ж ви приводите двох-трьох своїх дітей або дітей ваших родичів чи знайомих і бажаєте хрестити їх разом, – так і буде, вони будуть похрещені разом в одному обряді хрещення.

Хто може бути присутнім на хрещенні?

Усі, кого ви запросите, можуть бути присутніми, та разом молитися за дитинку і засвідчувати її приєднання до християнського народу.

Чи може бути присутньою мама на хрещенні?

Заборона мамі бути присутньою на хрещенні базується на старозавітному правилі необхідності природного очищення жінки після народження дитини. Воно, зазвичай, триває до 40 днів. Після цього вже можна здійснити над мамою чин введення її у храм. Якщо мама прийде з дитинкою у храм до хрещення і попросить священика ввести її, і він це зробить, після цього вона сміливо може бути присутньою на хрещенні своєї дитини.
Сьогодні існує практика робити чин вводин після обряду хрещення або наприкінці його. У такому випадку мама знаходиться поза межами центрального храму, але може стояти у притворі (невелика вхідна частина церкви) і при відчинених дверях усе бачити і чути, що, власне, і практикується у нашому храмі.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook