випадіння волосся у дитини

У дитини випадає волосся: причини і що робити?

Чому у дітей випадає волосся, стає рідким, з'являються залисини? Причини випадіння волосся можуть бути медичні і немедичні, потрібно звернути увагу на супутні фактори.

Лисина найчастіше буває у чоловіків у зрілому віці, і це є нормальним явищем. Але коли волосся випадає у дитини — це лякає. Особливо, батьків. Так, іноді трапляється, що і у маленьких дітей буває облисіння. Чому у дитини може випадати волосся і що в такому випадку робити?

Причини випадіння волосся у дітей

Причини випадіння волосся у дітей поділяють на два види: медичні та немедичні.

Медичні причини випадіння волосся

  1. Стригучий лишай — це грибкова інфекція, яка часто зустрічається у дітей. На деяких ділянках голови волосся рідшає, обламується біля основи, з’являється свербіж, бліді лусочки на шкірі. Плями круглі або овальні. Захворювання дуже заразне, але добре піддається лікуванню.
  2. Вогнищева алопеція. Незаразний стан випадіння волосся, який, як вважається, викликаний імунною реакцією організму, яка уражує волосяні фолікули. Раптово з’являються круглі або овальні ділянки випадіння волосся. Плями гладкі, без лусочок або обламаних волосків. Хоча ліків для лікування цього стану ще не винайшли, спеціальна терапія допоможе контролювати хворобу.
  3. Трихотіломанія — цей термін застосовують, коли дитина сама у себе на голові вириває волосся. Такий стан може бути викликаний стресом (смерть близького родича, поява на світ братика або сестрички, стрес в школі тощо). В цьому випадку допоможе консультація психолога.
  4. «Телогеновий відтік» — це стан, при якому раптовий або сильний стрес, такий як вплив дуже високих температур, операція під загальним наркозом, смерть близької людини, важка травма або прийом певних ліків переривають нормальний цикл росту волосся. Волосяні фолікули перестають рости і входять в фазу спокою (так звана «фаза телогена»). І через 2-4 місяці відбувається часткове або повне дифузне порідіння волосся. Продіагностувати цей стан неможливо, та й лікування ніякого не існує. Але є і хороша новина — як тільки закінчується стрес, що викликав «телогеновий відтік», ріст волосся відновлюється.
  5. Брак вітамінів. Випадіння волосся може бути ознакою дефіциту деяких поживних речовин (біотину, цинку) або, навпаки, їх надлишку (наприклад, вітаміну А). При здоровому, різноманітному харчуванні не виникає передумов для випадіння волосся.
  6. Ендокринні проблеми. У деяких дітей причиною випадіння волосся є гіпотиреоз — захворювання, при якому щитоподібна залоза виробляє недостатню кількість гормонів, необхідних для регуляції обміну речовин. Тут, окрім консультації дерматолога, потрібен похід ще й до дитячого ендокринолога.

Немедичні причини випадіння волосся у дітей

Медичні причини випадіння волосся вимагають спостереження лікаря, тоді як немедичні з часом проходять самі. До них належать:

  • Випадіння волосся у новонароджених. Більшість новонароджених малюків втрачає волосся протягом перших кількох місяців життя, на зміну йому приходить «постійне» волосся.
  • Тертя. У багатьох дітей у віці 3-6 місяців виникає облисіння через тертя головою об матрац або автокрісло. Як тільки малюк починає сидіти, все волосся повинне відновитися.
  • Туге стягування волосся. Якщо заплітати на голові тугі коси або хвости, це також може призвести до випадіння волосся. Поводьтеся більш дбайливо і ніжно з волоссям — і воно буде краще рости. У будь-якому випадку, якщо у вашої дитини почало випадати волосся — варто проконсультуватися з дитячим дерматологом, і можливо, будуть потрібні ще консультації ендокринолога, психолога або інших фахівців. Якщо буде необхідно, лікар призначить відповідне лікування.

Лікування випадіння волосся у дітей

Лікування випадіння волосся у дітей слід починати лише після консультації лікаря. Терапія залежатиме від того, який діагноз він встановить. При своєчасному виявленні захворювання волосся та правильному лікуванні усувається причина випадіння волосся та досягається позитивний результат.

Якщо ж причина випадання механічна (тугі гумки або туге плетіння кісок), достатньо буде послабити цей вплив або усунути на деякий час.

У разі ураження шкіри голови стригучим лишаєм, необхідно пройти терапію, яку повинен призначити лікар.

З психологічними причинами обов’язково зверніться до дитячого психолога, який допоможе виявити проблему та вирішити її шляхом кількох сеансів.

Як зберегти дитяче волосся густим і здоровим?

Зберегти волосся дитини здоровим – завдання батьків. Допоможуть у цьому прості правила:

  • Різноманітне харчування. Стежте за раціоном вашого малюка. Він має бути насичений свіжими овочами та фруктами, а також продуктами, багатими на вітамін В6 (горіхами, інжиром, фініками, молоком).
  • Використання дитячого шампуню. Він не повинен містити великої кількості хімічних речовин, подразнювати очі та викликати алергію. Найкраще порадьтеся з трихологом або дерматологом, фахівець допоможе вам підібрати шампунь для вашої дитини, виходячи з особливостей шкіри голови.
  • Робіть масаж голови. Масаж допоможе зняти напруження та активізує кровообіг.

Якщо вас турбує стан волосся та шкіри голови дитини – зверніться до трихолога. Не варто вдаватися до народних методів лікування, з обережністю ставтеся до ефірних олій, які закупорюють пори шкіри голови, що може погіршити ситуацію.

Чи може неправильне харчування спричинити випадання волосся у дітей?

Збалансований раціон – одна з головних складових здорового волосся. Важливими показниками є вітамін А, залізо та вітамін В12, білок.

  • Вітамін А містять морква, персики, абрикос, гарбуз та зелень.
  • Яйця, молоко, сир, гриби та риба допоможуть уникнути дефіциту заліза та вітаміну В12. Не забувайте також про ягоди, бобові, гречку і чорний шоколад.
  • Поповнити потребу організму в білку допоможуть бобові, куряче філе, яйця, горіхи, шпинат.

При цьому пам’ятайте, що визначити нестачу та надлишок вітамінів в організмі допоможе лікар. Зверніться до педіатра, який призначить необхідні аналізи та допоможе скласти правильний раціон.

Джерело

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook