Нерідко ми навіть не замислюємося про своє здоров’я, доки не почуємо від лікаря діагноз. У випадку із цукровим діабетом ІІ типу це особливо актуально: на початкових стадіях він найчастіше не має яскраво виражених симптомів.
Тим часом від діабету не застрахований ніхто: статистика говорить про те, що зараз в Укрїні 3,5–4 млн людей з діабетом і лише 1,2 млн з них офіційно зареєстровані. І хоча ця хвороба невиліковна, її можна ефективно контролювати і при цьому насолоджуватися життям.
Цукровий діабет – одне із найпоширеніших неінфекційних захворювань в Україні, що посідає третє місце після серцево-судинних та онкологічних. Хвороба руйнує великі і малі судини, що призводить до важких ускладнень: інсульту головного мозку, інфаркту міокарду, ниркової недостатності, сліпоти, виразок та гангрен ніг.
Хай якими страшними є наслідки діабету, його можна ефективно контролювати і попередити ускладнення.
– Цукровий діабет потрібно сприймати не як ворога, а як друга, адже іншого не дано, – радить завідувачка ендокринологічним відділенням Волинської обласної клінічної лікарні Лариса Джанкарашвілі. – Досі не зафіксовано жодного у світі випадку, коли цукровий діабет був би вилікуваний. Тому цю недугу потрібно прийняти, усвідомити, що з нею житимеш усе життя. Але якщо її правильно контролюватимеш – життя буде повноцінним і активним.
Нині в усьому світі, у тому числі і в Україні, медики стверджують, що ефективно лікувати діабет можна лише за умови, якщо хворий може коригувати лікування у домашніх умовах вчасно та правильно.
Люди гадають, що знають вдосталь про особливості життя із цукровим діабетом, але на практиці виявляється, що це далеко не так. І це дуже важливо, адже висока смертність хворих зумовлена не самим діабетом, а його ускладненнями.
Лікар наголошує, що будь-яка реклама, що обіцяє вилікувати діабетика, – відверта брехня. Навіть у тих країнах, де був винайдений і де найперше почали застосовувати інсулін, хворі і зараз страждають від важких ускладнень діабету.
– Це захворювання не може протікати без ускладнень, але в наших силах відтягнути ці ускладнення якомога далі у часі і зробити життя недужого повноцінним, – запевняє ендокринолог. – Якщо дотримуватися здорового способу життя, виконувати рекомендації лікаря, визначати та контролювати рівень глікемії, можна жити повноцінно і не менше, ніж здорові люди.
До слова, у 1948 році за ініціативи американського ендокринолога Елліота Джосліна була запроваджено спеціальна медаль «Victory», яку почали вручати людям, які прожили з цукровим діабетом 25 і більше років на знак визнання їхніх досягнень у боротьбі з хворобою. Відтоді у світі різко зросла кількість людей, які прожили з діабетом понад чверть століття, відтак почали нагороджувати медаллю Джосліна тих, хто прожив з діабетом 50 літ. А віднедавна почали вручати медаль і за 75 років життя з діабетом.
– Зараз, на жаль, свідомість українців у плані самоконтролю на низькому рівні, тим часом пацієнти перекладають відповідальність за своє здоров’я на плечі лікаря, – констатує Лариса Олександрівна. – Хворий повинен усвідомлювати, що результат і якість його життя насамперед залежить від нього самого, а здоровий спосіб життя – не вимагає постійних суворих обмежень у їжі і великих фізичних навантажень: відмовитися від шкідливих звичок, потрібно їсти помірно, дотримуватися збалансованого і повноцінного раціону і достатньо рухатися.