українська мова

Цікаві факти про українську мову, що вражають

Українська мова є однією із найдавніших на нашому континенті: їй від 6 до 12 тисяч років! Факти про українську мову вражають!

Українській мові від 6 до 12 тисяч років!

Згідно з висновками багатьох мовознавців, українська мова виникла набагато раніше, ніж вважає офіційна наука. На думку дослідників, українська мова є найдавнішою з живих слов’янських мов, а російська мова новіша й походить від української церковної мови (церковнослов’янської).

Точно сказати, коли зародилася українська мова складно, але відомо, що вона однозначно виникла раніше за російську, німецьку, турецьку тощо. За даними вченого Василя Кобилюха, українська сформувалася ще в Х-IV тисячоліттях до нашої ери й походить із санскриту. До речі, в українській мові є багато слів, які майже ідентичні словам у санскриті: “повітря”, “кохати”, “кінь”, “дерево”, “вогонь”.

Українська мова належить до старописемних мов – її писемна традиція налічує близько тисячоліття.

У сучасній українській мові, на відміну від російської, збереглися давньослов’янські назви місяців:

  • сiчень (час вирубки лісу),
  • лютий (люті морози),
  • березень (тут існує кілька тлумачень: починає цвісти береза; брали березовий сік; палили березу на вугілля),
  • квітень (початок цвітіння берези),
  • травень (зеленіє трава),
  • червень (червоніють вишні),
  • липень (початок цвітіння липи),
  • серпень (від слова “серп”, що вказує на час жнив),
  • вересень (цвітіння вересу),
  • жовтень (жовтіють листя),
  • листопад (опадає листя з дерев),
  • грудень (від слова “груда” – мерзла колія на дорозі).

Перші слова з української мови були записані в 448 році. Тоді візантійський історик Пріск Панікійський перебував на території сучасної України в таборі Аттіли, який згодом розгромив Римську імперію, і записав слова “мед” і “страва”.

Українську мову в різні історичні періоди називали по-різному: прОста, руська, русинська, козацька тощо. Історично найуживанішою назвою української до середини XIX століття була назва “руська мова”. Із кінця шістнадцятого до початку дев’ятнадцятого століття в Україні використовувалася особлива система письма – “козацький скоропис” – де деякі літери писалися інакше, ніж у кирилиці.

За лексичним запасом українська найбільш споріднена з білоруською — 84% спільної лексики, з польською й сербською ми маємо 70% і 68% відповідно спільних слів, а от з російською — 62%.

З 1918-го до 1920-го українська була офіційною в Кубанській Народній Республіці.

10 невідомих фактів про українські казки. Це вражає!

українська мова

Родзинки української мови

  • Згідно з даними Національної Академії Наук України, сучасна українська мова містить приблизно 256 тисяч слів. Для розмови на побутовому рівні звичайній людині достатньо 2-3 тисячі слів. Лексика всього спадку Тараса Шевченка налічує понад 20 тисяч слів.
  • В українській мові найбільша кількість слів починається на літеру “П”. А найменш уживаною літерою українського алфавіту є літера “Ф”.
  • Однією з родзинок української є те, що вона багата на зменшувальні форми. Навіть слово “вороги” має зменшувально-пестливу форму – “воріженьки”.
  • Найдовше слово в українській мові складається з 30 літер! Спробуйте вимовити: “дихлордифенілтрихлорметилметан” (це речовина для боротьби зі шкідниками).
  • Українська мова багата на синоніми. Наприклад, слово горизонт має 12 синонімів: обрій, небозвід, небосхил, крайнебо, круговид, кругозір, кругогляд, виднокруг, видноколо, виднокрай, небокрай, овид. Слово “бити” має аж 45 синонімів, а “говорити” – 108!
  • У 1933 році з правопису була вилучена літера ґ, а в 1990 – повернена знову.

12 маловідомих фактів і таємниць про головну коштовність України – Скіфську пектораль

українська мова

Нашого цвіту по всьому світу

  1. Українська мова – одна з найбільш вокальних та милозвучних мов світу. У 1934 році в Парижі на конкурсі краси мов українська мова посіла третє місце після французької та перської за такими критеріями, як фонетика, лексика, фразеологія, структура речень. За мелодійністю українська мова визнана другою найгарнішою серед мов світу, після італійської. Філологи кажуть, що все це через те, що ми маємо досить велику кількість фонем — 48.
  2. Українська мова входить в тридцятку найпоширеніших у світі мов: у світі українською розмовляє близько 45 мільйонів людей.
  3. До багатьох мов світу увійшли українські слова “гопак”, “козак”, “степ”, “бандура”, “борщ”. Наприклад, до польської мови було запозичено українські слова “hreczka” — гречка, “chory” — хворий, до російської “вареники” — вареники; “пасека” — пасіка; “бублик” — бублик, “подполковник” — підполковник, до румунської “stiuca” — щука, “holub” — голуб, до білоруської “вагітная” — вагітна тощо).

 

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook