Це – хвороба: правда і міфи про лікування депресії

За даними ВООЗ, неврологічні захворювання має кожен шостий житель планети. Нині депресія має масштаб пандемії, хоча ми часто це замовчуємо.

Детальніше про цю проблему в програмі «Район здорової людини» розповіла Оксана Жешко – лікарка-нервопатологиня, членкиня Європейської асоціації неврології та Європейської організації інсульту.

Депресія чи хандра?

– У нашому суспільстві не прийнято вважати депресію хворобою. Часто можна почути, що у такий спосіб людина, мовляв, хоче привернути до себе увагу. Наскільки депресія є серйозною проблемою?

– По-перше, хочу підтвердити, що депресія – це хвороба, за міжнародною класифікацією хвороб, вона має свій код з буквою F. У повсякденному житті ми надто часто чуємо цей термін: погана погода, не написав коханий, скипілось молоко на плиті – все, в мене депресія, хоча просто на даний момент людина може не мати настрою. Насправді це надважке захворювання, що є причиною 40% суїцидальних випадків, 15% депресій закінчується суїцидом. Ставитися до неї, як до якогось абстрактного поняття – не відповідально.

– Хотілося б уточнити, депресія і хандра – це різні поняття?

– Можна назвати підвиди депресії, тобто до осінньої хандри можна віднести сезонну депресію, яка залежить від погоди та кількості сонцеднів. Депресія розвивається при недостачі серотоніну, який виробляється під впливом вітаміну D, який відповідно продукується від сонячного опромінення.

– Чимало фахівців вважають, що депресія – це епідемія світового масштабу. Наскільки ця проблема є актуальною в Україні, і на Волині зокрема?

– Я б сказала, що депресія – це ціла пандемія. Близько трьох трильйонів доларів іде на боротьбу з нею у світовому масштабі в рік, тобто є прямі і непрямі витрати. Людина з депресією втрачає працездатність. 15% населення за життя хоч раз відчуває епізод депресії, як він протікає залежить від багатьох факторів. Україна займає перше місце в Європі по психічних захворюваннях. На 2020 рік близько трьох мільйонів людей в державі страждає від депресії. Ще у нас такий менталітет, що пішла стигматизація на звертання до психотерапевта – люди бояться іти до спеціаліста. Зараз на карантині соціальна ізоляція дуже гнітить і призводить до багатьох хвороб.

Які причини і симптоми депресії?

– Які основні симптоми депресії? Як розпізнати перші «дзвіночки» захворювання у себе та в оточуючих?

– Слово «депресія» в перекладі означає «пригнічення», тобто основний симптом – стійке пригнічення настрою, більше двох тижнів, до того ж присутнє зниження задоволення від речей, які раніше приносили позитивні емоції, знищення енергії, унеможливлення робити повсякденні справи. Людина задумується про те, навіщо їй витрачати енергію, приймати душ, готувати їсти, починає жити в хаосі, і він її цілком влаштовує, бо вона не має сил і втрачає до всього інтерес. Почуття провини – одна з сильних емоцій депресії, особа починає згадувати моменти з минулого. Взагалі депресія – це агресія, направлена на себе. Найстрашніша форма, коли людина не виплескує її назовні, а спрямовує на себе. Ангедонія – відсутність задоволення від будь-чого. Можуть бути розлади харчової поведінки : або людина взагалі не їсть, або не відчуває насичення. Порушення сну, втрата сенсу життя – також основні симптоми.

– Які причини депресії?

– Процитую американського ендокринолога Роберта Сапольського: «Депресивний розлад – це біохімічне порушення з генетичним фактором та поведінковими розладами, при якому людина не може насолоджуватися заходами сонця». Що почуває людина з депресією? Процитую того, хто був у такому стані – Авраама Лінкольна: «Якщо поділити ті почуття, які я зараз переживаю на всіх людей світу, то не знайдеться ні одної посмішки».

Біохімія головного мозку тут відіграє ключову роль. Ми маємо клітини нейроцити, що не дотикаються, мають між собою щілинку, яка називається синапс, а спілкуються між собою вони за допомогою нейромедіатора. У розвитку депресії грають роль декілька нейромедіаторів: дофамін та норадреналін, які беруть участь у процесах активації, та серотонін, що відповідає за задоволення. Всі емоції можна поділити на порушення активації та порушення задоволення. Також у нашому мозку є субстанція P, що відповідає за біль, тобто науково доведено, що в людини при ударі, порізі виділяється ця субстанція, тоді вона відчуває біль. Те саме ми можемо спостерігати у пацієнтів з депресією – людина відчуває таку ж біль, як при тілесному ударі. Іншим аспектом є гормони, тобто при депресії людина постійно знаходиться під впливом гормонів стресу. Може розвинутися анемія, що спричиняє нестачу кисню в головному мозку.

Як лікувати депресію?

– Поговорімо тоді про терапію та про те, як лікувати депресію?

– Вітамінками не обійдешся. Як і будь-яке захворювання маємо певні групи препаратів. Проведу аналогію з серцево-судинними хворобами, наприклад, артеріальна гіпертензія, кардіологи знають, що є п’ять груп препаратів, які комбінуються в залежності від симптоматики. Тут так само. Для того, щоб їх грамотно призначити потрібно поговорити з пацієнтом, ввести його в довіру.

Починати приймати антидепресанти обов’язково з найменшої дози. Лікування депресії – це не тільки таблетки, 30 – 40% людей не чутливі до такої терапії, їм потрібна поведінково-когнітивна терапія: бесіда, корекція життя. Пацієнт повинен постійно перебувати під контролем лікаря самолікування неприпустиме.

– Що для людини з депресією може зробити її оточення?

– Для оточення головне – не нашкодити, не можна знецінювати чуже горе і переживання. Такі поради, як знайди собі хобі, зміни роботу, покинь коханого/кохану – цілком неефективні. Пацієнт вже втратив інтерес до всього, він в стресі, а резервні сили організму вичерпані. Потрібно звертатися до спеціаліста.

– Жінки страждають на депресію частіше, ніж чоловіки.

– Це правда. Дуже великий вплив на організм жінки має співвідношення естрогену пролактину, якщо відбувається збій, то ризик депресії збільшується.

– Кажуть, депресію провокує неробство, а лікує робота.

– Міф. Ця хвороба мультифакторна.

– У людей, які частіше посміхаються, менше шансів «потрапити у лапи» депресії.

– Хотілося б, щоб це було правдою, але це міф.

 Антидепресанти – це наркотики.

– Ні, це ліки, які іноді починають діяти після місяця вживання. Лікування депресії дуже тривале.

– Аби депресія відступила, просто треба випити спиртного.

– Алкоголь – це не ліки.

Послухати повну версію інтерв’ю у вигляді подкасту можна тут:

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook