Популярні 36,6° С – це не показник здоров’я, а просто середнє арифметичне між межами нормальної температури. Для дорослої людини нижньою межею норми вважаються 36,1, верхньою – 37,2° С. Якщо при вимірюванні під пахвою градусник показує вам число в цих межах, швидше за все, ви в повному порядку. Оральна, ректальна або вушна температура може бути вищою.
Тут, щоправда, є важливий нюанс. Одна справа, якщо температура близько 37° С є для вас звичною, і зовсім інша, якщо звичайно у вас зазвичай 36,6, а в останні кілька днів (а то і тижнів) термометр показує 37° С і більше.
Температуру, яка трохи вище вашої особистої норми, але не дотягує до 37,2° С і довго не спадає, називають субфебрильною. Причини у неї бувають і зовсім невинні, і небезпечні. Почнемо з перших.
Коли температура 37° С безпечна
Термометр може стабільно показувати значення трохи вище 37° C, якщо ви міряєте температуру в таких ситуаціях:
1. В середині менструального циклу (для жінок)
Підвищення температури на 0,5-1 ° С – один з ключових ознак овуляції. Це нормально.
2. Відразу після тренування
Фізичне навантаження підсилює кровообіг і призводить до розігріву тіла. Навіть як слід спітнівши і прийнявши душ, остигаємо ми не відразу. Організму потрібно близько години, щоб повернутися до нормальних температурних показників.
3. Після прогулянки у спеку
В цьому випадку можливий перегрів. Потрібно дати організму час охолонути.
4. Увечері
Температура тіла змінюється протягом доби: вона мінімальна з ранку, а приблизно до 18:00 досягає піку, який, як правило, вищий ранкового показника на 0,2-0,5 ° С.
5. Коли хвилюєтеся
Через емоційний стан температура теж може підвищуватися. Для цього феномену навіть існує спеціальний термін – психогенна температура. Коли ви заспокоїтеся, вона спаде.
6. Якщо ви почали приймати нові ліки
Деякі препарати на початку прийому можуть викликати незначне підвищення температури. Цей стан називається лікарською лихоманкою. Зазвичай, субфебрильна температура в такому випадку проходить через 7-10 днів або відразу після відміни препарату.
Коли температура 37° C повинна насторожити
Однак, якщо ви не нервуєте, не переживаєте овуляцію і вимірюєте температуру виключно вранці, стабільний розігрів тіла до 37° С і вище може сигналізувати про приховане захворювання.
Ось найпоширеніші причини, які викликають субфебрильну температуру.
1. Респіраторна інфекція
У більшості випадків симптоми ГРВІ очевидні, але іноді вона може протікати у прихованій формі – без яскраво вираженого нежитю, хворого горла. Проте організм бореться з вірусами, і субфебрильна температура говорить саме про це. Дана ситуація особливо поширена у холодну пору року.
При застуді температура 37° С тримається не довше 4-5 днів. Якщо вона у вас вже більше тижня, треба розглядати інші причини.
Що з цим робити. Пийте більше рідини, дихайте свіжим повітрям, не перенапружуйтеся.
2. Інфекції сечовивідних шляхів
У цьому випадку є дискомфорт при сечовипусканні. Іноді він сильно виражений – відчутним печінням і навіть болем, а іноді дає про себе знати ледве-ледве – темним кольором сечі і часнішими, ніж зазвичай, позивами в туалет. Прислухайтеся до себе.
Що з цим робити. За наявності щонайменших підозр якомога швидше зверніться до уролога. Зволікати і чекати, що якось воно минеться, не можна: подібні інфекції можуть перерости в запалення нирок.
3. Туберкульоз
Це та інфекція, яку на ранньому етапі легко не помітити. Спочатку у туберкульозу практично немає симптомів, крім хіба що слабкості, втоми і тієї самої субфебрильної температури.
Що з цим робити. Для початку вирушайте на флюорографію. Потім проконсультуйтеся з терапевтом. Він або виключить туберкульоз, або направить вас до профільних фахівців.
4. Залізодефіцитна анемія
Дефіцит заліза в крові, крім інших неприємностей, порушує терморегуляцію. Через це температура тіла може бути підвищеною.
Що з цим робити. Здати аналіз крові на гемоглобін. Якщо виявиться, що у вас дефіцит заліза, треба разом з терапевтом розібратися в причинах анемії і пройти призначене лікарем лікування.
5. Приховані аутоімунні захворювання або розвиток пухлин
Рак і хронічні аутоімунні захворювання – розсіяний склероз, ревматоїдний артрит, вовчак – нерідко супроводжуються незначним підвищенням температури. При цьому найчастіше є додаткові симптоми: млявість, слабкість, незрозумілі болі по всьому тілу, підвищена пітливість, зниження ваги.
Що з цим робити. Якщо субфебрильна температура супроводжується хоча б деякими з перелічених симптомів, – негайно до терапевта! Швидше за все, медик призначить вам аналізи крові і сечі – не тільки загальні, а й біохімічні. Можливо, буде потрібно зробити УЗД внутрішніх органів.
6. Тиреотоксикоз
Це захворювання, при якому щитоподібна залоза виробляє більше важливих гормонів, ніж потрібно. Через це може підвищуватися температура тіла. Але, як правило, у тиреотоксикозу є й інші ознаки: прискорене серцебиття, нервозність, припливи пітливості, підвищена стомлюваність, а також зниження ваги.
Що з цим робити. Здати аналіз крові на гормони щитоподібної залози і обговорити результати з терапевтом або ендокринологом.
7. Наявність хронічної інфекції
Це може бути що завгодно, навіть карієс! На віруси і бактерії в організмі імунітет реагує підвищенням температури.
Що з цим робити: пройти огляд у основних лікарів: терапевта, лора, хірурга, стоматолога, уролога, гінеколога.