Сухий струмок – один з найоригінальніших елементів ландшафтного дизайну. Його викладають з каміння, а обабіч берегів садять квіти. Складається враження, що піде дощ, вода знову наповнить висохле русло і струмочок задзюрчить. Зробити сухий струмок можна власноруч, витративши мінімум часу, сил і коштів.
ЗБІЛЬШИТИ ПОДВІР’Я, ПРИХОВАТИ ДЕФЕКТИ
Ідея створення сухого струмка прийшла із Сходу. Японці переконані, що на будь-якому обійсті обов’язково має бути вода або принаймні її імітація, якою є сухий струмок. Це приваблює багатство, благополуччя і гармонію.
Сухий струмок має безліч переваг. Він прикрашає подвір’я, візуально збільшує ділянку, приховує дефекти рельєфу, розмежовує сад на зони. На відміну від справжньої водойми, не сприяє розмноженню комарів, не потребує особливого догляду.
Сухий струмок можна зробити будь-якого розміру та форми і розмістити будь-де – на підвищеннях і западинах, в тіні і на сонячній галявині. Спочатку потрібно «промальовувати» контури русла, наприклад піском. Якщо ділянка невелика, то звивисте русло допоможе візуально збільшити територію і поглибити її. На різних відрізках по всій довжині струмок може мати різну ширину. Завдяки цьому прийому можна домогтися максимальної природності. Рукотворний струмочок може мати тільки одне русло або відразу кілька.
МАКСИМАЛЬНО НАТУРАЛЬНИЙ
«Натуральним» допоможуть зробити ваш струмок камені місцевих порід різних розмірів, кольорів і фактур. Для дна краще вибирати гладкі й плоскі камінчики, а по берегах встановлювати невеликі брили, ніби вимиті водою. Щоб зробити «пороги» і «водоспади», фахівці рекомендують підбирати камені світлих відтінків, а для заглиблень, навпаки, темні.
Найпопулярніші матеріали для спорудження струмка: галька, яка ідеально підходить для імітації водної поверхні, і дрібний гравій. Їх можна купити у будівельних магазинах, вони недорогі й бувають різних відтінків. Можна використовувати базальт і сланець. Оживити струмок допоможуть вставки з білого мармуру. Розставити акценти в композиції можна за допомогою великих каменів і кольорового граніту.
Дизайнери радять для досягнення ефекту води, що тече і переливається на сонці, використовувати скляні кульки або гранули. Поверхню сухого струмка можна викласти синьою галькою і гравієм. Мокрого ефекту надасте каменям, вкривши їх лаком.
НАЙКРАСИВІШИЙ, КОЛИ «ВИТІКАЄ» ЗІ СКЕЛІ
Щоб струмок мав природний вигляд, потрібно викопати за наміченим контуром по всій площі русла траншею завглибшки 10–30 см. Щоб не росли бур’яни, дно вистелити будь-яким щільним матеріалом темного кольору, наприклад агроволокном. Укласти найбільші камені,
окреслюючи ними кордони струмка, і дрібний щебінь або гальку, вистилаючи русло.
Гирло струмка найкраще розташувати на невеликому підвищенні. За допомогою камінчиків викласти кругле поглиблення, що нагадує колодязь: так створите ілюзію джерела води. Дуже красиво, коли струмок «виходить» зі скелі. Щоб зімітувати це, потрібно з великих каменів спорудити гірку. Її можна декорувати великими листками бадану, канни, хости тощо.
ОСОБЛИВІ РОСЛИНИ ДЛЯ ОСОБЛИВОЇ ВОДОЙМИ
Підбираючи рослини, які садитимете поряд зі струмком, надавайте перевагу низькорослим. З водоймами асоціюються рослини синьо-зелених відтінків з довгими листям. Прикрасою стануть квіти синього кольору, наприклад, лобелія, незабудки, костриця блакитна, ірис бородатий, брунера великолиста. Вдалим доповненням композиції можуть стати китайський очерет, травичка пампасна, соняшник верболистий, хоста, лілейник, осока подорожникова. Обираючи рослини, врахуйте освітленість ділянки, вологість ґрунту, температурний режим.
Не варто садити поряд із сухим струмком дерева і кущі з дрібним листям, яке восени заб’ється між камінчиками. У такому разі доведеться його ретельно вибирати, інакше воно через кілька сезонів перетвориться на поживний ґрунт для насіння, і воно проросте посеред струмка.
Зробити сухий струмок можна не тільки з каменів, але і квітів. Ідеальний варіант – дзвіночки або будь-які інші квіти синього кольору.