Духовність Сім'я

Стрітення — це не зустріч зими з весною

Деякі люди вірять, що коли родині довгий час не щастить, хворіють члени сім’ї, то варто із запаленою “стрітенською” свічкою обійти дім чи квартиру.

Попри прив’язаність до язичницьких часів,  День Стрітення Господнього – 15 лютого – одне з найбільших свят православної церкви.

Цього дня не зима з весною зустрічається (як каже народне повір’я), а відзначається одна з ключових подій в історії взаємин Бога й людини: Богодитину, принесену на 40-й день після народження в єрусалимський храм, зустрічає праведний Симеон. У цій події церква вбачає зустріч двох Завітів: на зміну Старому Завіту, який персоніфікує старець Симеон, приходить Завіт Новий, що дасть людям втілений Месія-Христос. Прийшов час, якого людство очікувало не одне тисячоліття. У світ з’явився Той, Хто стане переможцем гріха та смерті, Хто відкриє всім народам шлях у Царство Боже.

Праведному Симеонові було обіцяно, що він не помре, доки не побачить Христа Спасителя. На сороковий день після Різдва Христового Матір Божа, Пречиста Діва Марія, принесла Свою Божественну Дитину в храм. Праведний Симеон, узявши Ісуса на руки, вимовив: «Нині відпускаєш раба Твого, Владико, за словом Твоїм з миром, бо побачили очі мої спасіння Твоє, що Ти приготував для всіх людей».

Свято Стрітення – це свято зустрічей: праведного Симеона з Господом, людини з Богом, Старого Завіту з Новим. Це свято нашої зустрічі з Господом Ісусом Христом. Людина зустрічається з Богом у молитві, в горі і хворобі, у стражданні, у злиднях, але найчастіше – у храмі під час Таїнства Святого Причастя.

У день Стрітення Господнього в церквах освячують свічки. Ця древня традиція пов’язана з тим, що в день Стрітення відбувався хід містом із запаленими світильниками (на зразок сучасного хресного ходу). Потім з’явилося повір’я, що ці свічки охороняють житло від удару блискавки. Насправді ж у молитві на освячення свічок, яка звершується на Стрітення Господа Бога, просять про те, щоб, як запалені свічки своїм світлом проганяють морок темряви, так і наші душі, просвітлені благодаттю Духа Святого, уникали темряви гріха і духовної сліпоти.

Стрітенська свічка повинна бути символом і знаком просвітлення наших сердець Духом Святим. Якщо свічка сприймається лише як певний обряд чи традиція, тоді вона втрачає своє значення і перетворюється на язичницький магізм.

Дата публікації: 02.02.2017 img Поділитися