Стрес може призвести до гастриту. Правда та міфи про хвороби шлунка і кишківника

Сучасний темп життя, офісні будні впливають на наше харчування. Фаст-фуди, їжа похапцем, перекуси, пізні вечері – яким чином все це впливає на наше самопочуття, та як залишатися здоровим за таких умов?

Про те, як запобігати захворюванню шлунку та кишківника, розповіла гастроентеролог Наталія Ващиліна.

– З якими проблемами найчастіше приходять до гастроентеролога?

– З різноманітними. Якщо вважати, що захворювання органів травлення одне з найрозповсюдженіших, то спектр хворих, що звертаються за допомогою, надзвичайно широкий: і ті, що приходять на прийом, і ті, що лягають у стаціонар, і ті, кого консультуємо в інших спеціалізованих відділеннях, які готуються до операцій, приймають ліки… Все це відбивається на роботі кишково-шлункового тракту. В першу чергу – це захворювання травного каналу: гастрити, виразкова хвороба, гастропатії…

Проте останнім часом побільшало пацієнтів із захворюваннями кишківника. Якщо раніше запальні захворювання кишківника зустрічалися досить рідко, то останнім часом із хворобою Крона, виразковим колітом хворих суттєво побільшало.

Враховуючи, що ці захворювання мають досить важкий перебіг, пацієнти потребують постійного лікування і недуга не виліковується повністю, ця група хворих постійно приходить на прийом до гастроентеролога.

Харчування впливає на роботу кишково-шлункового тракту, але цей вплив не на стільки виражений, як вважали раніше. Найперше йдуть інфекційні ураження. На другому місці – прийом певних медикаментів, вони найбільше впливають на слизову кишково-шлункового тракту та найбільше викликають хвороби.

– Що робити людині, яка має проблеми з кишково-шлунковим трактом?

– В першу чергу, звернутися до лікаря, аби з’ясувати, є в неї захворювання кишково-шлункового тракту, чи функціональні порушення. У шлунково-кишкового тракту є багато порушень, багато гастритів.

Гастрит – морфологічний діагноз. Тобто самі по собі зміни під час проведення гастроскопії у слизовій шлунка не є ознакою наявності хронічного гастриту. Це може бути звичайна функціональна диспепсія. Є так званий синдром подразненої кишки. Тобто захворювання функціональні, які не потребують стаціонарного лікування.

– Існують симптоми, які можна зняти досить простими препаратами, наприклад – печія. Чи безпечно це?

– Сама по собі печія є ознакою гастроезофагеальної рефлюксної хвороби. Хворого потрібно лікувати. Частіше вона зустрічається у жінок, проте важче переносять чоловіки. Іноді ці різкі форми призводять до того, що якість життя хворого різко знижується.

Якщо печія зустрічається раз на тиждень – це вже є гастроезофагеальна рефлюксна хвороба, яку потрібно лікувати.

– Побутує думка, що обстеження кишково-шлункового тракту пов’язане із масою неприємних процедур. Чи справді це так?

– Так, ці обстеження є не зовсім приємними. Хоча останнім часом техніка сягнула далеко вперед: апарати тоненькі, м’які. Крім того, зараз є медикаментозне знеболення для проведення всіх цих процедур.

– Гастрит, виразка – ті хвороби, які знайомі багатьом ще зі студентських років. Що провокує їхню появу? Та які симптоми гастриту?

– В першу чергу – біль в епігастрії. Але, як я вже казала, це не прояви гастриту, а хвороб шлунка. А взагалі до захворювань шлунка, дванадцятипалої кишки характерна наявність больового синдрому. Біль пов’язаний із прийманням їжі. Може бути нудота, блювота, печія, відрижки…

Вважають, що є дві причини виникнення захворювань шлунка та дванадцятипалої кишки: інфекційний фактор та кислотна агресія. Все решта: стресові ситуації, недотримання дієти, можуть «підштовхувати» все це, але самі по собі захворювань не викликають.

– Розкажіть, чи можливо запобігати захворюванню кишково-шлункового тракту?

– Певною мірою так. Якщо у вас немає спадковості, схильності до виразкування. Але певною мірою – це здоровий спосіб життя, уникання стресів, хоча позитивні емоції – теж своєрідний стрес, всього має бути в міру. Слід дотримуватися правильного харчування, не зловживати алкоголем, не палити.

Джерело

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook