Спека дуже небезпечна, насамперед для дітей. Особливо ризиковано у спеку залишати дітей в автомобілі. У спекотний день температура в закритому автомобілі, навіть оснащеному кондиціонером, може піднятися до небезпечного рівня дуже швидко – часом на 20 градусів за Цельсієм за 10 хвилин. Тому навіть короткий час перебування дитини в гарячій автівці може призвести до трагічних наслідків.
Випадки дитячої смертності від теплового удару в гарячому автомобілі фіксуються щороку, – нагадують у Центрі громадського здоров’я МОЗ України.
Причиною більшості інцидентів, понад 50%, є забудькуватість батьків/опікунів. У швидкому темпі сучасного життя, в умовах постійного стресу батьки або опікуни можуть забути дитину в автомобілі випадково.
25% дитячих смертей фіксується через недооцінку батьками ризиків. Дехто вважає, що залишити дитину в автомобілі, скажімо, біля торгового центру, на кілька хвилин не є небезпечним. Дехто намагається убезпечити дитину, залишивши вікна відчиненими або авто в тіні. Проте, як вже зазначалося, температура в автомобілі може піднятися до небезпечного рівня за лічені хвилини, а відчинені вікна не є достатнім заходом для захисту від швидкого підвищення температури.
Ще близько 25% смертей трапляються у зв’язку з тим, що дитина отримує доступ до транспортного засобу і потрапляє в пастку. Такі випадки частіше трапляються з дітьми, віком від 2 до 4 років.
Повітря в салоні автомобіля швидко нагрівається через «парниковий ефект». Потрапляючи на панель приладів, кермо або сидіння, сонячне проміння повільно нагріває їх. Потім ці предмети нагрівають повітря всередині автомобіля.
Попри те, що транспортні засоби нагріваються частіше влітку через високу зовнішню температуру, в прохолодні дні температура всередині автомобіля також може піднятися до небезпечного рівня.
Діти більш схильні до теплового удару
Діти більш уразливі до теплового удару, ніж дорослі. Їхня система терморегуляції менш ефективна, і вони швидше перегріваються. Крім того, немовлята й маленькі діти піддаються більшим ризикам, оскільки не вміють розпізнавати симптоми перегріву, не можуть відчинити двері автомобіля, зняти зайвий одяг.
Тепловий удар може призвести до серйозних медичних наслідків: пошкодження внутрішніх органів, непритомності, а може спричинити навіть смерть. Перебування в гарячому автомобілі без належної кількості води може швидко призвести до зневоднення, що ще більше ускладнює ситуацію.
Першими симптомами перегрівання є:
- сильна спрага,
- слабкість,
- дискомфорт,
- занепокоєння,
- запаморочення,
- непритомність,
- головний біль.
За наявності навіть кількох із перелічених симптомів необхідно якнайшвидше вивести дитину з розпеченого автомобіля і надати першу допомогу – насамперед дати випити води маленькими ковтками.
Тепловий удар є найсерйознішою стадією теплового захворювання. Його симптомами є:
- температура тіла вище 40⁰C,
- прискорене, поверхневе дихання,
- повна або часткова втрата свідомості,
- знижена розумова здатність,
- марення,
- судоми,
- смерть.
- За наведених симптомів варто негайно звернутися до лікарів!
Перша допомога дитині при перегріванні
- Перенесіть дитину у прохолодне місце. Забезпечте доступ до тіні або кондиціонованого приміщення.
- Забезпечте рясне пиття. Дайте дитині багато рідини (вода, прохолодні напої без кофеїну). Уникайте напоїв з високим вмістом цукру.
- Охолоджуйте тіло. Протирайте дитину вологою губкою або рушником, особливо в зоні шиї, пахв та паху.
- Дайте відпочити. Покладіть дитину на рівну поверхню у горизонтальне положення, підніміть ноги для покращення кровообігу.
Перша допомога при тепловому ударі
- Викликайте швидку допомогу. Тепловий удар – це медична надзвичайна ситуація.
- Охолоджуйте дитину. Використовуйте прохолодну воду для обтирання або занурення (наприклад, ванна з прохолодною водою).
- Забезпечте циркуляцію повітря. Використовуйте вентилятори або кондиціонери, щоб прискорити охолодження.
- Контролюйте стан свідомості. Перевіряйте пульс, дихання та рівень свідомості дитини до приїзду медиків.
Як запобігти трагедії
- Ніколи не залишайте дитину в автомобілі. Навіть на кілька хвилин. Це золоте правило, яке може врятувати життя.
- Кожного разу, коли виходите з автомобіля, перевіряйте задні сидіння, навіть якщо ви впевнені, що дитина з вами.
- Використовуйте візуальні чи звукові нагадування, щоб не забути дитину в автомобілі. Для прикладу, можна залишити телефон, сумку, інший важливий предмет на задньому сидінні поруч з дитячим сидінням.
- Використовуйте нагадування на телефоні або спеціальні додатки, які сповіщатимуть вас про необхідність перевірити дитяче крісло.
- Деякі сучасні автомобілі мають функції нагадування про пасажирів на задніх сидіннях. Якщо ваш автомобіль не обладнаний такими технологіями, можна встановити додаткові пристрої, які нагадуватимуть про необхідність перевірити задні сидіння.
- Використовуйте яскраві наліпки або записки на кермі, які нагадуватимуть вам про дитину в автомобілі.
- Якщо бачите дитину, залишену саму в автомобілі, негайно викликайте поліцію. Ваші дії можуть врятувати життя.
- Поширюйте інформацію про небезпеку залишення дітей в автомобілях у спеку серед своїх друзів, родичів та знайомих.
Будьте пильними і бережіть ваших дітей!