Штучне запліднення: як це відбувається

Для багатьох подружніх пар єдина можливість стати батьками – зробити екстракорпоральне запліднення. Нині ця процедура вважається цілком звичною, і про неї говорять навіть ті жінки, які ніколи не мали проблем із зачаттям. Проте, як саме відбувається штучне запліднення, більшість навіть не здогадується.

Таємницю цього дивовижного процесу розкриває ембріолог МЦ «Боголюби» Катерина ЛИТВИНЮК.

Що таке штучне запліднення?

– Штучне, або екстракорпоральне, запліднення (ЕКЗ) – запліднення поза організмом жінки. Якщо у майбутніх батьків є якісь порушення в репродуктивному здоров’ї, на допомогу може прийти ЕКЗ. Це один з найефективніших методів лікування непліддя. У МЦ «Боголюби» здійснюють усі методи ЕКЗ. Назву лише деякі з них.

IVF – це запліднення у пробірці, коли в тарілку з яйцеклітинами поміщають невеликий об’єм попередньо обробленої сперми, сперматозоїд самостійно проникає в яйцеклітину і відбувається запліднення.

ICSI – інтрацитоплазматичне введення одного сперматозоїда в яйцеклітину, коли ембріолог за допомогою спеціального електронного мікроскопа відбирає найкращий сперматозоїд і спеціальними інструментами вводить його в ооцит.

TESA – метод схожий на ICSI, використовують його для пацієнтів з азооспермією, у яких в еякуляті відсутні сперматозоїди, але їх вдалося добути в результаті біопсії яєчка.

З чого починається ЕКЗ?

– Передовсім сімейна пара повинна пройти повне обстеження, щоб виявити причини непліддя. Наступний етап – індукція суперовуляції (стимуляція яйників). Зазвичай у жінки дозріває одна яйцеклітина, але для ЕКЗ їх потрібно більше, щоб збільшити шанси настання вагітності для пацієнтки.

У МЦ «Боголюби» використовують м’які стимуляції, які мінімально діють на організм жінки. Коли яйцеклітини дозріли, їх забирають з організму жінки за допомогою трансвагінальної пункції яйників під дією короткої анестезії і передають ембріологу. Процедура триває 10–20 хв, супроводжується контролем УЗД і не потребує госпіталізації жінки.

– Що відбувається з яйцеклітинами?

– Далі відбувається запліднення IVF, ICSI або TESA. Потім тарілку з ембріонами ставлять у спеціальний інкубатор з відповідною температурою та концентрацією газів для подальшого культивування протягом 2–6 днів.

Завершальний етап – перенесення ембріонів у порожнину матки. Його проводять зазвичай на 3–5-й день після пункції, але іноді репродуктолог вирішує, що цей процес варто відкласти.

Ембріони вітрифікують (заморожують), а перенесення здійснюють тоді, коли жінка повністю до нього готова. Уже після етапу перенесення ембріонів в порожнину матки вагітність розвивається абсолютно так само, як при природному заплідненні.

Як відбирають, які саме ембріони переносити в організм жінки?

– Оцінка якості ембріонів проводиться щоденно на всіх етапах їх культивування. Існує декілька параметрів: морфологічний вигляд ембріона (товщина оболонки, якість цитоплазми, розмір полярного тіла, розміщення і вигляд пронуклеусів тощо), швидкість ділення і розвитку ембріона (чи ділиться вчасно, чи «поспішає» в розвитку або навпаки – відстає), враховується наявність фрагментацій (включень), розмір бластомерів та інші параметри. Усі відхилення від норми ембріолог записує у протоколі культивування і таким чином обирає найкращий ембріон.

– Що роблять із рештою ембріонів?

– Не всі яйцеклітини можна запліднювати, запліднюють лише зрілі ооцити. Протягом культивування частина ембріонів може зупинитися – і ми не отримуємо бластоцисту (5-денний ембріон) найкращої якості. Тому для перенесення ембріолог відбирає один-два найкращі ембріони, а решту – заморожує.   

Як відбувається перенесення ембріонів?

– Перенесення ембріонів у порожнину матки – завершальний етап програми ЕКЗ. Якщо все проходить успішно, бластоциста (4–5-денний ембріон) імплантується в матку, і настає вагітність. Дату проведення процедури вибирають репродуктолог та ембріолог.

Кількість перенесених ембріонів узгоджують із пацієнткою, найчастіше в МЦ «Боголюби» переносять один-два ембріони за раз. Якщо лікар бачить, що шанси на розвиток та виношування плоду є дуже високими, переносять один ембріон.

Процедура перенесення ембріонів виконується без знеболення, адже вона абсолютно безболісна для пацієнтки. Безпосередньо саму маніпуляцію виконує репродуктолог. За допомогою м’якого катетера, який схожий на шприц із тонкою трубкою на кінці, лікар вводить рідину з ембріонами через піхву в порожнину матки. Ця маніпуляція здійснюється під контролем УЗД. Сам ембріон на УЗД не видно. Видно, як розміщений катетер та міхурець рідини з ембріонами. Загалом процедура перенесення триває 5–10 хв.

 Скільки потрібно часу для того, щоб жінка завагітніла після ЕКЗ?

– Імплантація ембріонів відбувається приблизно на 6–8-й день розвитку ембріону. Уже на 10-й день після перенесення ембріонів у випадку успішної імплантації у жінки починає вироблятися так званий гормон вагітності – хоріонічний гонадотропін людини. Через два тижні після перенесення жінка робить тест на вагітність і здає відповідні аналізи.


Медичний центр «Боголюби»:

Луцький р-н, с. Тарасове, вул. Лісова, 1б

(між корпусом ВОКЛ і лісом)

тел.: (0332) 20-07-02

(099) 44-55-404

(067) 851-79-38

e-mail: [email protected]

сайт: bogolybu.com.ua

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook