Школа і здоров’я: хто кого?

Медична статистика невтішна: на час отримання атестата діти мають по 2–3 хронічні хвороби. Найбільш вразливі - першачки.

Шкільні роки – це найбільш захопливий період життя, сповнений нових знань, відкриттів і друзів. Найособливіший він для малюків, які вперше переступають поріг школи, адже в них ще немає жодного досвіду й абсолютно все приносить нові враження. І та ж відсутність практики робить першачків більш уразливими, тому їм дуже потрібна допомога батьків, щоб уберегтися від стресів, недуг та інших небезпек. Медична статистика невтішна: на час отримання атестата діти мають по 2–3 хронічні хвороби.

ПРОБЛЕМА 1. БОЛИТЬ ЖИВІТ

Більшість школярів не шанують здорове харчування. Головні порушення: неправильний режим (неправильний або відсутній сніданок, переїдання на вечерю або їжа на ніч) і/або неправильний раціон (обмаль фруктів і овочів, вживання недостатнього обсягу рідини).

ЧИМ ЦЕ ЗАГРОЖУЄ

1. Затримка зростання
Зростання кістково-м’язової системи прямо залежить від наявності будівельного матеріалу, зокрема білків. А при неправильному харчуванні зменшується кількість продуктів, які їх містять, що гальмує розвиток організму.

2. Анемія
Порушення режиму харчування може викликати дефіцит заліза і вітаміну В12 (фолієвої кислоти). Через це дитина поступово втрачає бажання вчитися, її увага розсіюється, постійно відчувається сонливість, тобто присутні всі ознаки анемії.

3. Гастрит
З’ява відрижки, поганого запаху з рота і печії можуть свідчити про гастрит. Ця хвороба дуже полюбляє стрес, втому і нервові навантаження, а якщо до них додати перекус шоколадкою, то небезпека стрімко зростає. Отримавши з солодощів вуглеводи, мозок помилково вважає, що дитина поїла, і віддає наказ виділяти шлунковий сік, коли у шлунку порожньо. Одночасно в роті утримується постійне солодке середовище – ідеальний плацдарм для розвитку мікробів.

4. Гострі кишкові інфекції
Збудники кишкових інфекцій потрапляють в організм не лише з неякісною їжею. Причиною захворювання може стати недотримання санітарії у їдальні школи або навіть кулькова ручка, яку передавали по всьому класу.

Радить Ольга ОЛЕКСЮК, дитячий лікар-гастроентеролог:

«Зранку перед школою дитині потрібен повноцінний сніданок. І їжу потрібно засвоїти, тому організм слід «розбудити». Перед прийомом їжі варто випити ½ склянки сирої теплої води та зробити зарядку. Далі приготуйте щось тепле на сніданок, наприклад запіканку, омлет, кашу. Так у кров потраплять корисні речовини. Це необхідно для повноцінного живлення мозку, тоді він зможе активно працювати. Для перекусу варто дати дитині галетне печиво і яблуко. Найбільш ситний прийом їжі – обід. Вечеря повинна бути не менше, ніж за 1,5 години до сну».

ПРОБЛЕМА 2. ПОГІРШЕННЯ ЗОРУ

Перший клас несе дитячим очам постійне стресове навантаження, як на уроках, так і під час підготовки домашніх завдань. А малечі ще ж обов’язково заманеться подивитися телевізор чи пограти на комп’ютері.

ЯКІ РИЗИКИ ВИНИКАЮТЬ

1. Короткозорість
Кожен третій хлопчик, який приходить у перший клас з нормальним зором, стає короткозорим. Коли інтенсивні заняття читанням і письмом доповнюються тривалим переглядом телевізора чи комп’ютерними іграми, порушується кровопостачання очей, що позначається на їхньому стані. Дитина починає постійно мружитись, бо погано бачить вдалину. Велике значення для розвитку короткозорості має малорухливий спосіб життя – хвороба рідко прогресує у дітей, які займаються спортом.

2. Спазм акомодації
Через спазм м’язи весь час напружені, при роботі на близькій відстані постійно відчувається зорова втома. Школярі з перенапруженим м’язом зіниці стають дратівливими, швидко втомлюються і скаржаться на головний біль.

3. Амбіопія
Слід насторожитися, якщо дитина заплющує одне око під час читання чи перегляду телевізора або повертає голову в бік, дивлячись на предмет перед собою. Така поведінка може сигналізувати про «ледаче око» або амбіопію, коли одне око бачить гірше, ніж інше. Окрім нездатності мозку до зіставлення двох зображень, хвороба може привести до втрати зору – спочатку в слабшому оці, а згодом і в сильнішому. Ви, можливо, зустрічали діток з пластиром на одному зі скелець окулярів – саме така методика застосовується для лікування амбіопії.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook