Сухий липовий цвіт можна купити в аптеці. Але навіщо витрачати гроші, якщо його можна назбирати і насушити власноруч? Я роблю так кожного року, бо липовий чай має лікувальні властивості та помічний у багатьох випадках.
Здавна відомо, що перші ліки при застуді та кашлі – це липовий чай із ложкою меду. Потрібно 1 ст. ложку квітів залити 1 скл. гарячої води (не окропу, а 80-90 ОС), настояти 20 хв і випити маленькими ковточками. За день слід випити 2-3 скл. такого чаю. Він має потогінні, протизапальні, знеболювальні та відхаркувальні властивості.
Липовий цвіт входить до складу лікарських препаратів, що посилюють виділення шлункового соку, нормалізують роботу кишківника, полегшують надходження жовчі в дванадцяти палу кишку. Липовий чай заспокоює нервову систему, розріджує кров, знімає набряки. Жінкам рекомендується відвар липи і шавлії при клімаксі.
Особливо цінується липа за знеболювальні властивості. Спробуйте випити склянку липового чаю, коли болить голова – і відчуєте полегшення.
Але липовий чай можна не тільки пити: ним полощуть горло при ангіні! Компреси і примочки з відвару використовують при опіках, виразках, геморої, ревматизмі і подагрі. Обполіскують настоєм липи волосся, щоб повернути йому блиск і здоровий вигляд. Ванночки з додаванням липового відвару освіжають шкіру, роблять її еластичною і знімають втому.
Збирати цвіт липи треба тоді, коли більшість квітів розкрилася. Причому робити це краще у першій половині дня у суху погоду. Обирайте дерево, розташоване далеко від автомобільних доріг, в екологічно чистій місцевості.
Крім корисних властивостей липовий цвіт має протипоказання. Липовий чай створює додаткове навантаження на серце, тому не рекомендований людям з серцевою недостатністю. Звичайний чай не можна повністю замінювати на липовий. Зловживання цим напоєм може призвести до порушення зору і хвороб нервової системи.