Що зробити у квітнику жовтні, щоб підготувати його до холодів

Від того, як ви підготуєте рослини до холодів і як вони перезимують, залежить який вигляд матимуть ваші клумби і композиції навесні і як цвістимуть квіти. А ще осінь - це пора садіння і пересаджування багаторічних культур. 

У жовтні є чимало обов’язкових робіт на присадибній ділянці, у квітнику і в саду. Якщо не зробити це зараз і не підготувати рослини до зими належним чином, деякі з них можуть не перезимувати, навесні хворітимуть, цвістимуть не дружно і не пишно. А проблем із хворобами і шкідниками може бути куди більше, ніж у попередньому сезоні. Тож не проґавте цей важливий час – і наступного року ваш квітник, сад та газон вам віддячить сторицею!

Зібрати опале листя

Яскраве опале листя – це красиво, але залишати його на газоні, в саду і квітнику не можна. Килим з опалого листя перешкоджає доступу повітря у ґрунт, створює сприятливі умови для розвитку грибкових захворювань, сприяє поширенню шкідників. Тому потрібно своєчасно прибирати опале листя з ділянки, насамперед біля водойм, на газоні та стежках, біля декоративних рослин.

Деякі рослини, навпаки, люблять мульчування листям на зиму. Для цього потрібно збирати сухе і здорове листя. Для мульчування не підходить листя дуба і волоського горіха! А мульчувати хвоєю можна тільки ті рослини, які люблять підвищену кислотність ґрунту.

Прополоти квітники

Попри те, що бур’яни ростуть не так активно, як влітку, зараз їх треба обов’язково та остаточно видалити із квітників і декоративних композицій. Повірте, якщо зараз попрацюєте – навесні роботи буде у рази менше!

Підготуйте та очистіть від рослинності ділянки, де плануєте щось садити чи сіяти навесні. Ретельно виполіть усі бур’яни, інакше навесні вони буятимуть і з ними буде набагато складніше боротися. При перекопуванні грудки землі розбивати не обов’язково.

Підготувати багаторічники до зими

На багаторічниках потрібно видалити сухе листя пошкоджені та відмерлі пагони, на деяких рослинах (наприклад, півоніях та флоксах) пагони треба зрізати під корінь, а у деяких тільки вкоротити, обрізати квіти, що відцвіли.

Декоративні злаки, сухоцвіти і вічнозелені рослини не обрізають зовсім – вони прикрашатимуть вашу ділянку взимку.

Після обрізання треба обов’язково замульчувати цибулинні, які посадили цьогоріч, та рослини, які бояться приморозків у безсніжний період. Підготуйте покривний матеріал для троянд та інших багаторічників, які потребують укриття на зиму, щоб у разі морозів можна було швидко відреагувати.

Підживити хвойники

Зазвичай кущі і дерева не потребують додаткового догляду у жовтні, виняток – хвойні рослини. Їх потрібно обов’язково підживити калійними добривами.

Оновити квітники і композиції

Жовтень – не тільки чудова пора для посадки плодових дерев, а й декоративних дерев та кущів. Для цього потрібно завчасно підготувати посадкові ямки, строго дотримуватися правил садіння для кожного виду, а опісля – обов’язково кілька разів полити.

Осінь – найкраща пора для садіння гіацинтів (коли середня температура 6-9 ОС) і конвалій (у другій половині жовтня, у півтіні і тіні, заглибивши точку росту на 1- см).

У цей час також можна посіяти однорічники та багаторічники, які люблять підзимову сівбу. Це заощадить час навесні: сходи з’являться раніше. Сіяти такі рослини потрібно після початку стабільного похолодання або й першого приморозку на ґрунті.

У цей час можна сіяти: незабудки, люпин, мак, лаванда, більшість злаків, декоративний льон, дельфінум, айстри, алісум, матіола, космея, іберіс, адоніс, ешольція, календула та інші. Також можна посіяти під зиму багаторічники, наприклад, примули, морозник, цикламен, гвоздику та ін. Після висівання грядки потрібно замульчувати торфом або компостом, вкрити сухим листям.

Доглянути за пізніми трояндами

Деякі пізні сорти троянд радують пишним цвітінням ще у жовтні. Але вони потребують особливого догляду. Обов’язково потрібно видаляти з кущів квіти, які відцвіли, забирати біля основи куща опале листя, обрізати сухі та пошкоджені гілки.

Прибрати гладіолуси та жоржини

Після перших нічних приморозків та зниження температури нижче нуля, приходить пора забирати із квітників цибулинні та бульбоцибулинні квіти (гладіолуси, бегонії, жоржини тощо). Їх потрібно викопати, обрізати пагони, акуратно почистити від ґрунту, просушити 2-3 дні на протязі, а потім заховати на зберігання. Викопувати найкраще у сонячні дні.

Підготувати газон до зими

У жовтні потрібно востаннє покосити газон, але не нижче ніж 5 см. Якщо трава не встигла відрости – косити не треба. Далі згребти сміття і листя, прочесати граблями. Якщо на газоні є залисини, видаліть засохлий дерен, засійте і замульчуйте піском, підживіть осіннім добривом. Весь газон підживлювати не можна!

 

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook