кір

Що робити, якщо дорослий або дитина контактувала з хворим на кір?

Кількість хворих на кір в Україні зростає. Тому важливо знати, що робити у разі, якщо ви або ваша дитина контактувала з хворим на кір.

Специфічного лікування від кору немає

Кір — надзвичайно заразне інфекційне захворювання, що передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом.

Захворювання на кір може мати важкий перебіг і призвести до серйозних ускладнень — пневмонії, вушної інфекції, запалення мозку (енцефаліту) тощо, а також до інвалідизації та смерті. Специфічного лікування від кору немає.

Запалення мозку від “застуди”: чим небезпечний кір

Першою ознакою кору зазвичай є значне підвищення температури приблизно через 10–12 днів після інфікування, яке триває 4–7 днів. На цій початковій стадії можуть виникати нежить, кашель, почервоніння очей і сльозотеча, а також дрібні білі плями на внутрішній поверхні щік. Через декілька днів з’являється висип і розповсюджується по всьому тілу, а на 5-6 день зникає.

При перших симптомах кору рекомендується відразу звернутися до сімейного лікаря.

Як не захворіти на кір?

Єдиний спосіб запобігти ускладненням і смерті від кору — вакцинація. Діти й дорослі, які не отримали профілактичне щеплення, перебувають у зоні ризику.

  • Діти мають отримати для повного захисту від захворювання дві дози щеплення КПК – в 1 рік (перша доза вакцини) та у 6 років (друга).
  • Якщо дитина пропустила перше чи друге щеплення, це потрібно надолужити якнайшвидше.
  • Якщо дитині понад 7 років, а у неї немає  жодної дози вакцини, їй мають зробити два щеплення з мінімальним інтервалом в 1 місяць.

Що робити, якщо ви контактували з хворим на кір, а щеплення не робили?

Якщо невакцинована людина, яка не хворіла на кір, контактувала з хворим, вона має якнайшвидше звернутися до лікаря та отримати щеплення КПК, – консультують фахівці Центру громадського здоров’я МОЗ України. Як пояснюють у ЮНІСЕФ, якщо негайно зробити щеплення, імунітет встигне виробити антитіла проти кору ще до появи перших симптомів інфекції.

Після контакту з хворим на кір людина має отримати вакцину від цієї хвороби протягом перших 72 годин. У деяких випадках є показання для екстреної профілактики шляхом введення імуноглобуліну.

Навіть якщо минуло понад 72 години з моменту контакту, все одно варто провести вакцинацію КПК якомога раніше.

Якщо людина вже має одне щеплення й контактувала з хворим на кір, то незалежно від її віку потрібно ввести  другу дозу вакцини, але не раніше, ніж через один місяць після попередньої дози КПК.

Якщо у вас виникли питання щодо щеплення дітей та дорослих, поставте їх фахівцям гарячої лінії МОЗ ТА ЮНІСЕФ “Спільно до здоров’я” 0 800 351 896. Медичні працівники-експерти з вакцинації та консультанти з грудного вигодовування працюють для вас з понеділка по п’ятницю з 8:00 до 20:00, у суботу з 11:00 до 20:00.

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook