У разі хімічної атаки, аварії на хімпідприємстві, хімічному ураженні потрібно швидко і правильно діяти, знати, як правильно надати першу допомогу постраждалим.
Як захиститися у разі хімічного ураження?
У разі хімічно ураження важливо зберігати спокій, уникати паніки. Повідомте про небезпеку сусідам і близьким, подбайте про допомогу інвалідам, дітям та людям літнього віку. Зробіть запас питної води у герметичних ємкостях, підготуйте мило для обробки рук і відкритих частин тіла. Увімкніть телевізор чи радіо для отримання вказівок.
У приміщеннях потрібно:
- щільно закрити вікна і двері, димоходи, вентиляційні люки;
- вхідні двері «зашторити», використовуючи будь-яку щільну тканину;
- заклеїти щілини у вікнах і стиках рам плівкою, лейкопластиром;
- при появі запаху використовувати засоби захисту органів дихання: ватно-марлеву пов’язку, змочену 2%-м розчином питної соди (при ураженні хлором), оцтової або лимонної кислоти (при ураженні аміаком).
Поза приміщенням діти таким чином:
- захистити органи дихання засобами індивідуального захисту;
- одягнутися так, щоб залишилося якомога менше відкритої шкіри;
- на вулиці не бігти, нічого не торкатися, не наступати у калюжі, нічого не їсти і не пити;
- у разі аварій з викидом хлору — намагатися пересуватися по підвищеннях, у разі викиду аміаку — низинами;
- стежити за напрямком вітру.
При ускладнені ситуації (при зміні напрямку вітру) визначити маршрут виходу із зони потенційної хімічної небезпеки (виходити в сторону, перпендикулярну напрямку вітру) та якнайшвидше покинути цю зону.
При сприятливій зміні вітру після виходу із зони забруднення або отриманні сигналу про закінчення хімічної небезпеки:
- відкрити вікна і двері, провітрити приміщення;
- змінити верхній одяг;
- прийняти душ або вимити відкриті частини тіла з милом;
- виключити будь-які фізичні навантаження.
Продукти (овочі та фрукти) промити слабким (2%) мильно-содовим розчином.
- Що робити у разі радіаційної аварії на АС
Ознаки хімічного отруєння
Хімічні сполуки, можуть подразнювати очі, слизові оболонки, шкіру та дихальні шляхи, може виникати утруднення дихання — кашель, виділення мокротиння, іноді і з домішками крові, нежить, відчуття сухості в горлі, осиплість голосу, нежить, носова кровотеча, біль у грудях.
При подразненні слизової очей — почервоніння, запалення, набряклість, помутніння рогівки, ураження райдужної оболонки очей.
При гострих отруєннях можливий головний біль, запаморочення, загальна слабкість.
Хімічне забруднення також може ускладнити хронічні захворювання легенів, такі як астма та емфізема.
Як надати першу допомогу у разі хімічного отруєння
Перша допомога у разі отруєння хлором
При отруєнні хлором у людини може спостерігатися різкий біль у грудях, різь в очах, сльозотеча, задишка, сухий кашель, блювання, порушення координації рухів та поява бульбашок на шкірі.
Основним засобом боротьби із хлором є вода. У разі отруєння хлором людину, яка постраждала, потрібно якнайшвидше вивести на свіже повітря, дати подихати парами води або аерозолем 0,5% розчину соди протягом 15 хв. Не дозволяйте постраждалому рухатися самостійно, а перевозити його можна тільки лежачи.
Перша допомога у разі отруєння аміаком
При отруєнні аміакомсерцебиття та пульс у людини прискорюються, можливі судоми, ядуха, різь в очах, сльозотеча, нежить, кашель, почервоніння і свербіж шкіри.
Якщо людина отруїлася аміаком, її треба негайно винести на свіже повітря, а якщо треба перевозити – то тільки лежачи. Постраждалому необхідний зволожений кисень. Варто вмитися, змінити одяг.
Перша допомога у разі отруєння фосгеном
Людину, яка отруїлася фосгеном, потрібно негайно винести на свіже повітря, промити очі теплою водою, за потреби дати кисень. За постраждалим потрібно спостерігати протягом двох діб, адже за цей час може розвинутися набряк легенів.
Перша допомога у разі отруєння фосфіном
Якщо людина отруїлася фосфіном, їй необхідне свіже повітря. Треба вмитися і змінити одяг. За потреби, дати кисень та активоване вугілля (1 г на 1 кг маси тіла).
Перша допомога у разі отруєння хлоридом водню
Постраждалого треба негайно винести на свіже повітря. Протягом мінімум трьох хвилин змивати з тіла можливе забруднення, змінити одяг. Промити очі водою протягом 15 хвилин. Випити якомога більше води.
Перша допомога у разі отруєння оксидами азоту
Постраждалого треба негайно винести на свіже повітря. Протягом мінімум трьох хвилин змивати з тіла можливе забруднення, змінити одяг. Промити очі водою протягом 15 хвилин. Випити якомога більше води.
Перша допомога у разі отруєння метаном
Потрібно винести потерпілого із зони зараження. При зупинці дихання зробити штучне дихання.
Перша допомога у разі отруєння чадним газом
Якщо людина отруїлася чадним газом, її треба винести із зони зараження, розстебнути комірець одягу. При необхідності зробити штучне дихання.
У разі отруєння невідомими хімічними речовинами
Якщо людина отруїлася невідомими хімічними речовинами, потрібно діяти у відповідності з отриманими розпорядженнями відділу з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення.