Гостро стоїть проблема і в Україні. На жаль, наша країна – серед лідерів з поширення туберкульозу. У Міністерстві охорони здоров’я звітують, що ситуація з туберкульозом в Україні є контрольованою, але серйозною. Щороку від туберкульозу помирає 4 тисячі пацієнтів, тобто 11 людей кожного дня.
Епідемія туберкульозу була оголошена в Україні у 1995 році, і до нині вона не є подоланою.
Чернігівська область залишається регіоном з високим рівнем поширення туберкульозу. Саме тому питання протидії епідемії захворювання є пріоритетним напрямком у сфері охорони здоров’я та соціального розвитку Чернігівщини та визначені як стратегічно важливі.
Епідемічна ситуація в області із захворюваності на туберкульоз залишається напруженою, проте протягом 2018 року вона дещо (на 2,3%) знизилась, в порівнянні з минулим роком та становить 73,7 на 100 тис. населення (по Україні – 62,3 на 100 тис.). У 2018 році зареєстровано 582 нових випадків туберкульозу, у 160 хворих встановлено хіміорезистентну форму. 80% хворих – це соціально незахищені верстви населення. Відмічається зростання на 14,4% захворюваності серед дитячого населення області віком від 0 до 17 років (11,1 на тис. дитячого населення проти 9,7 у 2017 році, Україна 2018 рік— 10,4).
Спочатку розберемось, що ж таке туберкульоз. Це інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія туберкульозу. Захворювання передається переважно повітряно-крапельним шляхом. У 90% випадків туберкульоз вражає легені. Однак це захворювання може ушкодити нирки, хребет, мозок, лімфатичні вузли, кишківник, шкірні покриви, статеві органи, тощо.
Ще одна проблема туберкульозу: ця бактерія є стійкою до умов навколишнього середовища.
Перший період після інфікування туберкульоз може розвиватися в організмі безсимптомно. Бактерія, яка потрапила в легені, починає розмножуватись, при цьому імунна система намагається її сповільнити. І тільки через деякий час людина починає відчувати нездужання.
На сполох потрібно бити, коли ви спостерігаєте такі симптоми:
Кашель, що триває понад 2 тижні, підвищена температура, що не спадає понад тиждень, ускладнене дихання, біль у грудях, поганий апетит, слабкість, втрата ваги, підвищене потовиділення, кровохаркання.
Для профілактики захворювання дітей проводяться щеплення новонароджених та в 7 років, відповідно до вимог затвердженого МОЗ України календаря щеплень.
При своєчасному виявленні захворювання, належному забезпеченні та відповідальному прийомі ліків переважна більшість випадків туберкульозу завершується одужанням. При лікуванні туберкульозу найважливіше, щоб людина приймала ліки за схемою, призначеною лікарем. Якщо зменшувати дозу, пропускати прийом або переривати лікування, відчувши полегшення, мікобактерії адаптуються до антибіотиків та перестають на них реагувати. Такі фатальні помилки призводять до повернення хвороби у більш важкій формі – з множинною лікарською стійкістю, яка не піддається стандартному шестимісячному лікуванню, потрібні дорогі препарати, а лікування може бути протягом двох та більше років.
Успішність боротьби з епідемією, зниження захворюваності залежить від особистої позиції кожної людини. Щоб захистити себе від захворювань, необхідно вести здоровий спосіб життя, зміцнювати імунітет свого організму, щорічно проходити флюорографічне обстеження, спостерігатися в сімейного лікаря, відмовитися від шкідливих звичок, уникати шкідливих умов праці.