Введення вакцини БЦЖ призводить до утворення виразки на місці ін’єкції, а згодом – рубця. Це часто непокоїть батьків: коли загоїться місце уколу? Яка рана є нормальною у місці ін’єкції, а в яких випадках слід звернутися до лікаря? Що не можна робити із місцем, де робили щеплення?
Що таке БЦЖ і навіщо роблять це щеплення?
Вакцина БЦЖ захищає від туберкульозу. Це інфекційна хвороба, яку викликають мікобактерії туберкульозу (Mycobacterium tuberculosis, паличка Коха). Найбільш поширеним є туберкульоз легень, але хвороба може вражати й інші органи та системи організму.
Передається туберкульоз від людини, яка має відкриту форму ТБ (з активним бактеріовиділенням) до іншої людини повітряно-крапельним шляхом під час кашлю, розмови, чхання. Ризик інфікування залежить від тривалості та інтенсивності контакту та від кількості бактерій, які вдихає здорова людина. Вірогідність розвинення хвороби після контакту з бактеріями залежить від стану імунної системи. Якщо вона не здатна стримувати інфекцію, розвивається туберкульоз.
У дітей до року туберкульоз протікає у вигляді генералізованої форми — з ураженням печінки, нирок, кісток. У разі зараження туберкульозом у перший рік життя існує високий ризик захворіти на туберкульозний менінгіт, що вражає мозкові оболонки. У цьому випадку туберкульоз особливо тяжко піддається лікуванню і часто має летальні наслідки.
Результати досліджень показали, що діти, яким не робили щеплень, хворіють на туберкульоз у 15 разів частіше, ніж ті, кого своєчасно вакцинували. Щеплення проти туберкульозу входить до Національного календаря профілактичних щеплень і є обов’язковим та безоплатним.
Імунітет після вакцинації БЦЖ тримається 6-7 років. Захищає від переходу прихованої інфекції в явну хворобу (приблизно у 70% щеплених), і практично на 100% захищає дітей від важких форм недуги — туберкульозного менінгіту та міліарного туберкульозу.
Коли роблять дітям БЦЖ?
Діти отримують обов’язкове щеплення на 3-5 добу життя. Як правило, в усіх дітей, яким зроблено вакцинацію БЦЖ, розвивається місцева реакція. Через 1-6 тижнів на місці щеплення утворюється невелика папула — пляма червоного кольору, яка дещо виступає над поверхнею шкіри. Вона загоюється через кілька тижнів.
Через 6-12 тижнів на місці папули може утворитися мокнуча виразка невеликих розмірів. Загоюватися виразка може протягом трьох місяців. Після чого на місці уколу залишить невеликий рубчик. Це нормально.
Як працює вакцина БЦЖ
БЦЖ – це жива вакцина з настільки ослабленими мікобактеріями, що вони не здатні викликати захворювання, але здатні натренувати імунну систему на випадок зустрічі з туберкульозом. Тому так важливо щепити малечу, щоб дати відсіч важким формам туберкульозу, якщо маленька дитина зустрінеться зі збудником захворювання. Оскільки Україна належить до країн з широким поширенням туберкульозу, така вірогідність досить висока.
Вакцинуйте дитину в пологовому будинку або зверніться до будь-якого закладу охорони здоров’я, який надає первинну медичну допомогу, для отримання консультації з приводу вакцинації й безпосередньо проведення самого щеплення.
Що не можна робити на місці ін’єкції?
Після щеплення можна вести звичний спосіб життя. Однак поки не загоїлося місце щеплення, не можна:
- робити масаж руки дитини;
- наносити крем або мазь на місце щеплення;
- накладати на місце щеплення пластир;
- видаляти або чесати скоринку.
На що звернути увагу після щеплення
- Якщо вас щось непокоїть у самопочутті дитини, зверніться до лікаря. Повідомте про те, що сталося, вкажіть дату і час щеплення.
- За 2-4 місяці після щеплення можуть збільшитися лімфатичні вузли (їх можна промацати) під пахвою або над ключицями. Зазвичай це проходить самостійно без лікування.
- У дуже рідкісних випадках збільшений лімфовузол запалюється, що вимагає медичного втручання.
За матеріалами Міністерства охорони здоров’я України