Експерт зі схуднення Мандзяк Віктор пояснив, кому і чим корисні розвантажувальні дні, а яким людям від них варто відмовитися:
«Розвантажувальні дні» – вдумайтесь в це словосполучення. Звучить так, ніби це дні, коли треба “щось” розвантажувати. Ще “щось” – це шлунково-кишковий тракт. Чому безхвостий ссавець постійно намагається його розвантажити: не їсть на ніч, влаштовує розвантажувальні дні. Чому цей ссавець не розвантажує серце, мозок, нирки, печінку? Чому ці органи працюють 24/7, а ШКТ має відпочивати? Де ж справедливість?!!
Наша травна система не потребує ніякого розвантажування, годі займатись дурницями. Однак, я бачу користь в тому, що ви називаєте «розвантажувальними днями».
Але я не про ті розвантажувальні дні, де ви центнерами цілий день наминаєте полуницю чи кавуни. Я проти таких короткочасних монодієт, як і проти монодієт загалом. Я вам пропоную специфічні розвантажувальні дні, на воді: сніданок – вода, обід – вода, вечеря – вода (знаю, це чимось схоже на періодичне голодування, але ми вдамо, що про це нічого не знаємо). І зараз я поясню чому.
Сучасному безшерстому примату п’є кров переїдання. П’є кров – метафора, яка означає «надокучає». Надокучає, адже переїдання виливається в заправлений в труси живіт. А це суттєвий виклик не тільки для резинки трусів, а й для здоров’я.
Немає значення, яким способом ви себе обмежуєте в їжі: не їсти після шостої, періодичне голодування, розвантажувальні дні. Обмеження в їжі корисні, якщо, звісно ви не важите 50 кг при зрості 184 см.
У звичайний день в організмі постійно чергуються два антагоністичні процеси: накопичення жиру (lipogenesis) та розщеплення жиру (lipolysis) (жир то залазить в клітину, то вилазить з неї). Коли ми споживаємо їжу, жир накопичується, коли в нас проміжок між сніданком і обідом – він розщеплюється. У розвантажувальний день через те, що їжу ми не споживаємо, в нас постійно розщеплюється жир – ми худнемо. Ну хіба не чудово? Тому так, я позитивно ставлюсь до розвантажувальних днів.
Розвантажувальні дні – не панацея, і підійде не всім. Якщо у вас проблеми з ШКТ, проконсультуйтесь з гастроентерологом. Якщо ви ментально нормально переносите голод, то це може бути для вас хорошою практикою. Як часто? Можна раз на тиждень, можна й двічі”.
Post Views: 25